Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Nowoczesne laboratorium w ZS nr 1

30.05.17

Połączenie nowoczesnej nauki i sztuki, jedna z najbardziej innowacyjnych pracowni w regionie, miejsce z dobrą energią - tak od wtorku, 30 maja br. możemy mówić o otwartym Laboratorium Energetyki Odnawialnej w Zespole Szkół nr 1 w Swarzędzu prowadzonej przez powiat poznański.

- To przestrzeń w której uczniowie będą się uczyć o energii, spadającej z nieba - mówi Przemysław Jankiewicz, dyrektor ZS nr 1 w Swarzędzu.

Dzięki temu, że powiat poznański sfinansował powstanie supernowoczesnego laboratorium, młodzież ma zdecydowanie większe możliwości kształcenia zawodowego.

- Bardzo się cieszę, że po raz kolejny możemy stworzyć młodym ludziom takie warunki kształcenia, które z pewnością wykorzystają w przyszłości. Nie trzeba nikogo przekonywać, że bez energii odnawialnej świat nie będzie istniał. Otwiera się przed wami, młodymi ludźmis ogromny i ciekawy rynek pracy - mówił Jan Grabkowski, starosta poznański, podczas otwarcia nowoczesnego laboratorium.

Do dyspozycji uczniów z ZS nr 1 będą m.in. takie stanowiska jak: kolektor słoneczny, pompa ciepła, montaż instalacji wodno-kanalizacyjnej, tzw. fotowoltaika badająca wytwarzanie energii odnawialnej. Co ciekawe, stanowiska są mobilne, a to umożliwia ich prezentację na przykład na targach

czy przeniesienie do przyszłego Centrum Kształcenia Praktycznego. Pracownia posiada inteligentny system sterowania oświetleniem. Dopełnieniem jest zamontowanie zewnętrznej instalacji solarnej.

Kolejnym krokiem jest nawiązanie przez ZS nr 1 w Swarzędzu współpracy z Politechniką Poznańską i podpisanie umowy partnerskiej z Instytutem Elektroenergetyki Wydziału Elektrycznego.

To z pewnością stworzy jeszcze większe możliwości nauki w zawodzie Technika Energetyki Odnawialnej. W wyniku rozmów przeprowadzonych przez Sławomira Sowę, nauczyciela  Zespołu Szkół nr 1 w Swarzędzu, nawiązana została współpraca z firmą Wiessman, która na specjalnych warunkach wyposażyła pracownię. Objęła także patronatem naukę w zawodzie Technik Energetyki Odnawialnej. W wykonaniu konstrukcji stanowisk dydaktycznych pomogły też firmy Bemarc oraz Inside. Ta druga przeprowadzała instalacje i próby systemów solarnych.

Ewelina Janik

fot. Starostwo Powiatowe i T.Rybarczyk