Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Koncertowe powitanie Paderewskiego w Swarzędzu!

27.12.17

Inscenizacja przyjazdu Ignacego Paderewskiego do Poznania, w drugi dzień Świąt, 26 grudnia, od lat cieszy się dużą popularnością. Jednak w tym roku, po raz pierwszy mistrz wyruszył pociągiem retro w dalszą trasę by odwiedzić... Swarzędz!

I tak jak 99 lat temu w Poznaniu wydarzenie to było katalizatorem wielkiego zrywu niepodległościowego - wybuchu Powstania Wielkopolskiego, tak i tym razem w Swarzędzu, wzbudziło patriotyczne uniesienie w sercach Swarzędzan.

Tak wielkich tłumów peron 1 na swarzędzkim dworcu jeszcze nie mieścił! Widzowie, którzy nie mogli tam stanąć, by wziąć udział w uroczystości, zajęli także część peronu drugiego. Punktualnie o 17:16 lokomotywa parowa z zabytkowymi wagonami podjechała na swarzędzki dworzec w rytmie patriotycznych melodii wygrywanych przez Swarzędzką Orkiestrę Dętą. Na powitanie Ignacego Paderewskiego wyszedł Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz Marian Szkudlarek, wręczając kwiaty małżonce słynnego pianisty, kompozytora i męża stanu. Kurkowe Bractwo Strzeleckie oddało honorowy wystrzał armatni na cześć wybitnego gościa. Wśród gromkich braw i głośnego wiwatowania mistrz Paderewski wezwał do budowania zgody narodowej i działania na rzecz budowy silnej Rzeczpospolitej. Na komendę burmistrza tłum swarzędzan wraz z Chórem Męskim Akord, przy akompaniamencie orkiestry odśpiewał Rotę. Następnie Ignacy Paderewski wraz z burmistrzem Marianem Szkudlarkiem, przy pieśniach patriotycznych wykonywanych przez chór Akord, rozdali uczestnikom spotkania polskie flagi narodowe oraz swarzędzkie. Przechodząc wzdłuż peronu, mistrz, w którego postać wcielił się Edmund Dudziński, chętnie fotografował się z mieszkańcami. Pasażerowie pociągu, którzy wcześniej widzieli powitanie Ignacego Paderewskiego w Poznaniu, z uznaniem powtarzali, że Swarzędzkie spotkanie było jeszcze bardziej udane.

Burmistrz Marian Szkudlarek, życząc wszystkim udanego, dalszego świętowania, podziękował za udział w uroczystości licznie zebranym mieszkańcom, których zaprosił na następny dzień 27 grudnia, na swarzędzki rynek, by o godz. 12:00 razem uczcić pamięć tych, którzy walczyli i polegli w Powstaniu Wielkopolskim. Specjale podziękowania skierował do swarzędzkich wykonawców – Chóru Męskigo Akord, Swarzędzkiej Orkiestry Dętej, Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Swarzędzu, a także do organizatorów uroczystości – Wydziału Promocji UMiG, Ośrodka Kultury oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Swarzędzu.

-------

Mamy nadzieję, że po udanym swarzędzkim powitaniu, kierownictwo Kolei Wielkopolskich wraz z Wielkopolskim Muzeum Niepodległości podtrzyma tegoroczną inicjatywę i w przyszłym roku, w 100. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego będziemy mogli ponownie gościć Ignacego Paderewskiego w Swarzędzu.

/M. Młodziński/

fot. M. Kałek