Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

...wyjątkowo huczny jubileusz!

21.08.18

Festiwal Orkiestr Dętych im. Rajmunda Gronowskiego w dniach 17-18 sierpnia zagościł w gminie Swarzędz już po raz dwudziesty. To był wyjątkowo huczny jubileusz! Przez trzy festiwalowe dni, orkiestry: Complesso Bandistico Arcobaleno z włoskiego Triestu, Dechovy Orchestr ZUS z czeskiego Zábřehu, Miejska Orkiestra Dęta w Gostyninie, Krotoszyńska Orkiestra Dęta, Orkiestra Dęta im. Edmunda Korybalskiego z Rogoźna, Orkiestra Dęta Miasta i Gminy Gostyń i Swarzędzka Orkiestra Dęta zachwycali publiczność.

Tegoroczny festiwal zainaugurował występ gości z Włoch, którzy zagrali w piątkowe popołudnie na Placu Niezłomnych w Swarzędzu. Koncert urozmaicił pokaz musztry paradnej w wykonaniu gospodarzy festiwalu - Swarzędzkiej Orkiestry Dętej. Zachwycona publiczność nagrodziła oba zespoły gromkimi brawami.

Główne obchody festiwalu odbyły się w sobotę. Już od południa całą gminę wypełniły dźwięki trąbek, waltorni, klarnetów, puzonów i werbli. Coroczne koncerty osiedlowe odbywające się nie tylko w Swarzędzu, ale także w Kobylnicy i Zalasewie, zgromadziły bardzo szeroką publiczność.

Punktualnie o godz. 14:30 rozpoczął się przemarsz wszystkich orkiestr na Rynek, gdzie Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz Marian Szkudlarek oficjalnie rozpoczął XX Jubileuszowy Festiwal Orkiestr Dętych. Po krótkich prezentacjach muzycznych, zaproszone zespoły, pod batutą dyrygenta swarzędzkiej orkiestry Łukasza Gowarzewskiego, zagrały wspólnie „Orkiestry Dęte" i „Happy marching band". Następnie artyści oraz zaproszeni goście skierowali się ulicami: Piaski, Strzelecką, Św. Marcina i Kosynierów w stronę Pływalni „Wodny Raj", gdzie odbył się koncert główny.

Popołudnie wypełniły największe przeboje polskiej i światowej muzyki rozrywkowej. Nie zabrakło muzyki filmowej, którą zaprezentowali goście z Czech. Duże uznanie publiczności zdobyła orkiestra z Włoch, która brawurowym wykonaniem utworów „Caravan" oraz „Mesecina" porwała słuchaczy do wspólnej zabawy.

Tegoroczny jubileuszowy festiwal zakończył niedzielny koncert orkiestry Dechovy Orchestr ZUS Zábřeh z Czech, która wystąpiła przed kościołem pw. Chrystusa Jedynego Zbawiciela na os. Mielżyńskiego w Swarzędzu.

Miniony weekend był prawdziwym świętem muzyki orkiestrowej, a swarzędzka publiczność po raz kolejny nie zawiodła, bawiąc się z muzykami i nagradzając wszystkie orkiestry gromkimi brawami.

/ok/

fot. Jakub Bednarczyk, Aldona Młynarczak, Laura Łuczak