Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Samochody z historią

29.05.17

I Wielkopolski Rajd Historyczny, którego trasa przebiegała także przez Swarzędz był bezpośrednim nawiązaniem do dawnej klasyfikacji historycznej.

Automobilklub Wielkopolski przypomniał tym samym niezwykle popularną w okresie międzywojennym dyscyplinę sportu samochodowego. Zorganizowany we współpracy z Urzędem Miasta i Gminy w Swarzędzu - Przystanek Swarzędz – zgromadził 28 maja na Rynku wielbicieli aut z historią! Obecnie w Europie odbywa się cyklicznie kilka samochodowych rajdów historycznych: Monte Carlo Historique, Historic Akropolis Rally, ADAC Bawaria Historic, Rally San Remo – Copa dei Fiori.

Podziwialiśmy 24 zabytkowe pojazdy fantastycznie zachowane, najczęściej z oryginalnym lakierem, sprawnymi silnikami oraz opowieściami o niezwykłych dziejach każdego z nich. Tak, jak w przypadku wybranego przez swarzędzką publiczność faworyta: Citroena Traction Avant z 1934 r. Projekt nadwozia wyrzeźbiony został w glinie przez Flamingo Bertoniego. Od początku zachwycał innowacyjnością zastosowań. Auto dzięki przedniemu napędowi i świetnemu rozkładowi masy dobrze trzymało się drogi i prowadziło w zakrętach. W latach trzydziestych ten bardzo szybki pojazd wykorzystywany był przez gangsterów oraz policję.

Citroen, który zachwycił swarzędzan został sprowadzony i zakupiony w 1950 r. przez Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego. Po wycofaniu ze służby przeszedł w posiadanie osób prywatnych, aby w 1976 r. stać się własnością obecnego właściciela.

To on pieczołowicie przywrócił mu piękny wygląd i motoryzacyjną „duszę”.

Takich intrygujących opowieści wysłuchaliśmy 28 maja wiele. Burmistrz Marian Szkudlarek życzył wszystkim załogom startującym w dalszą podróż ze Swarzędza – szerokiej drogi!

 

 

T.Radziszewska

fot. T.Radziszewska