Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Wyprawa życia przede mną!...

12.04.17

Aleksander Doba nie poddaje się! „Pogromca oceanów” i zarazem honorowy obywatel Swarzędza, po prawie roku przygotowań ponawia trzecią próbę przepłynięcia kajakiem przez Atlantyk. Przed rokiem nie udało się, teraz musi się udać - zapewnia Pan Aleksander. Na początku maja zamierza wypłynąć z Nowego Jorku, by po ok. 4 miesiącach wiosłowania dotrzeć do Lizbony. W sam raz na swoje 71. urodziny...

Dlaczego jeszcze raz? Na stronie http://www.aleksanderdoba.pl czytamy:

Wyprawa życia przede mną... Zeszłoroczny, mój trzeci rejs- z Ameryki Północnej do Europy - został przerwany 2 czerwca, niedługo po wypłynięciu z Nowego Jorku. Nie odpłynąłem zbyt daleko od lądu i, niestety, nie uniknąłem zagrożenia, jakie dla kajakarzy w tym obszarze stwarzają niekorzystne wiatry. W nocy z wtorku (31.05) na środę (1.06) miałem wypadek, fala przybojowa uderzyłam w mój kajak. Niektóre urządzenia elektryczne uległy zniszczeniu.

Jednak nie poddaje się, to nie koniec przygody. Chcę kontynuować trzecią transatlantycką wyprawę kajakową, którą zacząłem 29 maja. W wypadku został uszkodzony kajak. Sprowadziliśmy go do Polski, został naprawiony. Wysyłam kajak do USA, a następnie sam tam wylatuję, żeby z początkiem maja rozpocząć swoją wyprawę. Liczę, że zajmie mi to 4 miesiące. Planowany dystans do pokonania to 3 tys. mil morskich czyli ponad 5,5 tys. kilometrów.

Moja trzecia wyprawa to konsekwencja wcześniej ustalonego planu. Od początku planowałem, by moja transatlantycka wyprawa składała się z trzech etapów.

Pierwszy z Afryki do Ameryki Południowej, drugi z Europy do Ameryki Północnej, który ostatecznie zamienił się w wyprawę, gdzie z sukcesem przepłynąłem najszerszy odcinek oceanu z Lizbony do Ameryki Północnej (Floryda). I wreszcie trzeci, z Ameryki Północnej do Europy. Przyszła więc kolej na domknięcie planowanej od dawna pętli. Moje wieloletnie doświadczenie kajakarskie oraz liczne dokonania na różnych wodach Europy i świata, pozwalają mi planować kolejne tak wymagające wyprawy.

Trasę zamierzałem przepłynąć tym samym oceanicznym kajakiem, który towarzyszył mi już dwukrotnie. Jest to wyjątkowy kajak, wymyślony i zaprojektowany specjalnie dla mnie i z myślą o takich wyprawach. Powstał w stoczni Andrzeja Armińskiego. Ma dwie podstawowe cechy: jest niezatapialny i nie może pływać dnem do góry.

Konstrukcja typu „sandwich" to dwie ścianki powstałe ze specjalnego włókna węglowego przesączonego żywicą. Między nimi znajduje się przekładka o grubości 0,9 mm, która zrobiona jest z bardzo lekkiego, sztywnego materiału nienasiąkliwego wodą. Sam kadłub, gdyby był zanurzony w wodzie, nigdy nie zatonie, zawsze wypłynie. Kajak ma kilka komór wypornościowych. Dzięki zastosowaniu odpowiedniej konstrukcji oraz mieczowi, zrobionego z blachy kwasoodpornej (grubość miecza 12 mm, szerokość 200 mm, głębokość w wodzie 750 mm), kajak nie może pływać do góry dnem. To wszystko sprawia, że w moim kajaku mogę czuć się bezpiecznie również i w tej wyprawie.

►►► Aleksander Doba (ur. 9 września 1946 w Swarzędzu) - polski podróżnik, kajakarz, zdobywca i odkrywca. Dzięki internetowemu głosowaniu na stronie internetowej „National Geographic" zdobył tytuł „Podróżnika Roku 2015". Jako pierwszy człowiek w historii samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki z kontynentu na kontynent (z Afryki do Ameryki Południowej) wyłącznie dzięki sile mięśni. Podczas drugiej oceanicznej wyprawy pokonał kajakiem trasę z Lizbony na Florydę. Opłynął kajakiem Morze Bałtyckie i Bajkał. Również jako pierwszy opłynął całe polskie wybrzeże z Polic do Elbląga oraz Polskę po przekątnej z Przemyśla do Świnoujścia. Dwukrotny Złoty, Srebrny i Brązowy medalista Otwartych Akademickich Mistrzostw Polski w kajakarstwie górskim. 19 marca 2015 został honorowym obywatelem Swarzędza.

/mw/

fot. www.facebook.com/OloDoba, Marcin Kowalik i Magdalena Szymańska