Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Swarzędz na trasie kolei metropolitalnej

29.06.18

29 czerwca br. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu burmistrz Swarzędza Marian Szkudlarek oraz przedstawiciele Miasta Poznań, Powiatu Poznańskiego, Województwa Wielkopolskiego, Stowarzyszenia Metropolia Poznań podpisali porozumienie w sprawie podjęcia wspólnych działań zmierzających do uruchomienia połączeń w ramach Poznańskiej Kolei Metropolitalnej (PKM) na trasach: Poznań Główny - Poznań Garbary - Poznań Wschód - Poznań Antoninek - Swarzędz oraz Swarzędz - Poznań Antoninek - Poznań Wschód - Poznań Garbary - Poznań Główny.

Oprócz burmistrza Swarzędza podpisy pod dokumentem złożyli: Wojciech Jankowiak, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, Jan Grabkowski - Starosta Poznański i Tomasz Łubiński - wicestarosta, Maciej Wudarski - wiceprezydent Poznania, a w imieniu Stowarzyszenia Metropolia Poznań - jego wiceprezesi: starosta Jan Grabkowski i Adam Lewandowski (burmistrz Śremu).

Podpisując porozumienie samorządy zadeklarowały partycypację w kosztach zadania, jakim będzie uruchomienie połączeń w ramach PKM. Porozumienie obowiązywać będzie przez trzy lata. Następnym etapem będzie podpisanie umowy, a ostatnim fizyczne uruchomienie połączeń na tych trasach w ramach systemu PKM.

Podobne procedury przystępowania do PKM przechodziły wszystkie samorządy gmin, które położone są na czterech liniach (pomiędzy Poznaniem a Wągrowcem, Jarocinem, Grodziskiem Wielkopolskim i Nowym Tomyślem), na których 10 czerwca uruchomione zostały połączenia kolejowe w ramach Poznańskiej Kolei Metropolitalnej.

- PKM na trasie z Poznania do Swarzędza i z powrotem zacznie funkcjonować 9 września bieżącego roku. W godzinach szczytu pociągi będą kursowały co pół godziny - informuje burmistrz Swarzędza Marian Szkudlarek. - Dzięki temu swarzędzanie będą mogli korzystać z szybkich i wygodnych połączeń z Poznaniem oraz innymi okolicznymi miastami i miejscowościami. Będzie to również zachęta do pozostawienia przez nich własnych pojazdów na wybudowanych już w tym celu parkingach przy dworcach kolejowych w Swarzędzu i Kobylnicy. Do tych tzw. zintegrowanych węzłów przesiadkowych już od 1 lipca br. swarzędzanie mogą za darmo dojeżdżać autobusami Swarzędzkiej Komunikacji Autobusowej. - Ten rodzaj zachęty stworzyliśmy dla pasażerów podróżujących w I strefie, korzystających również z kolejowego publicznego transportu zbiorowego - dodaje burmistrz Szkudlarek. Podstawą do skorzystania z ulgi jest ważny w dniu przejazdu autobusem (dotyczy tylko linii Swarzędzkiej Komunikacji Autobusowej) jednorazowy bądź okresowy bilet dowolnego przewoźnika kolejowego, który pozwala wsiadać i/lub wysiadać na stacjach i przystankach kolejowych położonych na terenie gminy Swarzędz (Ligowiec, Kobylnica, Paczkowo lub Swarzędz) wraz z dokumentem potwierdzającym tożsamość i miejsce zamieszkania.

Poznańska Kolei Metropolitalna (PKM) jest wspólnym przedsięwzięciem Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Stowarzyszenia Metropolia Poznań, Miasta Poznań, Powiatu Poznańskiego oraz gmin i powiatów położonych wzdłuż linii kolejowych Poznańskiego Węzła Kolejowego. Jest to system regularnych kolejowych połączeń regionalnych oparty na zasadzie solidaryzmu wszystkich samorządów współuczestniczących w projekcie, współfinansowany przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Miasto Poznań, Powiat Poznański oraz położone - wzdłuż 9 linii kolejowych Poznańskiego Węzła Kolejowego - gminy i powiaty aglomeracji poznańskiej, o częstotliwości kursowania pociągów w godzinach szczytu przewozowego co 30 minut, zapewniający pasażerom odpowiedni komfort podróżowania.

Poznańska Kolej Metropolitalna będzie obejmować swoim zasięgiem obszar w promieniu ok. 50 km od Poznania, wyznaczony przez stacje końcowe PKM na poszczególnych liniach kolejowych: Nowy Tomyśl, Grodzisk Wielkopolski, Kościan, Jarocin, Wrześnię, Gniezno, Wągrowiec, Rogoźno i Wronki. Zakończenie wdrażania tego projektu przewidziane jest na 2021 rok.

Podpisane porozuminie oznacza (szacunkowo) dla Gminy Swarzędz wydatki na poziomie ok. 34 tys. zł w 2018 r, 103 tys. zł w 2019 r. i 105 tys. zł w 2020 r.

Maciej Woliński

fot. Tomasz Rybarczyk