Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

EKOLOGICZNE POŻEGNANIE LATA

17.09.18

Ekologiczne pojazdy oraz pokaz mody ekologicznej wykonanej z papieru, zakrętek od butelek i folii, a także specjalna strefa dla majsterkowiczów i koncerty na scenie – w minioną sobotę swarzędzanie bawili się na corocznym festynie „Eko Babie Lato”.

Ekologiczny festyn na zakończenie lata rozpoczął się o godz. 15:00 konkursami szkolnymi Ekociuszek i Ekopojazd, które od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Uczniowie swarzędzkich szkół po raz kolejny pokazali, że są pełni oryginalnych i niebanalnych pomysłów. Sukienki z gazety, folii bąbelkowej czy też garnitury i parasolki wykonane z plastikowych zakrętek od butelek to tylko część ubrań, jakie zostały zaprezentowane podczas sobotniego pokazu mody. Równie pomysłowe były Ekopojazdy przygotowane przez najmłodszych mieszkańców gminy. Wykonane głównie z tektury i plastiku wzbudziły zachwyt nie tylko publiczności, ale przede wszystkim członków jury. Trzeba przyznać, że wybór tych najpiękniejszych i najbardziej oryginalnych nie był łatwy. Po długiej naradzie, jury pod przewodnictwem Burmistrza Miasta i Gminy Swarzędz Mariana Szkudlarka, nagrodziło najbardziej kreatywnych uczestników obu konkursów: Ekociuszek i Ekopojazd.

 

Oto lista zwycięzców konkursów Ekologicznych

 

EKOPOJAZD

Kategoria Klasy I-III

I miejsce - Szkoła Podstawowa nr 2 w Zalasewie - klasa 3a

II  miejsce - Szkoła Podstawowa w Kobylnicy - klasa 3b

III miejsce - Szkoła Podstawowa nr 2 w Zalasewie - klasa 2a

Kategoria klasy IV-VI

I miejsce - Szkoła Podstawowa nr 1 w Swarzędzu - grupa pani Minginowicz

II miejsce - Szkoła Podstawowa nr 2 w Swarzędzu - 5c

III miejsce - Szkoła Podstawowa nr 3 w Swarzędzu - 5d

Kategoria klasy VII, VIII i III gimnazjum

I miejsce - Szkoła Podstawowa nr 2 w Swarzędzu - 7a

II miejsce - Szkoła Podstawowa nr 1 w Zalasewie - 3b gimnazjum

III miejsce - Szkoła Podstawowa nr 2 w Zalasewie - 7b

EKOCIUSZEK

Kategoria klasy I-III

I miejsce - Szkoła podstawowa w Kobylnicy - 3a

II miejsce - Szkoła Podstawowa nr 2 w Zalasewie - 2a

III miejsce - Szkoła podstawowa nr 1 w Swarzędzu - 2b

Kategoria klasy IV-VI

I miejsce - Szkoła Podstawowa w Kobylnicy - 5c

II miejsce - Szkoła Podstawowa w Wierzonce - klasy 4 i 5

III miejsce - Szkoła Podstawowa w Paczkowie - 6a

III miejsce ex aequo - Szkoła podstawowa nr 2 w Zalasewie - 5a

Kategoria klasy VII, VIII i 3 gimnazjum

I miejsce - Szkoła Podstawowa w Kobylnicy - 7c

I miejsce ex aequo - Szkoła Podstawowa w Kobylnicy 7b

Ekozabawa rozkręcała się z każdą minutą. Najmłodsi mieszkańcy gminy wzięli udział w konkursie „Gdzie to wrzucić” przygotowanym przez Komisję Środowiska i Rozwoju Wsi. Na warsztaty budowania drewnianych skrzynek zaprosiła Castorama, która po raz kolejny przygotowała specjalną strefę dla małych majsterkowiczów. Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz Youtuberów „5 sposobów na…”. Klamer, Arczi, Primosz, Sztaba i Abi, w zabawny sposób i przy współudziale, publiczności pokazali w jaki sposób można ułatwić sobie codzienne życie. Na stoisku Urzędu Miasta i Gminy Swarzędz można było dowiedzieć się o Zintegrowanych Węzłach Przesiadkowych i dlaczego warto korzystać z komunikacji publicznej. Swarzędzki Ekopatrol uczył dzieci jak walczyć ze smogiem.

Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego zapraszał wszystkich nawędrówki po lasach.

Było pomysłowo, zabawnie i oczywiście, ekologicznie!

Podczas sobotniego festynu prowadzona była zbiórka pieniężna dla Amelki Stawskiej, która walczy z nawrotem choroby nowotworowej. Podczas specjalnie przygotowanych licytacji, z których dochód w całości został przekazany na leczenie dziewczynki nie zabrakło smakowitych tortów, a nawet koszulki z autografem Sebastiana Karpiela-Bułecki.

Część artystyczną rozpoczął koncert swarzędzkiej grupy A Zillion, która po raz pierwszy wystąpiła przed szeroką publicznością z nowym perkusistą. Gwiazdą wieczoru był zespół Zakopower, który pojawił się na scenie kilka minut po 20:00. Niezwykły głos Sebastiana Karpiela-Bułecki, melodyjne kompozycje Mateusza Pospieszalskiego i góralski folk doprawiony rockowym, mocno gitarowym brzmieniem przyciągnęły pod scenę liczne grono wielbicieli zespołu. Eko Babie Lato zakończyła zabawa taneczna, którą poprowadził DJ Seba.

Warsztatom ekologicznym i koncertom towarzyszyła zbiórka odpadów problemowych prowadzona przez Związek Międzygminny Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej. Na wszystkich, którzy oddali elektrośmieci, makulaturę, zużyte baterie, żarówki oraz odpady wielkogabarytowe czekały ekologiczne upominki.

Mieszkańcy Swarzędza po raz kolejny pożegnali lato bardzo ekologicznie, kreatywnie i artystycznie.

Marta Łuczkowska

fot. Mariusz Łuczak