Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Zalasewo: bezpieczniej na przejściu przy szkole

18.12.17

Przejście dla pieszych przed Szkołą Podstawową nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Zalasewie wyposażone zostało w urządzenie dodatkowo zwiększające bezpieczeństwo. Jak informuje Piotr Nawrocki - p.o. kierownika Wydziału Infrastruktury Drogowej UMiG w Swarzędzu - testowany jest tam S-LINE - nowatorski system wspierający tradycyjną sygnalizację dla pieszych. Produkt ma za zadanie zwiększyć bezpieczeństwo przechodniów na przejściach dla pieszych oraz w znacznym stopniu pomóc osobom niedowidzącym i użytkownikom smartphone-ów, powszechnie używanych przez uczniów.

Zamontowany przy ul. Planetarnej 7 układ składa się z led-owych pasków świetlnych zamontowanych w chodniku oraz modułu sterującego, kompatybilnego ze sterownikiem sygnalizacji świetlnej. Kolor wyświetlany na paskach led-owych odpowiada barwie światła na sygnalizatorze dla pieszych. Zestaw wyposażony jest w dimm, czyli funkcję ściemniania w nocy.

Jak podkreśla Michał Ścibior z poznańskiej firmy STOYE, która zainstalowała ten system w Zalasewie, jest on całkowicie bezpieczny dla użytkowników dróg, posiada podwójny mechanizm zabezpieczeń, a poprzez swoją modułowość można go zastosować na każdym skrzyżowaniu. Posiada pełną zgodność z dyrektywami CE oraz wysoki poziom ochrony IP67. Uzyskał akredytację Polskiego Związku Osób Niedowidzących i Niewidomych.

Jest to pierwsza w Polsce realizacja systemu wsparcia sygnalizacji świetlnej S-Line przy przejściu dla pieszych

Oto link do filmu

https://www.youtube.com/watch?v=fuHLLQ0xBeU&feature=youtu.be

 

/mw/