Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Swarzędz pamięta - rocznica wybuchu II Wojny Światowej

03.09.18

3 września, na swarzędzkim Rynku uczciliśmy wspólnie 79 rocznicę wybuchu II Wojny Światowej.

Przed pomnikiem Bohaterów Poległych za Wolność i Ojczyznę zgromadzili się wszyscy, dla których data 1 września pozostaje zawsze w sercach i pamięci.

Wartę honorową pełnili swarzędzcy harcerze.Wiązanki biało-czerwonych kwiatów złożyli przedstawiciele władz samorządowych Miasta i Gminy Swarzędz: burmistrz Marian Szkudlarek i jego zastępcy Grzegorz Taterka oraz Tomasz Zwoliński, Przewodnicząca Rady Miejskiej Barbara Czachura, przedstawiciele parlamentu - poseł Bożena Szydłowska, przedstawiciele duchowieństwa - ksiądz proboszcz Aleksander Brzeziński, radni Rady Miejskiej w Swarzędzu, przedstawiciele organizacji społecznych, stowarzyszeń, służb porządkowych.

Najważniejsza jednak była, tak bardzo liczna, obecność uczniów swarzędzkich szkół. To oni także tego dnia rozpoczynali uroczyście nowy rok szkolny. To oni będą dalej, w sztafecie pokoleniowej, przekazywali pamięć o tragicznym początku września 39 r.

Filip Michalak, nauczyciel ze Szkoły Podstawowej nr 2, przypomniał, że II Wojna Światowa była największym konfliktem zbrojnym w historii świata. Pochłonęła miliony ofiar – wojskowych i cywilnych. Pamięć o tych poległych jest naszym narodowym obowiązkiem.

Burmistrz Marian Szkudlarek, na zakończenie uroczystości, podziękował wszystkim delegacjom i osobom prywatnym - za obecność i pamięć.

 

T.Radziszewska

fot. Joanna Szar