Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Swarzędz w pierwszej dziesiątce laureatów Rankingu Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego

07.11.17

6 listopada br. w Sali Kolumnowej Sejmu RP odbyła się konferencja „Zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy jednostek samorządu terytorialnego", podczas której ogłoszono wyniki dorocznego Rankingu Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego. Gmina Swarzędz znalazła się w pierwszej dziesiątce najwyżej ocenionych gmin miejsko-wiejskich. Warto dodać, że ocenie podlegało aż 621 takich gmin.

Współorganizatorem konferencji była Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego, która również wspiera promocję najlepszych polskich samorządów, wyłaniając laureatów konkursu „Teraz Polska" dla gmin.

Podstawą rankingu, opracowanego pod kierunkiem prof. Eugeniusza Sobczaka, jest 16 wskaźników, obejmujących trzy obszary rozwoju: gospodarczy, społeczny oraz ochrony środowiska. Ranking uwzględnia wszystkie polskie miasta i gminy, a materiałem źródłowym są niezależne dane Głównego Urzędu Statystycznego. Wyniki rankingu odzwierciedlają, w sposób wiarygodny i przekrojowy, rozwój polskich jednostek samorządu lokalnego i wskazują liderów w podziale na gminy wiejskie, miejsko-wiejskie, miejskie oraz miasta na prawach powiatu.

Wśród gmin miejsko-wiejskich dominują gminy położone w obszarach oddziaływania głównych centrów, a mianowicie: Ożarów Mazowiecki, Stryków, Kórnik, Błonie, Nowe Skalmierzyce i Swarzędz. W grupie sześciu wymienionych powyżej gmin, dwie gminy (Swarzędz i Nowe Skalmierzyce) awansowały do pierwszej dziesiątki. Jest to spowodowane wzrostem wydatków na projekty inwestycyjne oraz wzrostem liczby osób pracujących.

W gminach miejsko-wiejskich położonych w obszarze oddziaływania centrów (dotyczy to Swarzędza) wskaźnik przedsiębiorczości jest znacznie wyższy (od około 126 do 151 podmiotów na 1000 mieszkańców w 2016 roku). Wskazuje to, że oddziaływanie dużych centrów krajowych i regionalnych sprzyja rozwojowi przedsiębiorczości.

- Obecność Gminy Swarzędz w pierwszej dziesiątce najwyżej ocenionych gmin  jest powodem do wielkiego zadowolenia i potwierdzeniem korzystnego kierunku rozwojowego obranego przez nasz samorząd - podkreśla burmistrz Marian Szkudlarek, który 6 listopada osobiście odebrał zaszczytne wyróżnienie dla Swarzędza.

T. Radziszewska, M. Woliński

fot. M. Kałek