Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

IX Noc Kościołów Drewnianych

22.06.17

Związek Międzygminny Puszcza Zielonka po raz kolejny zaprasza na Noc Kościołów Drewnianych, która odbędzie się w piątek 30 czerwca 2017 r. w kościołach w Sławnie (gmina Kiszkowo) i Węglewie (gmina Pobiedziska). W dwóch spośród dwunastu kościołów szlaku zabrzmi muzyka chrześcijańska, którą zagrają: Antonina Krzysztoń z Marcinem Lamchem oraz Joszko Broda.

"Noc" rozpocznie się o godzinie 18.00 i potrwa do późnych godzin wieczornych. Wstęp wolny!

W trakcie wieczoru zaplanowano także zwiedzanie drewnianych świątyń w towarzystwie księdza lub regionalisty. Zwiedzanie możliwe będzie pół godziny przed i po każdym z koncertów.

W programie:

  • godz. 18.00 koncert Antoniny Krzysztoń i Marcina Lamcha pt. "Usłysz proszę" - w kościele pw. św. Mikołaja w Sławnie;
  • godz. 20.30  koncert joszkoBRODAegyüttes - w kościele p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Węglewie.

Na koncerty dojechać będzie można auotokarem. Wyjazd nastąpi:

17:20 - odjazd z zatoki autobusowej przy szkole w Pobiedziskach;

17:30 - odjazd spod kościoła drewnianego w Kiszkowie

Powrót - po zakończeniu koncertu w Węglewie. Przejazdy są bezpłatne!

Antonina Krzysztoń. Polska pieśniarka, kompozytorka, autorka tekstów urodziła się w Krakowie.

W 1981 roku zadebiutowała na Przeglądzie Piosenki Prawdziwej w Hali Oliwii. Pierwsze kasety wydała w wydawnictwach podziemnych ( CDN, Nova, Solidarność Wielkopolska ). W tym czasie występowała w kabarecie "Pod Egidą" J. Pietrzaka. Później stale w "Muzeum Archidiecezji" u Ks. Andrzeja Przekazińskiego, a także w sławnym z niezwykłych działań artystycznych  kościele na ul. Żytniej u  Ks. Wojtka Czarnowskiego.

W 1983 bierze udział w Krakowskim Studenckim Festiwalu Piosenki i wygrywa go. Odtąd decyduje się całkowicie poświęcić śpiewaniu, uznając wygraną za znak i potwierdzenie, że to jest jej droga. Tworzy pieśni, piosenki i muzykę. ... Mówi: "Chcę dzielić się tym, co warte jest dzielenia się. Chcę być odpowiedzialna, za każde słowo, które pada ze sceny.

Jej głos, charyzma, przekaz, porusza i przyciąga ludzi. Od wielu lat występuje w teatrach, kościołach, filharmoniach. W wielkich i mniejszych salach. Na wielu festiwalach, koncertach związanych z szeroko pojętą piosenką poetycką i religijną.

Wydała o tej pory 15 płyt. W roku 2006 otrzymała z rąk Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Order Odrodzenia Polski.

W jej śpiewie słychać, że inspirują artystkę różne gatunki muzyki. To wszystko składa się na jej niepowtarzalne interpretacje. Od 20 lat współpracuje ze znakomitym gitarzystą M. Majerczykiem , który był także kierownikiem muzycznym wielu jej płyt. W skład zespołu wchodzą: M. Majerczyk, M. Lamch, Manolo (M. Alban). Wspólnie wydali dwie płyty i pracują nad trzecią.

Joszko Broda. Muzyki uczył się od swojego ojca, Józefa Brody i Jana Sikory "Gajdosza". Gra na drumli, fujarze postnej, fujarze sałaskiej, fujarkach pięciootworowych, fujarkach sześciootworowych, rogach, skrzypcach, gajdach, kozie, okarynie, liściu, słomce, trzcinie i na wielu innych instrumentach, śpiewa po góralsku. Prowadzi warsztaty artystyczne i zespół dla dzieci.

Joszko Broda pojawił się na scenie w wieku czterech lat w zespole swojego ojca, występując wiele razy w Polsce i Europie. Wziął udział w licznych nagraniach studyjnych prowadzonych przez europejskie instytucje kulturalne.

Joszka możemy usłyszeć na płycie Beskidy wydanej przez Polskie Radio w serii Muzyka Źródeł i na płycie Pologne wydanej przez francuską wytwórnię Radia Ocora.

W 1996 roku uczestniczył w nagraniu płyty "Przyjdź" i został członkiem rockowego zespołu 2Tm2,3, a od roku 1999 brał udział w tworzeniu zespołu Arka Noego, z którym koncertował w wielu miejscach Polski i świata, także w Watykanie - zagrał dla samego Jana Pawła II podczas prywatnej audiencji w auli Pawła VI.

W 2000 roku zaczął realizować swoje własne produkcje muzyczne. Powstała płyta Jałmużna Postna nagrana w Bazylice Dominikanów w Lublinie, polsko-węgierska płyta "Posłóchejcie kamaradzi" i trzy albumy związane z prowadzonym przez Joszka zespołem Dzieci z Brodą: "Normalnie szok!", "Halo Halo Dzieci Europy" i "Czuwaj Wiaro!" - do piosenek z tego albumu Telewizja Polska wyprodukowała teledyski, które znajdują się w stałej ekspozycji w Muzeum Powstania Warszawskiego.

W 2011 roku, w Madrycie, z okazji Family Day (Dnia Rodziny Chrześcijańskiej), Joszko zagrał koncert dla 750 tysięcy ludzi.

Za swoją działalność Joszko Broda został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi dla Rzeczypospolitej Polskiej.

/IP, MMM/