Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Ogłoszono wyniki „Złotej Żaby" i „Złotej Żabki"

10.04.17

Zakończyła się kolejna edycja prestiżowych Konkursów przeprowadzanych przez Fundację Edukacji Społecznej „EKOS" w dziedzinie języka polskiego i literatury oraz matematyki.

Nauczyciele prowadzonych przez Fundację swarzędzkich szkół: liceum ogólnokształcącego i gimnazjum (obecnie przekształcanego w szkołę podstawową) wymyślili i realizują konkursy przeznaczone dla uczniów starszych klas szkół podstawowych i gimnazjów w całej Wielkopolsce. Od kilku lat mogą w nich brać udział także gimnazjaliści w województwie lubuskim.

Przy tworzeniu zadań konkursowych współpracują także pracownicy akademiccy z Instytutu Filologii Polskiej UAM i z Zakładu Matematyki Stosowanej (UEP). „Złota Żaba" i „Złota Żabka" promują nieszablonowe myślenie, pomysłowość oraz umiejętności twórcze. Uczestnicy podkreślają, że dobrze się bawią, rozwiązując zadania i zagadki konkursowe. Zapewne dlatego od lat swarzędzkie konkursy niezmiennie cieszą się wielką popularnością. Odbyły się już 24 edycje „Żaby" i 17 edycji „Żabki".

W tym roku w pierwszym etapie, przeprowadzonym w szkołach przez współpracujących z organizatorami nauczycieli, wzięło udział 10 886 uczniów.  384 z nich zakwalifikowało się  i wzięło udział w etapie finałowym. Spośród nich wyłoniono grono 40 laureatów i 45 wyróżnionych.

„Złotą Żabę" w dziedzinie matematyki wygrał Marcin Szwarc z Publicznego Gimnazjum Salezjańskiego im. bł. Piątki Poznańskiej w Poznaniu, uczeń pani Magdaleny Matysiak. Drugie miejsce zajęli wspólnie Maksym Ratajczyk z Gimnazjum Dwujęzycznego na ul. Żeromskiego w Poznaniu (matematyki uczy go pani Dorota Kluczykowska) oraz Antoni Stachowski z Gimnazjum nr 12 im. Jacka Kuronia w Poznaniu, którego matematyczką jest pani Kinga Kolczyńska-Przybycień.

W dziedzinie języka polskiego i literatury na najwyższym miejscu podium stanęła Zofia Karolak z Publicznego Gimnazjum Zakonu Pijarów im. św. Józefa Kalasancjusza w Poznaniu, uczennica pani Joanny Roszak.  Drugie miejsce zajęły wspólnie: Lena Krzemień i Anna Łucja Roszkiewicz, uczennice pani Maliny Pawełczyk z Polsko-Angielskiego Prywatnego Gimnazjum w Poznaniu.

W matematycznej „Złotej Żabce" najlepsza okazała się Natalia Siwek ze Społecznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Poznaniu, którą matematyki uczy pani Justyna Nowak . Kolejne dwa miejsca zajęli: Łukasz Kałek ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Poznaniu na ul. Hezjoda, uczeń pani Agnieszki Skowrońskiej, oraz Jakub Flasza z Szkoły Podstawowej nr 6 im. Braci Barskich w Śremie, uczeń pani Barbary Jankowiak.

Najwyższy wynik w „Złotej Żabce" z języka polskiego i literatury uzyskała Olga Bartoszewicz ze Społecznej Szkoły Podstawowej nr 3 "Dębinka" w Poznaniu uczennica pani Adriany Haładudy. Miejsce drugie zajęła Gabriela Kubera, uczennica pani Mirosławy Rościszewskiej ze Szkoły Podstawowej w Zespole Szkół nr 3 w Pile. Trzecie miejsce zdobyła Maja Grochocińska ze Szkoły Podstawowej w Zalasewie koło Swarzędza, którą języka polskiego uczy pani Beata Szczepaniak.

Spośród uczniów szkół podstawowych Miasta i Gminy Swarzędz wysoki wynik  uzyskał także Hubert Bączyk, uczeń SP nr 4 w Swarzędzu, który zajął miejsce czwarte matematyki. Jakub Walkowiak, uczeń SP w Kobylnicy, uplasował się w tej dziedzinie na miejscu 11 i otrzymał wyróżnienie. Spośród swarzędzkich gimnazjalistów największy sukces w tym roku odniosła Marta Przepióra z Gimnazjum nr 1 w Swarzędzu (szkoła Fundacji EKOS) zajmując miejsce siódme. Kolejne dwie uczennice tej szkoły, Gabriela Filip i Gabriela Cyprysiak, otrzymały wyróżnienia za wysokie wyniki prac konkursowych w dziedzinie języka polskiego. Podobne wyróżnienie w dziedzinie matematyki otrzymały Zuzanna Nowak i Marta Kaczmarek, też z Gimnazjum nr 1 w Swarzędzu.

Nagrodami były statuetki złotej żaby, dyplomy, zestawy do konstruowania robotów, drony, książki i gry edukacyjne. Wręczyli je podczas uroczystej gali  przedstawiciele szerokiego grona instytucji, które „Złotą Żabę" i „Złotą Żabkę" wspierają finansowo. Należą do nich: Województwo Wielkopolskie, powiaty: poznański, kościański, szamotulski i wolsztyński, miasta i gminy: Swarzędz, Kostrzyn, Kórnik, Luboń, Szamotuły, Września.  Oprócz samorządów Konkursy wspierają także sponsorzy: ENEA Operator, Drukarnia Swarzędzka, Terravita i Biofarm. Swój udział w ufundowaniu nagród mają też osoby prywatne związane z organizatorami.

Patronat nad Konkursami sprawuje Instytut Filologii Polskiej (Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej UAM), Katedra Matematyki Stosowanej (Wydział Informatyki i Gospodarki Elektronicznej UEP), patronat medialny - Radio Merkury.

Warto obejrzeć przykłady zadań, z którymi zmierzyli się w tym roku uczniowie. Spróbujcie je Państwo rozwiązać! Te i wszystkie zadania z poprzednich edycji Konkursów są dostępne na stronie internetowej www.ekos.edu.pl.

/wp/