Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

„Katyń - ocalić od zapomnienia"

24.04.17

20 kwietnia o godzinie 18.00 w zadumie, ciszy i nostalgicznym nastroju wypełnił się hol Szkoły Podstawowej nr 4 im. Jana Brzechwy. Zaproszeni goście zajmują miejsca za stołami przykrytymi zielonymi płótnami, rozstawionymi wśród górującymi nad nimi dębami i unoszącym się zapachem płonących świec. Migoczące ogniska, rozrzucone w nieładzie siatki maskujące i półmrok, przenoszą gości w odległe czasy i miejsca, które nam są znane tylko z lekcji historii. Gdzieniegdzie rozstawione kanadyjki, stare walizy, wojskowe plecaki, rozwieszone pałatki i menażki tworzą niezwykłą scenografię do przestawienia, które za chwilę ma się rozpocząć. Wzrok widzów przykuwają podświetlone tablice  ze zdjęciami i biografiami bohaterów tej uroczystości. Całość dopełniają harcerze siedzący na materacach w ciszy i milczeniu, świadczący swoją osobą, że kiedyś, ktoś był...w tym Lesie Katyńskim...a teraz pozostały po nim tylko te kawałki drewna, na których wypalono : Charków, Kijów, Miednoje, Byków, Twer, Ostaszków, Starobielsk, Kozielsk, będące  świadectwem wydarzeń, które miały miejsce 77 lat temu, a nadal są żywe i bolesne.

Wszystkich zaproszonych gości przywitali gospodarze spotkania: dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 Elżbieta Wieczorek i Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz Marian Szkudlarek. Uroczystość rozpoczęto minutą ciszy, podczas której oddaliśmy hołd bohaterom wieczornicy, ale też 21.857 oficerom Wojska Polskiego, policjantom, funkcjonariuszom straży granicznej i więziennej, lekarzom, naukowcom i polskiej elicie - zamordowanym strzałem w tył głowy na rozkaz Stalina przez NKWD w roku 1940, którzy przez lata spoczywali w nieoznakowanych dołach Katyńskiego Lasu.

Doświadczając tego trudnego czasu  i podejmując działania, w które przez ostatnich kilka miesięcy włączali się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4, realizując ogłoszony przez Stowarzyszenie Parafiada program pod nazwą „Katyń - ocalić od zapomnienia", wprowadziła gości prezentacja multimedialna, która była świadectwem, jak wielu uczniów i jak dużo działań podjętych zostało, aby przybliżyć ten czas i postać Tadeusza Majchrzaka, mieszkańca Jasinia zamordowanego w Katyniu, któremu poświęcony był projekt realizowany w naszej szkole. Dzięki zaangażowaniu zarówno nauczycieli jak i uczniów zgromadziliśmy dokumentację, zdjęcia i pamiątki, które prezentowane są w gablotach, przygotowaliśmy tablice tematyczne prezentujące postać Tadeusza Majchrzaka i czasy w których dane mu było żyć. Nie było ucznia i rodzica, który nie miałby okazji zatrzymać się w zadumie przed tymi pamiątkami. Chcąc przybliżyć  postać Tadeusza Majchrzaka, w STK wyemitowany został reportaż o naszym bohaterze. Nauczyciele przeprowadzali ciekawe lekcje przybliżając ten temat. Uczniowie spotkali się z p. Katarzyną Rau siostrzenicą naszego bohatera, z którą przeprowadzili wywiad. Biografie Tadeusza Majchrzaka przetłumaczyli na język angielski. Tworzyli różne wypowiedzi literackie prezentujące postać pana Majchrzaka, ale także opisywali działania, w których brali udział. Przygotowana została wystawa prac plastycznych, projekty logo programu i wieńce dębowe, które można oglądać na zorganizowanych wystawach. W listopadowy czas w ramach działań „Nasza mała ojczyzna" wyruszyliśmy na poszukiwania miejsc pamięci poświęconych osobom, którzy życie oddali za Ojczyznę. Im też poświęcony był koncert poezji i piosenki patriotycznej. Specjalną modlitwą otoczono naszego bohatera podczas Drogi Krzyżowej. Poznaliśmy też historię córki Józefa Dowbora - Muśnickiego, Janiny Antoniny Lewandowskiej - pierwszej kobiety pilota i jedynej kobiety zamordowanej w Katyniu. Nie było przedmiotu, w ramach którego nie byłby poruszony ten temat. Ukoronowaniem projektu była wycieczka do Parku w Rogalinie, gdzie uczniowie mieli okazję obserwować dęby i wykonać przepiękne fotografie. Dąb, który przeplata się w scenerii, jak i działaniach podczas realizacji projektu, jest czymś więcej niż tylko elementem ekosystemu. Jest symbolem siły, męstwa i zwycięstwa, a za chwilę stanie się znaczącym elementem Swarzędza.

Podczas oglądania tej prezentacji widać było wzruszenie i zadumę na twarzach widzów. Kiedy do głosu dopuszczono uczniów, którzy słowem i pieśnią przenieśli wszystkich do roku 1940, wrócił czas wspomnień i refleksji, powrót do rodzinnych kart historii. Przez pryzmat stworzonego nastroju, nostalgicznych pieśni i monologów wszyscy zdali sobie sprawę, że pamięć o tamtych czasach i ludziach nie zaginie. Że uczniowie choć może nie do końca są w stanie pojąć tragizm historii, to na pewno chcą ją poznać i oddać hołd zarówno ludziom jak i czasom.

Uwieńczeniem naszego spotkania był wywiad z panią Ewą Kuźmą, która badała losy Tadeusza Majchrzaka, bohatera, któremu poświęcony był nasz projekt. Odpowiadając na pytania harcerzy z 28 Swarzędzkiej Drużyny Harcerskiej HKT Azymut „Wigry" bardzo obrazowo i skrupulatnie  przybliżyła wszystkim jego postać i czasy w których żył i zginął.

Wszyscy goście uczestniczący w uroczystości, a wśród nich: II Zastępca Burmistrza Tomasz Zwoliński, Kierownik Wydziału Edukacji Dorota Zaremba, radni Miasta i Gminy, dyrektorzy swarzędzkich szkół, koordynatorzy projeku „Katyń - Ocalić od zapomnienia" ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Stanisława Staszica, Gimnazjum nr 2 im. Królowej Jadwigi, Gimnazjum nr 3 im. Polskich Noblistów, Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Zalasewie, proboszcz Parafii pw. Matki Bożej Miłosierdzia w Swarzędzu ks. Dariusz Salski, przedstawiciel Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych major Krzysztof Sałata, uczniowie, ale przede wszystkim główni bohaterowie tej uroczystości, honorowi goście  - członkowie rodzin bohaterów, którym poświęcona była ta wieczornica, z wielkim wzruszeniem uczestniczyli w tym spektaklu. Dzięki temu, że młode pokolenie chce pamiętać i głosić prawdę 1940 rok w historia Lasu Katyńskiego nie jest już tajemnicą, a bezimienne osoby, które przez lata leżały we wspólnej mogile odzyskały prawo do imion i nazwisk na własnych tabliczkach, w miejscu godnego spoczynku, gdzie rodziny mają możliwość składania kwiatów i zapalania zniczy.

To wzruszające spotkanie zachęciło do podzielenia się wrażeniami i wspomnieniami o swoich najbliższych pozostałych uczestników tej uroczystości. O swoim tacie opowiedział syn Tadeusza Dobrogowskiego, a o swoim dziadku wnuczka Edmunda Bartlitza.

Wieczornica, która była podsumowaniem projektu realizowanego w Szkole Podstawowej nr 4 to jednak nie koniec. Uwieńczeniem całości będzie wkopanie Dębów Pamięci 28.04.1017 r.

Dęby Pamięci wkopane na placu za szkołą Podstawową nr 4 mają być symbolem pamięci, gdzie pod konkretnym nazwiskiem kryć się będą tragiczne losy ludzi i czasów, w których przyszło im żyć. Do dnia dzisiejszego posadzono już na terenie całej Polski 4656 takich dębów. Już niedługo do nich dołączy jeszcze sześć, a poświęcone będą: Edmundowi Bartlitzowi, Tadeuszowi Dobrogowskiemu, Franciszkowi Grzechowiakowi, Kazimierzowi Kędziorze, Tadeuszowi Majchrzakowi  i Feliksowi Melosikowi.

Odpowiadając na apel Stowarzyszenia Parafiada pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy , chcąc uczcić tragiczne losy lokalnych bohaterów , którzy stracili swoje życie w Katyniu uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 1,  Szkoły Podstawowej nr 4, Gimnazjum nr 2, Gimnazjum nr 3 i gimnazjum w Zalasewie podjęli ten trudny temat i  stworzyli nową zakładkę w historii Swarzędza, a wieczornica zorganizowana w „swarzędzkiej czwórce" przez Dyrektora Panią Elżbietę Wieczorek pokazała, że nawet najtrudniejszy temat można przepracować tak aby uczył, wzruszał i budował szacunek do ludzi, przeszłości, tradycji i przyrody.

Zapraszamy do obejrzenia reportażu emitowanego w STK z tej trudnej lekcji historii, która została przeprowadzona w Szkole Podstawowej nr 4, a będzie miała ciąg dalszy 28.04.2017 r.

W imieniu organizatorów projektu „Katyń - ocalić od zapomnienia" - Maja Szwanka