Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Uczniowie na stażu w Mlada Boleslav

26.03.18

Uczniowie z Technikum Mechatronicznego i Zasadniczej Szkoły Zawodowej o specjalności monter-mechatronik Zespołu Szkół nr 1 w Swarzędzu w dn. 01.10-14.10.2017 r. i w dn.11.03-24.03.2018 r. uczestniczyli w stażu w SKODA AUTO A.S. Mlada Boleslav na terenie Republiki Czeskiej.

Na każdy staż wyjechało po 8 uczniów (4 ze szkoły zawodowej i 4 z technikum). Uczniowie realizowali program stażu, który był zgodny z podstawą programową na dwóch kierunkach kształcenia. Staże były realizowane w oparciu o projekt pt. "Urządzenia mechatroniczne w procesie produkcyjnym samochodów".

Czeska szkoła to miejsce szkoleniowe bardzo dobrze wyposażone w nowoczesny sprzęt związany z mechatroniką przemysłową i samochodową oraz urządzenia diagnostyczne wyszukiwania i usuwania usterek występujących na nowoczesnej linii produkcyjnej. Połączenie teorii nabytej w szkole z praktyką wpłynęło znacząco na zdobycie umiejętności praktycznych i wiedzy przez uczestników projektu. Podczas stażów było widać bardzo duże zaangażowanie naszych uczniów w proces szkoleniowy w bardzo dobrej bazie szkoleniowej oraz chęć poznania najnowszych rozwiązań technologicznych.

Uczniowie pracowali na stanowiskach specjalistycznych w pracowni układów pneumatycznych, elektropneumatycznych, hydraulicznych, elektrohydraulicznych oraz programowania sterownikami i robotami przemysłowymi . Każdy staż kończył się egzaminem z programowania. Istotą wyjazdu do czeskiego ośrodka szkoleniowego było również potrzeba kształcenia i doskonalenia umiejętności językowych, które doskonalono przez częste konwersacje z kolegami z Czech w języku angielskim oraz instruktorami podczas zajęć szkoleniowych w ramach staży.

Umiejętności praktyczne, które uczniowie zdobyli podczas zajęć, zostały potwierdzone przez otrzymane certyfikaty oraz dokumenty Europass-Mobilność.

Wizyta w Mlada Boleslav była również znakomitą okazją do poznania kultury, historii i tradycji regionu. Uczniowie podczas pobytu odwiedzili miejsca kultury związane z historią regionu takie jak: Praga, Karlftejn czy Mlada Boleslav.

Wiesław Światłowski