Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Koncert na 865-lecie Wierzenicy

19.06.18

Nawiązując do mającego się odbyć po mszy występu przybyłych z Koluszek braci Kaczmarek, wierzenicki proboszcz ks. Przemysław Kompf powiedział: - Waszym koncertem, tym spotkaniem w radości, chcemy dziękować wszystkim Przyjaciołom Wierzenicy, których honorowaliśmy statuetką św. Mikołaja w minionych latach, wszystkim innym, często nam nieznanym ludziom, którzy okazywali dobro temu miejscu, w tym osobom, które wsparły nas w staraniach o odnowienie wzgórza. Jako proboszcz dziękuję także moim ukochanym wierzenickim parafianom, którzy pięknie potrafią się zmobilizować i dlatego tyle znaków dobra udało się nam stworzyć. Brawa dla Was wszystkich. Dziękował również władzom gminy za to, że w program obchodów jubileuszu 380-lecia Swarzędza został wpisany punkt dotyczący rocznicy 865-lecia Wierzenicy i z tej okazji podjęta została bezprecedensowa decyzja o przebudowie placu przed kościołem.

Słowa ks. Kompfa padały ze sceny, na niej wraz z ks. kanonikiem Jerzym Stachowiakiem koncelebrowali tę niecodzienną bo poza świątynią mszę, stojącej na oficjalnie otwartym i poświęconym 3 maja, a noszącym imię Augusta Cieszkowskiego, placu przed kościołem św. Mikołaja.

Po mszy na tę scenę wkroczyła śpiewająca rodzina Kaczmarek - bracia wystąpili wraz z rodzicami.  Na początku zostały wykonane utwory poświęcone Polsce w związku z rocznicami 100-lecia odzyskania niepodległości i wybuchu powstania wielkopolskiego. Następnie bracia Adam i Wojciech, wspomagani przez rodziców - Iwonę i Piotra, wykonali szereg utworów z repertuaru od operowego po operetkowy i nie tylko. 17 czerwca 2018 r. słuchała ich i nagradzała gromkimi brawami kilkusetosobowa publiczność. Nie obyło się bez bisów.

Dziękując muzykalnej rodzinie burmistrz Marian Szkudlarek przyznał, że jeszcze nie był w Koluszkach, gdzie mieszkają artyści, ale obiecał to nadrobić. Deklarował zaproszenie ich do Swarzędza. O samej Wierzenicy powiedział, że jest urokliwym, pięknym zakątkiem Gminy, związanym nierozerwalnie z jej historią, dumą nie tylko Wielkopolski. Ks. Kompf wspominał natomiast, jak trafił na ich piosenki. Powiedział, że muszą powrócić do Wierzenicy bo jeszcze wszystkiego nie usłyszał. Po występie bracia podpisywali swoje płyty i pozowali do wspólnych zdjęć. Następnie artyści oraz zaproszeni goście udali się na posiłek do Dworu Wierzenica.

Ewa J. i Włodek Buczyńscy

fot. W.Buczyński