Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Kolejna Statuetka Augusta Cieszkowskiego

03.10.17

W niedzielę, 1 października 2017 roku, prof. Józef Banaszak, Prezes Klubu Profesorów „Wierzenica" z Bydgoszczy, w kościele św. Mikołaja w Wierzenicy, wręczył dziewiątą Statuetkę Augusta Cieszkowskiego. Otrzymał ją prof. Grzegorz Kubski z Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM w Kaliszu.

W 2000 roku, podczas zorganizowanej przez Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk konferencji naukowej poświęconej Zygmuntowi Krasińskiemu, w wierzenickim kościele wygłosił referat Krasiński w egzegetycznej relekturze Augusta Cieszkowskiego. Wystąpienie to zostało opublikowane w pokonferencyjnej książce Wydalony z Parnasu. Inne jego książki odnoszące się do postaci Augusta Cieszkowskiego to: Królestwo Boże w romantycznych interpretacjach. August Cieszkowski, Walerian Serwatowski i Biblia romantycznie odczytywana ­- na jej okładce są drzwi pomnika nagrobnego A. Cieszkowskiego.

Dziękując za wyróżnienie laureat podkreślił, że otrzymał je na ziemi gdzie żył Cieszkowski, a jej mieszkańcy kultywują jego pamięć. Został pobłogosławiony przez ks. Przemysława Kompfa i koncelebrującego mszę ks. prof. Bogdana Poniżego z Wydziału Teologicznego UAM.

Ewa J. i Włodzimierz Buczyńscy