Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Budowa Centrum Kształcenia Zawodowego

14.07.17

Powiat rozpoczyna budowę Centrum Kształcenia Praktycznego w Swarzędzu.

- Dzięki inwestycji wartej 34 miliony złotych kształcenie zawodowe w naszym powiecie zyska europejski poziom. 20 milionów złotych na rozbudowę pozyskaliśmy z Unii - mówi Jan Grabkowski, starosta poznański, który w piątek w Starostwie Powiatowym w Poznaniu podpisał umowę na rozpoczęcie prac. Wykonawca - firma Budimex - ma 14 miesięcy na to, by dotychczasową placówkę zmienić w supernowoczesne obiekty dydaktyczne z częścią gastronomiczno-hotelową. W budynkach będą urządzone laboratoria, do których trafi profesjonalne wyposażenie. Będzie to pierwszy tego typu obiekt w Wielkopolsce.

- Centrum Kształcenia Praktycznego cieszy się bardzo dużą popularnością wśród młodzieży i pracodawców, którzy wysyłają tutaj pracowników w celu podniesienia kwalifikacji. Obecnie w budynkach przeznaczonych dla 650 uczniów kształci się w systemie dziennym 1075 osób. Od dłuższego czasu odczuwane były braki lokalowe, przez co z oferty centrum nie mogą skorzystać wszyscy zainteresowani - mówi Jan Grabkowski.

Powiat poznański jest liderem kształcenia zawodowego w Wielkopolsce, potwierdzeniem tego jest zainteresowanie klasami branżowymi, na niektórych kierunkach ośmiu kandydatów ubiega się o jedno miejsce.

- W ciągu siedmiu dni nastąpi przejęcie placu budowy, zespół jest już gotowy i choć termin jest wymagający to mamy doświadczenie w realizowaniu podobnych inwestycji. Dlatego jestem przekonany, że nasze kolejne spotkanie za 14 miesięcy będzie miało miejsce, kiedy oddamy do użytku Centrum Kształcenia Praktycznego - dodał Stanisław Świątek, dyrektor oddziału Budimex-u.

 

Rozbudowa CKP

- Do istniejącego budynku szkoły dobudowany zostanie, na planie litery „L", budynek dwu i trzykondygnacyjny, częściowo podpiwniczony. Znajdzie się w nim 18 specjalistycznych pracowni do nauki zawodu oraz część hotelowo-gastronomiczna, która służyć będzie nauce zawodu na potrzeby kierunku gastronomiczno-hotelarskiego - wyjaśnia szczegóły inwestycji Jan Grabkowski. - W części hotelowej dwa pokoje zostaną przystosowane dla osób niepełnosprawnych, a skrzydło wyposażone będzie w przeznaczony dla nich dźwig osobowy.

 

Nowy budynek

Kolejnym obiektem powstającym w ramach projektu, jest wolnostojący, parterowy budynek, w którym zlokalizowana będzie pracownia obsługi diagnostycznej samochodów oraz garaż dwustanowiskowy. W pracowni ma powstać kanał do obsługi pojazdów oraz wbudowane w posadzkę urządzenia diagnostyczne pojazdów: płyta do kontroli zbieżności, rolki hamulcowe, urządzenie do badania amortyzatorów, szarpaki. Cały obiekt będzie w pełni dostępny dla osób niepełnosprawnych. Projekt obejmuje także kompleksowe zagospodarowanie terenu.

 

Dla mechanika i hotelarza

W nowych pracowniach CKP chętni kształcić się będą w zawodach: mechanik pojazdów samochodowych, elektromechanik pojazdów samochodowych, technik mechatronik, monter mechatronik, mechanik automatyki przemysłowej i urządzeń precyzyjnych, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, technik automatyk, operator obrabiarek skrawających, operator maszyn i urządzeń odlewniczych, technik informatyk, tapicer, stolarz, technik mechanik, technik hotelarstwa, technik żywienia i usług gastronomicznych, kucharz, technik mechanik (specjalność urządzenia sterowane numerycznie CNC), elektryk.

 

Pracowanie z supersprzętem

Dopełnieniem projektu będzie wyposażenie 4 pracowni obiektu w sprzęt, urządzenia i pomoce dydaktyczne do praktycznej nauki zawodu. Są to pracownie: eksploatacji urządzeń i systemów mechatronicznych, technicznej krajalnia metali, obsługi urządzeń sterowanych numerycznie CNC oraz informatycznej programowania CAD/CAM/CNC.

Wykonawca CKP zainstaluje wyposażenie tzw. montowane. Wyposażenie pozostałe (ruchome) będzie kupione w odrębnym przetargu.

Zbudowanie nowych obiektów i ich wyposażenie to nie wszystko. W marcu podpisano umowy o dofinansowanie projektów, które pozwolą na podniesienie kompetencji zarówno młodzieży, jak i osób dorosłych.

/wpr/