Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Igrzyska dzieci i młodzieży niepełnosprawnej

22.05.17

„Zwycięstwo jest rzeczą ważną, lecz najważniejszy jest udział w walce." (Dave Weinbaum)

W piątek, 19 maja 2017 roku w hali Swarzędzkiego Centrum Sportu i Rekreacji odbyły się XXII Gminne Igrzyska Sportowe Dzieci  i Młodzieży Niepełnosprawnej. W imprezie wzięło udział 130 uczestników z różnymi rodzajami niepełnosprawności wraz z rodzicami i opiekunami oraz 150 wolontariuszy. Patronat nad igrzyskami objęli: Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz pan Marian Szkudlarek.

Organizator imprezy - dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 im. Jana Brzechwy w Swarzędzu,  Elżbieta Wieczorek - serdecznie powitała wszystkich obecnych gości, sponsorów oraz  uczestników igrzysk, ich opiekunów i wolontariuszy.  Swoją obecnością tegoroczne igrzyska zaszczycili: burmistrz Swarzędza Marian Szkudlarek oraz wraz z zastępcą Tomaszem Zwolińskim, radni Rady Miejskiej w Swarzędzu  oraz rady powiatu. Uroczystego otwarcia XXII igrzysk dokonał burmistrz  Marian Szkudlarek. Igrzyska rozpoczęły się hymnem „I my też możemy się śmiać" wykonanym przez Sandrę Paetz. Następnie wysłuchano piosenki „Do słońca leć" zaśpiewanej przez uczennicę klasy 2h Szkoły Podstawowej nr 4 - Oliwię Tromską.  Serdeczne podziękowania dyrektor Elżbieta Wieczorek skierowała do sponsorów. Byli nimi: Urząd Miasta i Gminy  Swarzędzu, Firma Szpot - prezes Ireneusz Szpot, radni rady Powiatu Poznańskiego - Barbara Antoniewicz, Marek Lis, E-INKASO Rafał Hermański, Drukarnia Swarzędzka - Stanisław i Marcin Witeccy, firma Utal - prezes Jacek Wojciechowski, piekarnia K.R. Jankowscy - Robert i Krzysztof Jankowscy, ks. Dariusz Salski - proboszcz Parafii MBM w Swarzędzu, Rada Rodziców SP nr 4 im. Jana Brzechwy w Swarzędzu, cukiernia Magdalenka - Małgorzata Nowak, Zbymar - Emilia i Błażej Mysior, hurtownia Cybina - Andrzej Arentowski, Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski im. L. Grajka oraz Piórex. Elżbieta Wieczorek zwróciła się również do wolontariuszy z wyrazami wdzięczności. Słowa uznania należą się wolontariuszom z Zespołu Szkół nr 1 w Swarzędzu im. Powstańców Wielkopolskich, Gimnazjum nr 3 im. Polskich Noblistów ze Swarzędza, Gimnazjum nr 58 z Poznania oraz Gimnazjum Pijarów z Poznania.

Dzieci i młodzież z niepełnosprawnością intelektualną i ruchową wraz z wolontariuszami przystąpiły do współtworzenia tego pięknego przedsięwzięcia. Uczestnicy mogli sprawdzić swoje umiejętności w 18 różnych konkurencjach sportowych, tj.: rzut gumowymi obręczami na pachołki, rzut piłką do kosza, zabawy manualne, łapanie obręczy, rzuty bilami do bocci do celu, strzały piłką do bramki, kręgle, przejście tunelem, trąba powietrzna, gra wygibajtus, gra „blow lotto", strzelanie kijem hokejowym do bramki, slalom zręcznościowy z piłką i rakietą do tenisa, przeciąganie się na linie na deskorolce, rozciąganie gumy thera band, marsz po linii.

Zawodnicy podchodzili do konkurencji z wielkim zaangażowaniem, wytrwałością i uśmiechem, zgodnie z przyświecającym igrzyskom mottem Kamila Stocha: „Ciężka praca połączona z wiarą w siebie. Te dwa składniki dokładnie zmieszać i dodać dużą ilość (nie żałować) radości z tego, co się robi".

Małych i dużych uczestników dopingowała licznie zgromadzona publiczność, składająca się z rodziców, opiekunów, wolontariuszy, a także nauczycieli i uczniów swarzędzkich szkół i przedszkoli. Wszystkim udzielił się radosny nastrój oraz samozadowolenie z możliwości sprawdzenia swoich sił w ciekawych konkurencjach.

Po sportowych zmaganiach organizatorzy częstowali uczestników pysznymi słodkimi niespodziankami oraz wzmacniali i schładzali rozgrzanych zawodników sokami i zdrową wodą.

Na zakończenie igrzysk uczennica klasy 1c Szkoły Podstawowej Nr 4 - Nadia Szmyt utwór zaśpiewała „Jak dbać o mamę".

Uroczystego wręczenia medali, dyplomów i nagród dokonali burmistrz Marian Szkudlarek, wiceburmistrz Tomasz Zwoliński, radni Marek Lis i Paweł Bocian oraz dyrektor SP nr 4  Elżbieta Wieczorek.

Uczestnicy, bez względu na rodzaj i stopień niepełnosprawności, przekonali się, że najważniejszą rzeczą jest nie tyle zwycięstwo, co dobra zabawa i udział w walce. Pamiętając o haśle igrzysk „Dziś jest czas na Twój ruch", już teraz zapraszamy wszystkie osoby niepełnosprawne, wolontariuszy i sponsorów do współtworzenia XXIII Igrzysk Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej.

Agnieszka Sokołowska, Daria Mielcarska