Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Nasza historia wielu kultur

08.05.17

W Zespole Szkół nr 1 w Swarzędzu 25 kwietnia odbyła się uroczysta konferencja pt. "Wielokulturowość Swarzędza i ziemi poznańskiej". Sesja wykładowa wpisuje się w przyszłoroczne obchody 380. rocznicy lokacji Swarzędza. Patronat honorowy nad uroczystością objęli burmistrz Swarzędza, Marian Szkudlarek i starosta Jan Grabkowski. Konferencję uświetnił pięknymi szlagierami występ swarzędzkiego chóru AKORD.

Celem uroczystości było przypomnienie bogatej historii Swarzędza oraz wspomnienie mieszkańców, którzy to miasto budowali i rozwijali. Koncepcję merytoryczną opracowała niżej podpisana - nauczyciel języka polskiego i wiedzy o kulturze. O historii Swarzędza, jego charakterze i atmosferze obyczajowej przedwojnia opowiedział Antoni Kobza, historyk, pasjonat i regionalista, prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Swarzędzkiej. Wykład Antoniego Kobzy dopełnili ks. Marcin Kotas - proboszcz parafii ewangelicko-augsbusrskiej w Poznaniu i profesor Rafał Witkowski z Instytutu Historii UAM, który przedstawił historię Żydów w Swarzędzu i Wielkopolsce.

Wielokulturowość została pokazana także przez splot wydarzeń powojennych. Od roku 1952 dekretem Bolesława Bieruta musieli osiedlać się Romowie. Bagir Sadowski, prezez Stowarzyszenia Romów Polskich, przedstwił ich historę w Swarzędzu oraz udostępnił wystawę dotyczącą historii Romów.

Pozostałe wystawy w holu ZS nr 1 pokazały swarzędzkie miejsca całkowicie zmienione przez II wojnę światową - zbór ewangelicki, niegdyś znajdujący się na Placu Niezłomnych i synagogę na dzisiejszym placu Powstańców Wielkopolskich.

Trzecia wystawa to efekt pracy nauczyciela Marka Wiedemanna z ZS nr 1, który wziął udział w projekcie edukacyjno-historycznym "Praca w Miejscu Pamięci". Młodzież polska i niemiecka uczestniczyła we wspólnej pracy w Auschwitz-Birkenau. Wystawa poświęcona została ofiarom hitlerowskiej okupacji, które do tego miejsca zagłady były wywożone z obozu pracy w Kobylnicy.

Wielokulturowość zaistniała także w smakowitych potrawach, przekąskach i smakołykach. Katarzyna Frąckiewicz, nauczyciel ZS nr 1, uczestniczyła w programie Bramy Poznania ICHOT pt. "Szkoła dziedzictwa". Projekt "Wielokulturowość od kuchni" miał zapoznać z tradycyjnymi daniami, charakterystycznymi dla społeczności lokalnej tzn. Swarzędza, Poznania, Wielkopolski, oraz przybliżyć młodzieży historię żyjących tu mniejszości. Projekt "Wielokulturowość od kuchni" przygotowany przez młodzież i nauczycieli ZS nr 1 zaowocował "królewskim" przyjęciem dla gości i organizatorów konferencji.

"Gdzie mogiły z tamtych lat?"- za Marleną Dietrich pyta retorycznie Sława Przybylska, i wiem, że jej pytanie słyszy nie taka mała część naszego społeczeństwa. Gdzie są ludzie z tamtych lat? - pytamy i myślimy o sztafecie pokoleń. Polska jak długa i szeroka zawsze była kolorowa i wielokulurowa. Swarzędz - miasto bogate, dynamiczne, przemysłowe, rzemieślnicze, przyciągało i nadal przyciąga przybyszów spoza granic. Łączy nas pamięć o historii. O wspólnej historii...

Karolina Wolińska

fot. Katarzyna Frąckiewicz