Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

"Nadszedł czas zawodowców" - wmurowanie kamienia węgielnego pod Centrum Kształcenia Zawodowego w Swarzędzu

18.09.17

W Swarzędzu powiat poznański buduje szkołę, gdzie uczniowie „biją się" o miejsce w klasie.

Najnowocześniejsze Centrum Kształcenia Praktycznego w naszym kraju powstaje przy Zespole Szkół nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich w Swarzędzu. W poniedziałek, 18 września 2017 r., nastąpiło wmurowanie kamienia węgielnego pod tę supernowoczesną oświatową inwestycję, której wartość wynosi aż  34 miliony złotych. 16 milionów powiat poznański otrzymał z Unii Europejskiej.

Dziś o jedno miejsce w klasie patronackiej na przykład Volkswagena „walczy" pięciu chętnych. Absolwenci takich klas mają po skończeniu nauki nie tylko zagwarantowaną pracę, ale dobrze znają język niemiecki i mają możliwość uzyskania niemieckiego certyfikatu AHK, który potwierdza wykształcenie i umożliwia pracę w wielu krajach Unii Europejskiej.

Obecnie w budynkach centrum przeznaczonych dla 650 uczniów kształci się w systemie dziennym 1075 osób. Od dłuższego czasu odczuwane były braki lokalowe, przez co z oferty centrum nie mogą skorzystać wszyscy zainteresowani. Dlatego władze powiatu podjęły decyzję o jego rozbudowie i budowie nowych obiektów.

- Kilka lat temu podjęliśmy decyzję, że stawiamy na kształcenie zawodowe i to na najwyższym, europejskim poziomie - mówił Jan Grabkowski, starosta poznański podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod przyszłe centrum.  - Dzisiejsze święto jest zasługą wielu osób, które w ten projekt włożyły dużo serca. Bardzo im dziękuję za zaangażowanie i pracę na rzecz powstania tej supernowoczesnej placówki.

Jak przyznaje Przemysław Jankiewicz, dyrektor ZS nr 1 jeszcze do niedawna uczniowie swarzędzkiej placówki po wiedzę jeździli za granicę.- Dziś to my podpowiadamy jak kształcić zawodowców. A po budowie tego centrum z pewnością wielu młodych ludzi z zagranicy będzie chciało kształcić się właśnie u nas, w Swarzędzu - Przemysław Jankiewicz nie ukrywał dumy i radości z rozpoczęcia prac przy budowie CKP.

W nowych obiektach centrum znajdzie się 18 specjalistycznych pracowni do nauki zawodu oraz część hotelowo-gastronomiczna, która służyć będzie uczniom kierunku gastronomiczno-hotelarskiego. Z kolei w parterowym budynku zlokalizowana będzie pracownia obsługi diagnostycznej samochodów oraz garaż dwustanowiskowy. W pracowni ma powstać kanał do obsługi pojazdów oraz wbudowane w posadzkę urządzenia diagnostyczne pojazdów.

W CKP chętni kształcić się będą m.in. w zawodach: mechanik pojazdów samochodowych, elektromechanik pojazdów samochodowych, technik mechatronik, monter mechatronik, mechanik automatyki przemysłowej i urządzeń precyzyjnych, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, technik automatyk, technik informatyk, tapicer, stolarz, technik mechanik, technik hotelarstwa, technik żywienia i usług gastronomicznych, kucharz, technik mechanik (specjalność urządzenia  sterowane numerycznie CNC), elektryk.

Katarzyna Wozińska-Gracz