Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Jak Trakt Piastów aktywnie łączy sołectwa - czyli integracja Łowęcina i Jasina na Szlaku Piastowskim

01.10.18

W sobotę 22 września 2018 r. mieszkańcy sołectw Łowęcin i Jasin wzięli udział w wycieczce Szlakiem Piastowskim. Wyjazd odbył się dzięki dofinansowaniu uzyskanemu przez sołectwa w konkursie LGD „Trakt Piastów" Aktywne Sołectwa 2018. Tematem przewodnim wycieczki było hasło „Jak Trakt Piastów aktywnie łączy sołectwa - czyli integracja Łowęcina i Jasina na Szlaku Piastowskim". Celem projektu była aktywna integracja mieszkańców wsi Łowęcin i Jasin oraz poznawanie atrakcji obszaru LGD. Uczestnicy zwiedzili Park Miniatur w Pobiedziskach, skansen w Dziekanowicach oraz uczestniczyli w przeprawie promowej na Ostrów Lednicki. Tematyka wycieczki nawiązywała do staropolskich tradycji i zwyczajów regionu i stanowiła dla dzieci i młodzieży swego rodzaju lekcje dotyczącą ich korzeni, a dla starszych uczestników - okazje do wspomnień i opowiadania młodym, jak to dawniej na wsi bywało. Na wyjazd mieszkańcy obu wsi własnoręcznie przygotowali przysmaki kuchni staropolskiej. Piknik wpłynął na integrację i zawiązanie więzi koleżeńskich i przyjacielskich między mieszkańcami obu sołectw.

Oprócz Łowęcina i Jasina, dofinansowanie w konkursie Aktywne Sołectwa LGD 2018 ogłoszonym przez Lokalną Grupę Działania w Gminie Swarzędz otrzymały również Sołectwa Zalasewo i Garby za projekt pt. „I Zalaszewski Bieg Historyczny - 100 lecie niepodległości - integracja mieszkańców sołectw Zalasewo i Garby" oraz sołectwa Gruszczyn i Kruszenia za projekt zatytułowany „Aktywni dla siebie - aktywnie dla wsi. W 100 rocznice odzyskania niepodległości Gruszczyn i Kruszenia wspominają przodków walczących o niepodległość". Każdy z projektów został dofinansowany przez LDG Trakt Piastów kwotą 2000 zł.

Powyższe przedsięwzięcia pozwoliły lepiej zintegrować społeczności lokalne swarzędzkich sołectw, a także zainspirowały mieszkańców do dalszych działań na rzecz wspólnoty wiejskiej.

/aw/