Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Gwara swarzędzkich stolarzy

21.03.18

„Obudzić zapomniane słowa czyli gwara swarzędzkich stolarzy" to fascynująca książka wydana właśnie, w jubileuszowym roku 380-lecia lokacji naszego miasta, przy udziale finansowym Gminy Swarzędz. Autor, Marek Stanisławski, w Swarzędzu spędził wiele lat swego życia. Z wielką starannością zebrał i opisał pozostałe w pamięci - słowa, obrazy, obserwacje, sentyment...

„Czym jest gwara? Najogólniej mówiąc potoczną odmianą języka związaną z określonym regionem. Mamy w Polsce świetnie udokumentowaną gwarę śląską, wielkopolską, mazowiecką, kurpiowską i wiele, wiele innych. Ale mowa potoczna to także bogate źródło wiedzy o historii, ewolucji wpływów, uwarunkowaniach społecznych, wreszcie o kulturze.

Bardzo się cieszę, że w roku 380-lecia lokacji Swarzędza oddajemy w Państwa ręce tak wyjątkowe wydawnictwo o słownictwie stolarzy - grupy zawodowej przez wieki działającej w naszym mieście i tworzącej jego niepowtarzalny charakter.

To naprawdę ciekawa lektura, wzbogacona przez autora obszernym wstępem oraz szkicami i rysunkami. Starszemu pokoleniu swarzędzkich czytelników życzę miłego powrotu do wspomnień, a młodszemu dobrej zabaw" - czytamy we wstępie do książki napisanym przez burmistrza Mariana Szkudlarka.

Przekonajcie się Państwo sami. Oto „Obudzić zapomniane słowa czyli gwara swarzędzkich stolarzy". O książkę tę można również pytać w Bibliotece Publicznej w Swarzędzu na os. Czwartaków 1.

21 marca pan Marek Stanisławski odwiedził swarzędzki ratusz. Podziękował burmistrzowi za pomoc w wydaniu książki. My natomiast dziękujemy autorowi za jakże ważne dla swarzędzan opracowanie.

/mw/

fot. T. Rybarczyk