Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Zdzisław Schneider nie żyje...

24.10.18

24 października z wielkim żalem i smutkiem dotarła przyjęliśmy wiadomość, że odszedł na zawsze wybitny swarzędzki sportowiec i trener - Zdzisław Schneider.

Zdzisław Schneider rozpoczął karierę w roku 1947 mając 13 lat, a pierwszym jego trenerem był Władysław Jasiak. To trener wraz z panami Budzyńskim i Kubiakiem założyli w Swarzędzu sekcję zapasów w stylu klasycznym. Mając 16 lat w Katowicach w roku 1949 po raz pierwszy został mistrzem Polski. Od tego czasu z zapaśnikami Unii musiała liczyć się cała Polska. - Byliśmy potęgą w drużynie - mówił Pan Zdzisław. W czasie pobytu w wojsku we Wrocławiu otrzymał powołanie do reprezentacji Polski na Olimpiadę w Helsinkach w 1952 roku. Był dziewięciokrotnym mistrzem Polski w stylu klasycznym i trzykrotnym w stylu wolnym, wielokrotnym reprezentantem Polski. Inne sukcesy to: trzecie miejsce w Pucharze Świata w Istambule w 1957 r. i drugie miejsce na turniejach międzynarodowych w Finlandii i Czechosłowacji. Zakończył karierę w 1968 roku, wierny do końca barwom Unii. Jego staż trenerski to ponad pięćdziesiąt lat pracy, spod jego ręki wyszło wielu znakomitych zawodników m.in. Ludwik Pluta, Jan Pluta i Józef Wanat.

- Mieszkam cały czas w Swarzędzu i pomagam zapaśniczej sekcji „Unii", dopóki sił mi będzie starczać - mówił nam jeszcze niedawno...

Dziękujemy za wszystko!

/-/