Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

4 nowe autobusy - umowa podpisana

15.05.17

25 lutego 2017 roku Gmina Swarzędz ogłosiła przetarg na dostawę czterech nowych 12-metrowych (klasa MAXI) niskopodłogowych autobusów o napędzie hybrydowym dla Swarzędzkiej Komunikacji Autobusowej. Zadanie to jest częścią projektu pn.: „Rozwój niskoemisyjnej mobilności miejskiej na terenie Gminy Swarzędz" realizowanego w ramach poddziałania 3.3.3. Wspieranie strategii niskoemisyjnych, w tym mobilność miejska, w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego miasta Poznania (WRPO 2014+). Aktualnie Gmina Swarzędz oczekuje na oficjalną decyzję Urzędu Marszałkowskiego o przyznaniu dofinansowania na realizację tego projektu, w ramach którego mają zostać również wybudowane węzły przesiadkowe przy dworcach kolejowych w Swarzędzu i Kobylnicy. Wartość projektu to ponad 13,1 mln zł, a planowane dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wyniesie 9,35 mln zł.

W przetargu na autobusy złożona została jedna oferta - firmy Solaris Bus & Coach, wartość kontraktu na dostawę pojazdów to 7,38 mln złotych brutto, a termin dostawy przypada na 11.12.2017 roku. Umowę w tej sprawie burmistrz Swarzędza Marian Szkudlarek podpisał w poniedziałek, 15 maja br. W imieniu firmy Solaris Bus & Coach podpis pod dokumentem złożył dyrektor sprzedaży na Polskę, Andrzej Sienkiewicz.

Zamówione autobusy mają służyć zwiększeniu atrakcyjności węzłów przesiadkowych w Swarzędzu oraz Kobylnicy, co oznacza, że będą obsługiwały linie autobusowe, które pozwolą na połączenie transportu kolejowego z autobusowym. Wybudowanie węzłów przesiadkowych spowoduje również modyfikacje przebiegu niektórych linii autobusowych.

W trosce o jakość środowiska burmistrz zdecydował, że kupione zostaną autobusy z napędem hybrydowym, które charakteryzują się ok. 40% redukcją zużycia paliwa w stosunku do tradycyjnego diesla, spełniającego normę emisji spalin Euro6 (przy założeniu jazdy w trudnych warunkach miejskich). Ponadto autobusy będą posiadać bogate wyposażenie - zarówno takie, które ułatwi i uatrakcyjni podróż (wifi, biletomat, porty USB do ładowania telefonów, system audio-video, klimatyzacja), jak również pozwalające na sprawne zarządzanie komunikacją miejską (system GPS, bramki liczące pasażerów, zaawansowany komputer pokładowy).

/ms, mw/

fot. M. Woliński i https://www.solarisbus.com