Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Serdeczne życzenia dla chóru AKORD!

27.03.18

W sobotę, 24 marca, w Swarzędzkiej Sali Koncertowej w Szkoła Podstawowej nr 2 w Zalasewie odbył się uroczysty jubileuszowy koncert z okazji 60-lecia Chóru Męskiego AKORD.

Znany doskonale wszystkim swarzędzanom chór AKORD świętuje właśnie imponującą 60. rocznicę działalności! W 1958 r. z inicjatywy Starszego Cechu w Swarzędzu Sylwestra Rychlewskiego powstała grupa śpiewacza, którą tworzyli miłośnicy muzyki chóralnej zrzeszeni w Cechu Stolarzy Swarzędzkich. Pierwszym dyrygentem był Kazimierz Antkowiak. W latach 1965-1967 zespołem kierował Antoni Grochowalski, a następnie ponownie Kazimierz Antkowiak. Od roku 1987 chór prowadzi Jego córka - Jadwiga Maćkowiak. Prezesami chóru byli Bronisław Szydrowski, Henryk Brodziszewski, Piotr Mikołajczak i od 2011 Jan Wawrzyniak.

I tak oto AKORD towarzyszy nam do dziś we wszystkich ważnych wydarzeniach, stale wzbogacając swój repertuar. Dyrygentem chóru od 30 lat jest pani Jadwiga Maćkowiak, której talentowi, wyobraźni artystycznej oraz energii zespół wiele dobrego zawdzięcza.

Z okazji pięknego jubileuszu warto przypomnieć parę ciekawych, a mało znanych wydarzeń z jego działalności. W 1990 r. AKORD zdobył III miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Ventspiels na Łotwie, koncertował w polskim pawilonie EXPO 2000 w Hanowerze, w katedrze w Berlinie. Swarzędzcy chórzyści brali udział w uroczystościach poświęcenia dzwonu w bazylice Matki Bożej w Licheniu, z udziałem Prymasa Józefa Glempa, w uroczystościach 24 rocznicy pontyfikatu Jana Pawła II w 2002 r., śpiewali w bazylikach Rzymu, Asyżu, na placu św. Marka w Wenecji i na cmentarzu poległych pod Monte Casino.

Chór AKORD odznaczony został przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego honorową odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej."

Do Swarzędzkiej Sali Koncertowej z życzeniami dla chórzystów pośpieszyli: burmistrz Swarzędza Marian Szkudlarek, przewodnicząca Rady Miejskiej Barbara Czachura, sekretarz Gminy Agata Kubacka, poseł Bożena Szydłowska, burmistrzowie poprzednich kadencji oraz wielu, wielu innych sympatyków i przyjaciół naszego chóru.

Jubilatom serdecznie gratulujemy - zarówno okrągłej rocznicy pracy artystycznej jak i pięknego koncertu na jubileusz!

T. Radziszewska, M. Woliński

fot. H. Staniewska