Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Dziesiąta Statuetka Augusta Cieszkowskiego

23.07.18

Od 2003 r. działa w Bydgoszczy, kierowany przez prof. Józefa Banaszaka, Klub Profesorów „Wierzenica". Skupia on ludzi nauki i kultury wokół idei Augusta Cieszkowskiego. W 2010 r. mieliśmy zaszczyt być pierwszymi laureatami Statuetki Augusta Cieszkowskiego. Klub w tamtym roku ustanowił ją dla osób wyróżniających się w upowszechnianiu idei tego wybitnego uczonego, polityka i działacza społecznego.

Tegoroczną, dziesiątą, 13 lipca 2018 r. z rąk prof. Józefa Banaszaka otrzymał „za bardzo bogaty dorobek naukowy stanowiący zachętę do filozofowania oraz upowszechnianie idei Augusta Cieszkowskiego" prof. Marek Szulakiewicz z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Statuetka zawsze wręczana jest w Wierzenicy (raz w roku, ale był taki, w którym równocześnie zostały przyznane dwie), najczęściej w kościele św. Mikołaja a niekiedy w Dworze Wierzenica. Prof. Szulakiewicz tak jak August Cieszkowski jest filozofem z wykształcenia. Autorem szeregu książek i setek artykułów. W wielu z nich znalazło się  miejsce dla Cieszkowskiego i lubianej przez laureata Wierzenicy. Odwiedzał ją kilkukrotnie. Podczas wizyty Klubu 5 czerwca 2011 r., po niedzielnej mszy wygłosił krótki referat „August hrabia Cieszkowski i problem czasu". Mówił wtedy o zagadnieniach filozoficznych językiem zrozumiałym dla szerokiego grona osób nie mających na co dzień związku z tą nauką. Tym razem po odebraniu Statuetki wystąpił z wykładem „Co się dzieje we współczesnej kulturze?" Po nim wywiązała się ożywiona dyskusja. Spotkanie w Dworze Wierzenica, w którym uczestniczyło kilkanaście osób z Bydgoszczy, Torunia, Poznania i gminy Swarzędz, okraszone było występem muzyków.

Ewa J. i Włodzimierz Buczyńscy