Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Gminny konkurs recytatorski

08.03.17

Zimowa pora to czas, kiedy w Szkole Podstawowej nr 1 odbywa się Gminny Konkurs Recytatorski „Tęczowy Świat Poezji " dla klas I - III. Podobnie było i tym razem, gdyż w dniu 22 lutego zawitali w progach naszej szkoły reprezentanci szkół podstawowych z całej gminy.

Kolejny już raz patronat nad konkursem przejęła „Księgarnia Pinokio" i zarazem pani Agnieszka Krupecka, która ufundowała nagrody książkowe dla zwycięzców. W tym roku temat przewodni brzmiał: „Zwierzęta w literaturze dziecięcej " i trzeba przyznać, iż wszyscy uczestnicy z ogromnym zaangażowaniem przystąpili do zadania. Recytowane przez nich wiersze wzbudziły ogromne emocje nie tylko w nich samych, ale również w pozostałych uczestnikach i przede wszystkim w Jury, które miało niełatwe zadanie wyłonienia zwycięzcy spośród wszystkich recytatorów. Przy ocenie recytowanych utworów brano pod uwagę dobór tekstu do możliwości percepcyjnych recytatora, opanowanie pamięciowe, interpretację wiersza i ogólny wyraz artystyczny.

Trzeba przyznać, iż z roku na rok wzrasta poziom Gminnego Konkursu Recytatorskiego „Tęczowy Świat Poezji", ponieważ jego uczestnicy z coraz większym kunsztem recytują wybrane przez siebie wiersze charakteryzujące się coraz wyższym stopniem trudności.

W tegorocznym konkursie zwyciężczynią została uczennica kl. III ze Szkoły Podstawowej w Zalasewie Oliwia Bernacik recytująca wiersz „Koń u fryzjera". Miejsce drugie przypadło Milenie Rymer, uczennicy kl. II ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Swarzędzu, a trzecie miejsce otrzymał Karol Kroker, uczeń Szkoły Podstawowej w Wierzonce za wspaniałą i ciekawą recytację wiersza „Wąż kaligraf". Dodatkowo Jury przyznało dwa wyróżnienia: Antoninie Frąckowiak ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Swarzędzu i Julii Piechockiej ze Szkoły Podstawowej w Zalasewie.

Zwycięzcy i wyróżnieni uczestnicy VI Gminnego Konkursu Recytatorskiego „Tęczowy Świat Poezji" otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez panią Agnieszkę Krupecką, a wszyscy recytatorzy małe niespodzianki. Poza tym każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy dyplom i słodką niespodziankę przygotowaną przez organizatorki konkursu.

Celem każdego konkursu jest przede wszystkim rozbudzanie w dzieciach zainteresowania poezją, zachęcanie do jej czytania, zwracanie uwagi na artyzm recytacji i wzbudzanie pozytywnych emocji. Jak co roku wszystkie wymienione cele zostały w pełni zrealizowane, a organizatorki konkursu, Małgorzata Wesołowska i Marita Woniaczuk zadbały nie tylko o wspaniałą dekorację, ale przede wszystkim o miłą atmosferę.

Małgorzata Wesołowska i Marita Woniaczuk