Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Msza Kreolska na koncercie w Swarzędzu

12.06.18

W niedzielę, 10 czerwca br.,  mieszkańcy naszej gminy mieli okazję wysłuchać wyjątkowego koncertu. W kościele pw. Chrystusa Jedynego Zbawiciela na os. Mielżyńskiego w Swarzędzu przed licznie zgromadzoną publicznością wystąpił Chór Politechniki Poznańskiej „Volantes Soni" pod dyr. Dr Pawła Łuczaka, któremu towarzyszył zespół Del Ande złożony z muzyków pochodzących z Chile, Argentyny i Peru. Artyści wspólnie wykonali „Mszę kreolską" argentyńskiego kompozytora, Ariela Ramireza.

Msza Kreolska to utwór oparty na motywach ludowych tańców latynoamerykańskich. Msza składa się z pięciu części: "Kyrie", "Gloria", "Credo", "Sanctus" i "Agnus Dei". Każda z ich  oparta jest o motyw innego z tańców. Skomponowana została do tekstów liturgicznych w języku kastylijskim, przetłumaczonych i dostosowanych specjalnie na tę okazję przez trzech księży (Antonio Osvaldo Catena, Alejandro Mayol i Jesús Gabriel Segade) Msza Kreolska powstała w 1964 roku, w odpowiedzi na decyzję soboru watykańskiego II, która umożliwiła odprawianie mszy świętej w języku ojczystym. W Polsce po raz pierwszy została wykonana przez Warszawski Chór Międzyuczelniany.

Swarzędzka publiczność miała okazję usłyszeć ten przepiękny i wzniosły utwór w wykonaniu ponad 70-osobowego Chóru Politechniki Poznańskiej „Volantes Soni" pod dyr. Pawła Łuczaka. Partie instrumentalne i solowe wykonali muzycy zespołu Del Ande: Victor Baeza (gitara), Jorge Ortega Estrada (charango i tenor solo), Jose Luis Keys (fortepian, instrumenty perkusyjne) oraz Roman Mendez (bas), Alejandro David Aguilera García (tenor solo)

Wyjątkowy i niepowtarzalny występ na długo pozostanie w pamięci słuchaczy, którzy niedzielny wieczór spędzili w kościele pw. Chrystusa Jedynego Zbawiciela.

/ok, ap/

fot. T. Rybarczyk