Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

„Katyń..." - dęby posadzone

28.04.17

W piątek, 28 kwietnia 2017 r. na placu za szkołą Podstawową nr 4 na os. Kościuszkowców w Swarzędzu odbyła się uroczystość sadzenia Dębów Pamięci, które upamiętniają swarzędzan zamordowanych w Katyniu wiosną 1940 r.

Do dnia dzisiejszego posadzono już na terenie całej Polski 4656 takich dębów. W Swarzędzu  dołączyło do nich jeszcze sześć, a poświęcone są: Edmundowi Bartlitzowi, Tadeuszowi Dobrogowskiemu, Franciszkowi Grzechowiakowi, Kazimierzowi Kędziorze, Tadeuszowi Majchrzakowi  i Feliksowi Melosikowi.

Odpowiadając na apel Stowarzyszenia Parafiada pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, chcąc uczcić tragiczne losy lokalnych bohaterów , którzy stracili swoje życie w Katyniu, uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 1,  Szkoły Podstawowej nr 4, Gimnazjum nr 2, Gimnazjum nr 3 i Gimnazjum w Zalasewie podjęli ten trudny, bolesny wątek losów mieszkańców Swarzędza. Od jesieni ubiegłego roku realizowali projekt „Katyń - ocalić od zapomnienia". Jego zwieńczeniem była właśnie uroczystość sadzenia Dębów Pamięci. Przybyli na nią m.in. przedstawiciele władz Swarzędza - burmistrz Marian Szkudlarek z zastępcami Grzegorzem Taterką i Tomaszem Zwolińskim, sekretarz Gminy Agata Kubacka, przewodnicząca Rady Miejskiej w Swarzędzu Barbara Czachura, radni, przedstawiciele Kuratorium Oświaty i Wychowania, młodzież i nauczyciele, a szczególnymi gośćmi byli członkowie rodzin swarzędzan, którzy zginęli w Katyniu z rąk stalinowskich oprawców. Natalia Barlitz - prawnuczka Edmunda Bartlitza oraz Andrzej Dobrogowski - syn Tadeusza Dobrogowskiego podziękowali wszystkim osobom i instytucjom zaangażowanym w to symboliczne upamiętnienie swarzędzan, którzy na zawsze pozostali w katyńskim lesie. Burmistrz Marian Szkudlarek - dziękując za przygotowanie uroczystości i liczny w niej udział naszych mieszkańców, zwłaszcza młodzieży - przypomniał, że jeszcze zupełnie niedawno o Katyniu nie można było głośno mówić, a pamięć o ofiarach przechowywały tylko ich rodziny....

/mw/

Fot. Maciej Woliński