Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Józefinki 2017 - nasza majówka

04.05.17

Majówki mają w Polsce długą i piękną tradycję, a ta Józefinkowa odbyła się w Swarzędzu już po raz dziewiąty. Wszyscy, którzy postanowili długi majowy weekend spędzić w naszym mieście na pewno nie żałowali. Bawiliśmy się świetnie.

30 kwietnia, niedziela

Już poprzedniego dnia trwało wielkie montowanie: sceny, domków handlowych, zaplecza gastronomicznego. W samo południe na swarzędzkim Rynku rozpoczął się Jarmark Świętego Józefa. Pięknie przystrojone stoiska oferowały przysmaki z lokalnych restauracji: „Zdrowej Domowej Kuchni" oraz „Czterech Pór Roku". Obok kupowano wyroby z wikliny, ręcznie malowaną porcelanę, drewniane przybory do kuchni, zabawki, upominki. Swarzędzanie masowo fotografowali się w fotobudce - na pamiątkę. A lodami i pysznymi goframi zajadali - dla przyjemności.

Pierwszego dnia Józefinek najważniejsza była jednak plenerowa gra miejska „Mebloberek".

Zawodnicy (rekord: ponad 360 osób!) w trzech kategoriach (rodzinnej, grupowej i indywidualnej) wyruszali na trasę w charakterystycznych, niebieskich koszulkach z emblematami Mebloberka i Józefinek. Swarzędzka plenerowa gra miejska cieszy się ogromną popularnością i ma już swoich wiernych fanów, co roku uczestniczących we wspólnej zabawie. Hasłem przewodnim tegorocznej zabawy była rola mebli w naszym życiu. Rozwiązywano różne, piętrzone przez organizatorów problemy, pokonywano przeszkody intelektualne oraz terenowe. A wszystko to w doskonałych humorach i atmosferze zdrowej rywalizacji.

Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród jest zawsze jedną z najbardziej emocjonujących chwil Józefinek. Z rąk burmistrza Mariana Szkudlarka  zawodnicy i tym razem odbierali, ufundowane przez sponsorów, nagrody: rower, talon na meble, talony na zakupy, weekend w Pałacu Witaszyce, samochód z pełnym bakiem na weekend, wejściówki na pływalnię, kupony na ciasta w swarzędzkich cukierniach, obiady w swarzędzkich restauracjach, zbiorowe bilety do kina, na paintball, do parku linowego, rejsy żaglówkami po Jeziorze Swarzędzkim, wizyta w fabryce samochodów Volkswagen Poznań oraz wiele, wiele innych.

Dla dzieci przygotowana została podczas naszego święta wspaniała Kraina Zabawy - całkowicie bezpłatna. Najmłodsi szaleli na trampolinach, zjeżdżalniach, kolejkach, karuzeli, trochę starsi wiele czasu spędzili grając w gry planszowe pod namiotem księgarni Pinokio.

Na stoisku kreatywnej edukacji można było przez teleskop oglądać słońce, porozmawiać o astronomii, wziąć udział w zajęciach artystycznych z elementami języka hiszpańskiego. Wszystko to przygotowała „Serdeczna 21. Kreatywna edukacja".

Na scenie od wczesnych godzin popołudniowych królowała muzyka słowiańsko-bałkańska. Wysłuchaliśmy prawdziwych gwiazd tego nurtu: zespołu Slovian'sky, Horpyna, Bubliczki. Podobał się także występ kabaretu Marcina Samolczyka.

1 maja, poniedziałek

Na Jarmarku św. Józefa od południa handlowano w najlepsze - pojawiło się także długo wyczekiwane słońce.

Wzięciem cieszyły się wszystkie stoiska gastronomiczne, a w dziecięcej Krainie Zabawy ustawiały się kolejki chętnych. Najbardziej oczekiwano jednak kulminacyjnego momentu Józefinek - Swarzędzkiego Spotkania Józefów!

Do holu ratusza przybyli, zaproszeni już po raz ósmy, Józefy i Józefowie. Swarzędzkie Spotkanie Józefów, to bez wątpienia ważne i oczekiwane przeżycie dla osób noszących imię patrona Swarzędza. Tradycji stało się zadość - były pamiątkowe odznaki, Józefowy Placek od Cukierni Hoffmann, wybór Józefy i Józefa Roku, wspólne zdjęcie z burmistrzem do domowych archiwów...

Obecnym na Rynku serwowano tradycyjną Strawę św. Józefa, po mistrzowsku przyrządzoną przez RSP Kruszewnia.

A na imponujących rozmiarów scenie prezentowali się lubiani i szanowani lokalni artyści: Sekcja Regionalna Olszyna, Chór Męski Akord, Swarzędzka Orkiestra Dęta, Swarzędzka Orkiestra Flażoletowa, Sekcja Piosenki Ośrodka Kultury.

Dzień zakończył się mocnym akordem - koncertem Teresy Werner, gwiazdy muzyki biesiadnej.

Józefinki - swarzędzką majówkę doceniły media: relacjonowało je Polskie Radio Poznań, telewizje: TVP 3 Poznań, WTK, STK. Bardzo się z tego cieszymy i dziękujemy.

Teresa Radziszewska

fot. Aldona Młynarczak

* * *

Podziękowania od burmistrza:

Serdecznie dziękuję wszystkim uczestnikom naszej wspólnej zabawy podczas Józefinek 2017.

Jestem przekonany, że przygotowane atrakcje spełniły Państwa oczekiwania, być może nawet marzenia.

To była przyjemność i zaszczyt razem z Wami spędzić swarzędzką majówkę.

Do zobaczenia  na Dniach Swarzędza - 23-25 czerwca.

Marian Szkudlarek

Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz

* * *

Serdecznie dziękujemy wszystkim Sponsorom!

Fundatorzy nagród „Mebloberka" - Józefinkowej Gry Miejskiej oraz Józefinkowego Samochodowego Rajdu Flagi:

 1. Pałac Witaszyce
 2. Producenci Mebli Swarzędzkich przy Cechu Stolarzy
 3. Strefa Sport. Tenis & Fitness
 4. Castorama
 5. Sklep Rowerowy Brodex
 6. Miasteczko Samochodowe Szpot
 7. Kaufland
 8. Cascader Park
 9. Restauracja Dwór Katarzynki
 10. Restauracja Dozo Sushi Bar
 11. Restauracja „Pałacyk pod Lipami"
 12. Ossowski Hotel & Restauracja
 13. Pizzeria Portofino
 14. Zielony Poligon
 15. Swarzędzkie Centrum Sportu i Rekreacji
 16. Restauracja „Między nami" RSP Kruszenia
 17. Restauracja Zdrowa Domowa Kuchnia
 18. Pizzeria Primavera
 19. Cukiernia Magdalenka
 20. Sea Adventure - Profesjonalne Szkolenia Żeglarskie
 21. Cukiernia Grzeczka
 22. Cukiernia Hoffmann
 23. Jankowscy MRK Piekarnia - Ciastkarnia
 24. Restauracja Botanika w EuroHotelu
 25. Restauracja „Pod 11-tką" zł
 26. Bodo Sport
 27. Restauracja Domowa Kuchnia Kresowa
 28. Księgarnia Pinokio - 2 zestawy gier
 29. Volkswagen Poznań - wycieczka po fabryce
 30. Restauracja „Cztery Pory Roku"
 31. Hurtownia Motoryzacyjna Gordon
 32. Centrum Medyczne Persona
 33. IDW Elektryk