Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Samochód dla osób niepełnosprawnych

05.04.18

5 kwietnia 2018 r. w swarzędzkim Eurohotelu odbyła się sympatyczna uroczystość przekazania specjalistycznego pojazdu, niezbędnego podopiecznym Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski im. Leszka Grajka w Swarzędzu. Kosztujący ponad 126.000 złotych nowiutki Opel Vivaro może przewozić 9 niepełnosprawnych osób wraz z wózkami i jest wyposażony w specjalny podjazd ułatwiający swobodny dostęp dla pasażerów. Jak informuje burmistrz Swarzędza - Marian Szkudlarek, na zakup auta złożyły się: Gmina Swarzędz, która ze swojego budżetu wyłożyła na ten cel 56.870 zł oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, z którego pochodzi pozostała część pieniędzy (69.880 zł). Barbara Kucharska - prezes SPDST w Swarzędzu, dziękując w imieniu podopiecznych za wsparcie podkreśliła, że zakup tego samochodu jest bardzo ważny dla skutecznego funkcjonowania Warsztatów Terapii Zajęciowej w Swarzędzu i Kobylnicy, umożliwi osobom niepełnosprawnym uczestnictwo w rehabilitacji społecznej i zawodowej oraz wesprze rodziny.

Gmina Swarzędz corocznie wspiera stowarzyszenie dotacjami na realizację jego statutowych zadań. W 2018 r. SPDST w Swarzędzu otrzymało już dotacje w wys. 144.500 zł na rehabilitację i terapię osób z niepełnosprawnościami oraz na wczesną interwencję (m.in. wykrywanie oznak zaburzeń rozwojowych u dzieci), a także na organizację różnych imprez wspierających rehabilitację, w tym dorocznego przeglądu piosenki religijnej osób niepełnosprawnych „Anielskie śpiewogranie".

- Obecnie w naszym stowarzyszeniu jest około 300 dzieci i osób z niepełnosprawnością - informuje Barbara Kucharska. Organizujemy dla nich systematyczne zajęcia w zakresie: wczesnej interwencji, rehabilitacji ruchowej z hydromasażem w salach rehabilitacyjnych i domach (przy cięższym stanie zdrowia), terapii pedagogicznej, terapii logopedycznej, zajęć z psychologiem, dogoterapii, hipoterapii, ćwiczeń na pływalni. Osoby dorosłe doskonalą swoje umiejętności w zakresie rehabilitacji zawodowej i społecznej w prowadzonym przy stowarzyszeniu Warsztacie Terapii Zajęciowej. Mamy 5 pracowni terapeutycznych na osiedlu Kościuszkowców w Swarzędzu oraz 4 pracownie w budynku przy ulicy Poznańskiej w Kobylnicy. W ramach wczesnej interwencji pracujemy nawet z niemowlakami. Jest to dla nas bardzo ważne zadanie ponieważ wiemy, że rehabilitacja jest tym skuteczniejsza im wcześniej podjęta - podkreśla Barbara Kucharska.

/mw, wd/

fot. T. Rybarczyk