Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Akrobatyka powietrzna - swarzędzanki na Mistrzostwach Świata

07.11.17

Mało kto wie, że w naszym mieście prężnie rozwija się dyscyplina akrobatyki powietrznej. W tym roku, w drodze eliminacji zostały wyłonione trzy dziewczyny, które z godłem na piersi będą dumnie reprezentować nasz kraj, a są to Małgorzata Majchrzak, Barbara Knade i Sandra Woźniak. Dziewczyny  z początkiem grudnia pojadą do Lublina, aby zmierzyć się z najlepszymi, z całego świata.

Akrobatyka powietrzna, dopiero co raczkuje w Polsce, dzieli się na podkategorie: Pole Sport- akrobacje na drążku pionowym, Aerial Silk- akrobacje na szarfie, Aerial hoop- akrobacje na podwieszonym  kole, Aerial Cube-  akrobacje na podwieszonym sześcianie, Aerial Spiral - akrobacje na podwieszonej spirali, Aerial Pole - akrobacje na podwieszonym drążku.

Barbara Knade oraz Sandra Woźniak, brązowe medalistki Mistrzostw Polski, zmierzą się w kategorii duetów w Pole Sport, który całkiem niedawno został oficjalną dyscypliną sportową. W Pole Sport czyli akrobacjach  na drążku pionowym liczy się przede wszystkim siła oraz rozciągnięcie. Pole sport wymaga wielu godzin żmudnych treningów, silnej woli a także doskonałej kondycji fizycznej i psychicznej.

Natomiast Małgosię Majchrzak zobaczymy w akrobacjach na szarfie. Aerial silk, można zaliczyć do pięknego pokazu sportowego, łączącego w sobie estetykę ruchu, spektaklu i niesamowitej siły sportowca. Cały trik polega na nienagannej precyzji wykonania ruchu i techniki. System opanowania chwytów oraz plątań jest gwarancją, że cała choreografia wykonana zwykle 6 metrów nad ziemią się powiedzie. Figury są wykonywane na wysokości  bez asekuracji.

Kim są nasze reprezentantki?

Barbara Knade - absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu, na kierunku wychowanie fizyczne. Założycielka Swarzędzkiej szkoły akrobacji powietrznych. Basia od zawsze uwielbiała sport, początek swojej kariery rozpoczęła od trenowania Kajak Polo, gdzie z powodzeniem reprezentowała nasz kraj w tej dyscyplinie podczas Mistrzostw Polski, Europy i Świata. Na studiach zakochała się jednak w gimnastyce sportowej i wtedy już uwielbiła kółka i drążki. Na początku był to jednak drążek poziomy, ale z czasem zamieniła go pionowy i tak zrodziła się jej miłość do pole sport.

Sandra Woźniak swoją przygodę z Gimnastyką  Artystyczną rozpoczęła w wieku 6 lat. Szkolona pod okiem najlepszej kadry klubu MKS Dąbrówka Poznań. W 2008 roku uznana za najlepszą Poznaniankę. W karierze sportowej trenowała również balet, który jest nieodłącznym elementem każdego treningu gimnastyki artystycznej. Pole Dance odkryła stosunkowo niedawno ponieważ 2 lata temu, ale od tej pory stał się jej największą pasją.  Z dnia na dzień stara się poszerzać swoje umiejętności. Na treningach zwraca uwagę na grację i estetykę wykonywanych figur oraz poczucie rytmu.

Małgosi Majchrzak taniec był bliski od zawsze. Zaczynała od tańca towarzyskiego i współczesnego. Po czym pasja do ruchu przerodziła się w podniebne akrobacje na drążku pionowym i przez 3 lata trenowała Pole Dance. Drążek jednak został zastąpiony szarfą, której poświęca każdą wolną chwilę. Ponadto Małgosia jest dyplomowanym instruktorem fitnessu i tańca, gdyż ukończyła Poznańską Akademię Wychowania Fizycznego. Odbyte liczne szkolenia i warsztaty z zakresu tańca oraz tańca w powietrzu pozwalają realizować jej pasję, a także przekazywać ją innym. Poza tym jest mamą trójki chłopaków.

Akrobatyka powietrzna zyskuje coraz większą ilość entuzjastów w naszym kraju i regionie Wielkopolski, ćwiczą ją zarówno kobiety jak i mężczyźni, a także dzieci. Rozwija siłę, koordynację i elastyczność ciała. Trzymamy kciuki za Naszych!

Małgorzata Majchrzak