Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Goście z Gießen w Swarzędzkiej Jedynce

21.06.17

W dniach od 29.05.2017 do 3.06.2017 r. Zespół Szkół nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich w Swarzędzu  gościł 10 uczniów i 2 nauczycieli z Theodor-Litt-Schule w Gießen, w ramach trwającej już 10 lat partnerskiej wymiany między szkołami.

Program wizyty był bogaty i różnorodny. Tematem tegorocznego projektu była szeroko rozumiana kultura. Młodzi ludzie, pracując w międzynarodowych grupach przybliżali sobie w formie rozmów i prezentacji wybitnych przedstawicieli świata literatury, sztuki, muzyki i filmu partnerskich krajów.

Podczas pobytu gości z Niemiec nie zabrakło programu kulturalnego. Młodzież niemiecka miała okazję zwiedzić Bramę Poznania, Ostrów Tumski, Stary Rynek i Zamek Cesarski. Dużym zainteresowaniem cieszyła się gra miejska, podczas której uczniowie musieli na czas odnaleźć malownicze zakątki Starego Rynku i rozwiązać związane z nimi zagadki.

Czwartego dnia pobytu w Polsce uczestnicy wymiany udali się na 3-dniową wycieczkę do Wrocławia, miasta mostów i krasnali. Pogoda dopisała i program wycieczki mógł być w pełni zrealizowany. Młodzież mogła zachwycić się licznymi zabytkami stolicy Dolnego Śląska, takimi jak Ostrów Tumski, Ratusz, liczne kościoły, Hala Stulecia czy Panorama Racławicka. Wieczory uczniowie spędzali wspólnie na tętniącym życiem i muzyką wrocławskim Rynku.

Wspólne posiłki, gry i zabawy, spędzony razem czas, wymiana myśli i doświadczeń sprawiły, że między uczestnikami wymiany narodziła się sympatia, a może nawet przyjaźń. Ten intensywnie lecz bardzo interesująco i przyjemnie spędzony czas niezwykle wzbogacił partnerów wymiany. Przełamane zostały bariery językowe, młodzież obu krajów miała możliwość poznać historię, kulturę i życie codzienne sąsiadujących ze sobą narodów.

Pożegnanie nie było łatwe, ale już za rok kolejne spotkanie partnerskich szkół. Tym razem uczniowie ZS nr 1 odwiedzą Hesję.

Program wizyty w Polsce przygotowała i realizowała Ewa Jeremicz przy współpracy z Dorotą Polechońską. Projekt mógł zostać zrealizowany dzięki dotacji Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz wsparciu finansowemu Starostwa Powiatowego w Poznaniu.

Dorota Polechońska

fot. Aleksandra Sieińska