Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Aeroklub Poznański i przyszłość lotniska w Kobylnicy - czyli jak teren lotniska nie stał się strefą przemysłową

15.09.17

13 września w swarzędzkim Ośrodku Kultury odbył się panel dyskusyjny dotyczący intensywności, zagrożeń i uciążliwości lotów akrobacyjnych w okolicach terenu lotniska w Kobylnicy.

Na zaproszenie burmistrza Mariana Szkudlarka udział w panelu wzięli mieszkańcy naszej gminy oraz przedstawiciele Aeroklubu Poznańskiego i grupy Żelazny.

Mieszkańcy naszej gminy od dawna skarżą się na uciążliwość lotów akrobacyjnych - przede wszystkim w sezonie letnim.

Poruszano kwestie dotyczące bezpieczeństwa - od początku działalności Grupy Żelazny - zginęło już łącznie 4 jej członków w 2 wypadkach lotniczych.

Ponadto hałas generowany podczas lotów jest uciążliwy - co podkreślali mieszkańcy.

Piotr Haberland, dyrektor Aeroklubu Poznańskiego, a prywatnie członek Grupy Żelazny, odpierał zarzuty twierdząc, że wszystko odbywa się zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Dyrektor podkreślił, że jego zdaniem nie byłoby tego problemu, gdyby obecny burmistrz spełnił obietnice złożoną mu przez burmistrz Annę Tomicką, która obiecała przekształcić teren lotniska w strefę przemysłową. Dzięki temu rozwiązaniu Aeroklub mógłby wybudować infrastrukturę na lotnisku w Kąkolewie, której stał się operatorem.

Burmistrz Marian Szkudlarek kategorycznie nie zgadza się na takie rozwiązanie twierdząc, że uciążliwość dla życia mieszkańców wcale nie spadnie, a nawet wzrośnie, jeśli w miejscu obecnego lotniska powstaną hale magazynowe lub fabryki. Ponadto infrastruktura drogowa w tym rejonie nie jest przystosowana do działalności przemysłowej.

Jedyna forma przekształcenia terenu, która jest brana pod uwagę to zabudowa mieszkaniowa.

/t.ryb/

Fot. Tomasz Rybarczyk