Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Kobylnica: węzeł przesiadkowy przy dworcu PKP i modernizacja ulicy Brzozowej

14.12.17

W Kobylnicy zakończyły się niedawno dwie ważne inwestycje - budowa zintegrowanego węzła przesiadkowego przy tamtejszym dworcu PKP oraz modernizacja ul. Brzozowej. W środę, 13 grudnia 2017 r., wizytował te miejsca burmistrz Marian Szkudlarek w towarzystwie swego zastępcy Tomasza Zwolińskiego, kierownika Wydziału Inwestycji Bartłomieja Majchrzaka, radnego Rafała Słupińskiego oraz sołtys Grażyny Orpińskiej.

► Przy dworcu PKP w Kobylnicy wykonana została pętla autobusowa z 2 peronami wraz z drogą dojazdową do drogi powiatowej nr 2407P (ul. Swarzędzka), parkingi dla 22 samochodów (w tym 3 miejsca dla osób niepełnosprawnych) oraz dla 20 rowerów. Wykonane zostało również oświetlenie uliczne oraz przebudowany został układ sieci elektroenergetycznej i wodociągowej. Wykonawcą był poznański oddział firmy STRABAG Sp. z o.o., a koszt to niespełna 3,108 mln zł.

Inwestycja ta stanowi część projektu Rozwój niskoemisyjnej mobilności miejskiej na terenie Gminy Swarzędz, którego całkowita wartość wynosi 13.140.668,17 zł, a uzyskane dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 to 9.348.815,51 zł.

Projekt ten obejmuje również budowę zintegrowanego węzła przesiadkowego w Swarzędzu, jednak tu prace przedłużą się do wiosny przyszłego roku. Spowodowane jest to koniecznością dopełnienia przez wykonawcę dodatkowych formalności wymaganych przez PKP. W ramach tej inwestycji przy dworcu kolejowym w Swarzędzu wykonane zostaną zatoki autobusowe, 2 parkingi dla 94 samochodów (w tym 3 miejsca dla osób niepełnosprawnych) i 2 parkingi dla 30 rowerów. Wykonawcą jest Budownictwo Drogowe Krug, a koszt to ponad 1,86 mln zł.

W ramach tego samego projektu i nazwie Rozwój niskoemisyjnej mobilności miejskiej na terenie Gminy Swarzędz zakupione zostały również 4 niskoemisyjne autobusy miejskie, spełniające normę czystości spalin EURO 6. Niskopodłogowym autobusem o długości 12 m będzie mogło podróżować 85 osób, z czego 28 na miejscach siedzących. Autobusy będą również przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych dzięki takiemu wyposażeniu, jak: stanowisko do mocowania wózków inwalidzkich wraz z przyciskiem informującym o zamiarze wysiadania przez osobę niepełnosprawną, platformę do przewodu wózka dziecięcego i inwalidzkiego, podest (rampę wjazdową) oraz tzw. układ kneelingu (przyklęku). Autobusy dostarczy firma Solaris Bus & Coach, a wartość kontraktu to 7,38 mln złotych brutto.

Zakończyła się również modernizacja ul. Brzozowej w Kobylnicy. Ulicę wykonano jako pieszojezdnię z betonowej kostki brukowej. Jezdnia ma szerokość 6 m, a po obu stronach zostały wydzielone innym kolorem chodniki o szer. od 1,5 do 2 m. W ramach inwestycji wybudowana została kanalizacja deszczowa, a dla poprawy bezpieczeństwa ponad poziom jezdni wyniesione zostały skrzyżowania z ul. Poprzeczną i Sosnową. Koszt tej inwestycji to nieco ponad 873 tys. zł. Wykonawcą był Zakład Robót Drogowych i Melioracyjnych DROGMEL Jerzego Cegłowskiego.

Jak już informowaliśmy - przebudowa ul. Brzozowej to początek szerszego planu przebudowy ulic na tzw. „osiedlu pod lasem" w Kobylnicy. Planowana jest przebudowa ul. Wiatrakowej oraz ul. Szkolnej na odcinku od ul. Poznańskiej do torów kolejowych.

/mw/

fot. T. Rybarczyk i M. Woliński