Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Warto być aktywnym - dwa nasze sołectwa wśród Liderów Wielkopolskiej Odnowy Wsi

30.10.17

W niedzielę, 29 października, w Łeknie w gminie Wągrowiec, odbyła się uroczysta gala pn. „Liderzy Wielkopolskiej Odnowy Wsi". W jej trakcie podsumowano dotychczasową działalność sołectw oraz uhonorowano najaktywniejszych Liderów Odnowy Wsi z miejscowości, które wyróżniały się największym zaangażowaniem w realizacji przedsięwzięć objętych programem Województwa Wielkopolskiego „Wielkopolska Odnowa Wsi 2013-2020".

Powołana przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego kapituła konkursu „Aktywna Wieś Wielkopolska" dokonała analizy dokumentów związanych z realizacją programu, w tym przede wszystkim rocznych sprawozdań z działalności grup odnowy wsi oraz dokumentów dotyczących konkursów dotacyjnych organizowanych w ramach programu. Przy ocenie wzięto pod uwagę m.in.: liczbę przedsięwzięć zrealizowanych w sołectwach (także tych, bez wsparcia finansowego z programu), udział sołectw w konkursach dotacyjnych, stopień sformalizowania grupy odnowy wsi oraz planowanie rozwoju w sołectwie. Zarząd Województwa Wielkopolskiego, na podstawie opinii kapituły, wskazał 33 sołectwa - laureatów konkursu oraz 29 sołectw wyróżnionych.

W trakcie gali wyróżnienie w konkursie otrzymała Kobylnica, w której Liderem Grupy Odnowy Wsi jest jej sołtys, pani Grażyna Orpińska. Natomiast Laureatem Konkursu „Aktywna Wieś Wielkopolska" został Gruszczyn, który na Gali reprezentowany był przez sołtysa i jednocześnie Lidera Grupy Odnowy Wsi, panią Barbarę Czachurę.

Laureatom i wyróżnionym Sołectwom nagrody i okolicznościowe statuetki wręczał Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, pan Krzysztof Grabowski.

Program „Wielkopolska Odnowa Wsi" realizowany jest przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego od 2009 roku. Dzięki wsparciu Województwa w latach 2009-2017 na terenie Wielkopolski zrealizowano 1129 przedsięwzięć dofinansowanych kwotą ponad 23 mln złotych. Wsparcie w programie mogą otrzymać gminy w ramach dwóch konkursów: „Pięknieje Wielkopolska Wieś" i „Odnowa Wsi Szansą Dla Aktywnych Sołectw" oraz organizacje pozarządowe w ramach konkursu „Nasza Wieś Naszą Wspólną Sprawą".

Obecnie uczestnikami programu są 1944 sołectwa ze 185 gmin. Gmina Swarzędz w programie reprezentowana jest przez 13 sołectw (na 20) i prawie każdego roku pozyskuje dla nich środki na realizację sołeckich strategii rozwoju.

/MS/