Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Międzynarodowy folk w Swarzędzu

16.08.17

Już po raz ósmy swarzędzka publiczność gościła zespoły folklorystyczne z różnych regionów świata. A wszystko za sprawą Światowego Przeglądu Folkloru „Integracje 2017”. Od 17 lat poznańskie Stowarzyszenie Kulturalno-Sportowe „Integracje” zaprasza na festiwal twórców muzyki i tańca ludowego, ludzi kultywujących dziedzictwo kulturowe swoich ojczyzn.

Te 17 spotkań udowodniło już wyraźnie, że nic nie zastąpi bezpośrednich rozmów, wspólnego czasu, rodzących się przyjaźni. Ani media elektroniczne, ani portale społecznościowe nie zastąpią bezpośredniego kontaktu. Wydarzenia kulturalne, takie jak m. in. Integracje, to wspaniały ambasador idei międzynarodowego, żywego dialogu.

Festiwal Folkloru Integracje odbywa się corocznie nie tylko w Poznaniu, ale również w wielu miejscowościach regionu. W tym roku są to: Wronki, Września, Grodzisk Wlkp, Luboń, Leszno, Nowy Tomyśl oraz Swarzędz.

13 sierpnia na Scenie nad Jeziorem podziwialiśmy reprezentantów Chin, Meksyku, Rosji, Serbii, Turcji, Ukrainy, Polski. Koncert poprzedziły muzyczne warsztaty dla dzieci, a jeszcze wcześniej, w godzinach przedpołudniowych, plenerowe pokazy w różnych częściach miasta. Wszędzie towarzyszyło artystom ogromne zainteresowanie, życzliwość, sympatia.

Śmiało powiedzieć można, iż tegoroczne występy folklorystyczne w Swarzędzu obejrzała rekordowo liczna publiczność.

Bawiliśmy się wszyscy wyśmienicie podziwiając magię kolorów, żywioł energii, tańca i śpiewu.

Integracje folklorystyczne są imprezą lubianą przez swarzędzan - docenianą i oczekiwaną. Już dziś z przyjemnością myślimy o przyszłorocznym spotkaniu.

T. Radziszewska

fot. A. Młynarczak