Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Ul. Dworcowa w Kobylnicy - umowa podpisana

14.04.17

Jak już informowaliśmy, pod koniec ubiegłego roku Gmina Swarzędz złożyła wniosek o uzyskanie dofinansowania ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego dla dużego projektu o nazwie: „Rozwój niskoemisyjnej mobilności miejskiej na terenie Gminy Swarzędz". W ramach tego projektu planowana jest budowa dwóch zintegrowanych węzłów przesiadkowych - przy dworcach PKP w Swarzędzu i Kobylnicy. Urządzone zostaną tam parkingi dla samochodów, wiaty dla rowerów i perony dla autobusów komunikacji miejskiej. Podstawowym celem jest stworzenie odpowiednich warunków zachęcających mieszkańców do rezygnacji z samochodów i przesiadanie się do komunikacji publicznej, a także częstszego korzystania z rowerów.

Projekt obejmuje również zakup 4 nowych niskopodłogowych autobusów o napędzie hybrydowym dla swarzędzkiej komunikacji autobusowej.

Szacowany koszt całego tego przedsięwzięcia wynosi ponad 13 mln zł, z czego ponad 10 mln wynosić może unijne dofinansowanie. Gmina Swarzędz czeka jeszcze w tej sprawie na decyzję, która powinna zapaść w najbliższych tygodniach.

Niedawno zakończyła się procedura przetargowa zmierzająca do wyłonienia wykonawcy, od dawna oczekiwanej budowy ul. Dworcowej w Kobylnicy - I etap, obejmujący 342-metrowy odcinek od ul. Swarzędzkiej do Słonecznikowej. Przetarg wygrał poznański oddział firmy STRABAG Sp. z o.o. W ramach tego zadania wybudowana zostanie asfaltowa jezdnia o szerokości 6 metrów oraz chodnik o szerokości od 2 do 3 metrów. W sąsiedztwie dworca PKP powstanie pętla autobusowa, parking dla 22 samochodów osobowych oraz dwie wiaty na 20 rowerów. Równocześnie zbudowane zostaną: oświetlenie uliczne, kanalizacja deszczowa, kanalizacja sanitarna z przyłączami oraz kanał teletechniczny.

Inwestycja ma być gotowa w ciągu 150 dni od przekazania placu budowy, a więc wczesną jesienią br. Koszt  to niespełna 3,108 mln zł. 14 kwietnia burmistrz Marian Szkudlarek wraz ze skarbnikiem gminy Maciejem Narłowskim podpisał w tej sprawie umowę z wykonawcą.

Maciej Woliński

fot. Tomasz Rybarczyk