Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

O inwestycjach na spotkaniach burmistrza z Mieszkańcami

08.06.18

W czerwcu, z inicjatywy burmistrza Mariana Szkudlarka, odbywają się spotkania z Mieszkańcami, podczas których burmistrz i jego zastępcy Grzegorz Taterka i Tomasz Zwoliński informują swarzędzan o inwestycjach w naszej gminie, a zwłaszcza o przygotowanych rozwiązaniach komunikacyjnych i drogowych, przy okazji omawiając też sprawy bieżące i zgłaszane problemy.

Pierwsze ze spotkań odbyło się 6 czerwca w Ośrodku Kultury. Oto główne, przedstawiane tam wątki:

Rozwiązania drogowe

►Budowa obwodnicy Swarzędza

Cały jej, docelowy przebieg to połączenie ul. Tuleckiej w Garbach z ul. Poznańską w Kobylnicy. Teraz rozpoczyna się realizacja I etapu, w ramach którego powstanie połączenie ul. Średzkiej z ul. Rabowicką w Jasinie - w rejonie nowego „kolorowego" wiaduktu nad torami kolejowymi. Gmina Swarzędz zawarła już umowę na wykonanie projektu tego odcinka, na którym wszystkie skrzyżowania będą rondami. Trwa właśnie załatwianie formalności związanych z wydaniem pozwolenia na realizację inwestycji, a przetarg na wykonawstwo ogłoszony ma być jeszcze w tym roku, tak aby budowa rozpoczęła się w roku przyszłym. W przygotowaniu są kolejne etapy tej inwestycji. Etap II to fragment - ul. Tulecka do ul. Średzkiej oraz etap III - ul. Swarzędzka do ul. Poznańskiej, gdzie obwodnica włączy się do drogi wojewódzkiej Poznań-Gniezno.

Przebudowa ul. Cieszkowskiego

Będzie to wspólna inwestycja naszej gminy i powiatu poznańskiego. Projekt w etapie I obejmie odcinek między ulicami Cmentarną i Wrzesińską, natomiast etap II to odcinek między ul. Wrzesińską i ul. Polną z przeprawą przez trasę krajową.

Połączenie ul. Tabaki z ul. Tysiąclecia

W przygotowaniu jest bezkolizyjne połączenie ul. Tabaki z ul. Tysiąclecia w Swarzędzu tunelem pod torami kolejowymi. To bardzo komplikowane przedsięwzięcie wymagające wielu uzgodnień z PKP, ale przygotowania są już zaawansowane.

Skrzyżowanie ul. Kirkora - ul. Poznańska

W przygotowaniu są 2 warianty budowy bezkolizyjnego skrzyżowania ul. Poznańskiej (trasa nr 92) i ul. Kirkora.

Kobylnica i Paczkowo - przejazdy kolejowe

Inwestycje przygotowywane wspólnie z PKP przewidują budowę w Kobylnicy i Paczkowie tuneli pod torami kolejowymi oraz przebudowę okolicznego układu drogowego.

Przejście pod torami: ul. Łąkowa - ul. T. Kościuszki

W przygotowaniu jest przebudowa - zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców, powstanie też duży parking.

Rozwiązania komunikacyjne

Zakończenie budowy węzłów komunikacyjnych w Kobylnicy i w Swarzędzu (dofinansowane w ramach ZIT - 9,3 mln zł). Uruchomienie od 1 lipca 2018 roku.

Kolejne elementy bezpłatnej komunikacji (obszernie piszemy o tym TUTAJ).

Zmiany w sieci komunikacji swarzędzkiej (uruchomienie nowej linii na trasie Garby Małe Pętla - Rondo Raczyńskiego - Dworzec w Swarzędzu - pętla na os. Kościuszkowców - Gruszczyn - węzeł Stacja PKP w Kobylnicy, przeniesienie punktu przesiadkowego z pl. Niezłomnych na węzeł przy Dworcu PKP w Swarzędzu).

Zakup nowych niskoemisyjnych autobusów.

► Kolej metropolitalna - w Swarzędzu od września br. w godzinach szczytu połączenia kolejowe co 30 min.

Dofinansowania zewnętrzne

Fundusze zewnętrzne pozyskane przez Gminę Swarzędz na realizację projektów inwestycyjnych, społecznych i edukacyjnych w latach 2015-2018 to 34,5 mln zł.

Dofinansowanie zewnętrzne uzyskaliśmy na takie m.in. cele jak węzły przesiadkowe, drogi, ścieżki rowerowe, Centrum Historii i Sztuki, kanalizacja.

Łączna wartość złożonych w 2018 r. wniosków o dofinansowanie będących w trakcie oceny to 8,33 mln zł.

Pożyczki umarzalne: w latach 2015 - 2018 łącznie przyznano 1,8 mln zł, z czego umorzono 662 tys. zł.

Polityka mieszkaniowa i rewitalizacja

► Plan rewitalizacji centrum miasta

W przygotowaniu jest wniosek o pożyczkę w ramach programu Jessica2 na łączną kwotę 2,5 mln zł na termomodernizację i remont 9 budynków komunalnych w latach 2018 - 2020.

► Nakłady na remonty zasobów komunalnych:

------------------------ rok 2016         rok 2017         rok 2018

remonty bieżące         560.000 zł       660.000 zł      500.000 zł

remonty planowane    1.000.000 zł    1.200.000 zł    550.000 zł

Budownictwo komunalne

W 2018 roku został oddany do użytku budynek przy ul. Wrzesińskiej w Jasiniu - 27 mieszkań (obszernie piszemy o tym TUTAJ). Złożony został wniosek do BGK o dofinansowanie budowy kolejnego budynku z 21 mieszkaniami. Czas inwestycji 2018-2019.

STBS sp. o.o. rozpoczął projektowanie wielorodzinnego budynku przy ul. Kilińskiego z 40 mieszkaniami. Czas inwestycji 2019-2021.

* * *

Kolejne  spotkania burmistrza z Mieszkańcami odbyłu się:

► 11.06.2018 r. (poniedziałek), godz. 18:00 - Szkoła Podstawowa nr 3 w Swarzędzu, os. Czwartaków 1,

► 13.06.2018 r. (środa), godz. 18:00 - Szkoła Podstawowa nr 5 w Swarzędzu, os. Mielżyńskiego 3.

/opr. Maciej Woliński/