Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Zintegrowani z folklorem

20.08.18

Burmistrz Swarzędza rozpoczynając koncert finałowy 18. Światowego Przeglądu Folkloru „Integracje” powiedział, że folklor jest wszędzie, jest w każdym z nas. Trudno się z tym nie zgodzić – cała sztuka współczesna: dziedziny plastyczne, muzyka, teatr, wzornictwo, czerpią pełnymi garściami z tego praźródła, jakim jest kultura ludowa. Na każdym kontynencie, w każdym zakątku świata, folklor, jako pielęgnowanie tradycji , żyje i ma się dobrze.

Przeżyliśmy to sami w piękny, gorący wieczór, 19 sierpnia, na swarzędzkim Rynku. Wielkie zakończenie tegorocznych „Integracji” odbyło się, po raz pierwszy, nie w stolicy Wielkopolski. I był to dobry wybór, bowiem i miejsce i publiczność – wyśmienite!

Na trzech scenach wystąpili młodzi artyści z Chorwacji, Hiszpanii, Kanady, Panamy, Słowacji oraz dwa zespoły polskie. Ich nieprawdopodobna energia, żywiołowe tańce i śpiewy, zachwyciły, tłumnie zgromadzonych na Rynku widzów. Dwugodzinny koncert obfitował w dodatkowe atrakcje: solowe występy na balkonach kamieniczek, trójwymiarowe hologramy zapowiadające kolejnych wykonawców, pokaz laserowy tuż nad głowami, nawet elementy pirotechniczne!

Podziwialiśmy kunszt i oryginalność absolutnie wszystkich występujących. Wypełnili swarzędzki Rynek tańcem i muzyką, ale także niezwykłą atmosferą wspólnoty, prawdziwej integracji. Przy ostatnich, wspólnych taktach, łączących różne dźwięki i motywy w jedną całość, czuliśmy się szczerze wzruszeni...

Tegoroczny koncert finałowy odbywał się pod hasłem: „Muzyka w folklorze świata – folklor mamy we krwi”, nawiązującym do, trwającej przez tydzień, akcji charytatywnego oddawania krwi. Organizatorzy i współorganizatorzy podkreślali potrzebę wychodzenia poza wspólną pasję, dla potrzebujących pomocy.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy ten wspaniały koncert 19 sierpnia tworzyli: artystom, publiczności, pomysłodawcom – za niezapomniany wieczór!

GALERIA ZDJĘĆ

T.Radziszewska

fot. A. Młynarczak