Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

„Warto nam kibicować"

07.03.17

„Pragnę zwyciężyć, lecz jeśli nie będę mógł zwyciężyć, niech będę dzielnym w swym wysiłku...".Tak brzmi motto każdego zawodnika Olimpiad Specjalnych, organizacji sportowej o zasięgu ogólnoświatowym, utworzonej przez siostrę Prezydenta USA J. Kennedy'ego - Eunice Kennedy Shriver. W Polsce Honorowy Patronat objęła małżonka Prezydenta RP, pani Agata Kornhauser - Duda a prezesem Komitetu Krajowego Olimpiad Specjalnych Polska od 2016 roku jest pani Anna Lewandowska.

Olimpiady Specjalne zrzeszają ludzi dobrej woli, empatycznych i chcących pomagać niepełnosprawnym intelektualnie sportowcom - osobom, które od wielu lat tworzyły grupę społeczną najsłabszą, często spychaną poza granice życia społecznego. Nawet teraz, słysząc o sportowcach niepełnosprawnych intelektualnie widzimy grymas zdziwienia a czasami (o zgrozo!) pobłażliwego uśmiechu na twarzach tych, którzy często nazywają się członkami społeczeństwa obywatelskiego. Jakie mogą być osiągnięcia sportowe tych pobłażliwie nazywanych „sportowcami"? A my odpowiadamy DUŻE!, a nawet WIELKIE! Jest to przezwyciężanie własnego cierpienia, niedoskonałości, swojej ułomności, i to jest jedno z ważniejszych ich osiągnięć sportowych. Drugie - to możność wyjścia poza swoje cztery ściany, zbliżenia do innych ludzi, nawet tych, którzy naszych sportowców dotąd nie zauważali, a nawet ich odrzucali.

Bo co mogą robić Ci, często dorośli już ludzie, pozbawieni możliwości podjęcia zwykłej, normalnej pracy, często nawet gorzej płatnej? Nie wszyscy są tymi szczęściarzami, którym dano możliwość pracy na stanowisku gońca, roznosiciela ulotek czy sprzątacza. Czasami słyszymy już o powstających kawiarenkach, w których pracują osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności intelektualnej. Ale jest to jeszcze przysłowiowa „kropla w morzu". I tak można by jeszcze długo mówić i pisać na temat miejsca osoby niepełnosprawnej intelektualnie w naszym społeczeństwie.

Dlatego należy pochylić się z głębokim szacunkiem nad działalnością Klubu Olimpiad Specjalnych „Olimpijskie Konie" działającym od dziesięciu lat w Centrum Sport & Fitness Atrium w Swarzędzu i zrzeszającym obecnie 17 jeźdźców. Jeździectwo, jak wiemy, należy do tzw. sportów ekstremalnych. I nie jest to tylko hipoterapia, która jest ważnym elementem terapii dla osób mających problemy z poruszaniem się, zachowaniem równowagi, nadpobudliwością. Zawodnicy klubu, pomimo swoich ograniczeń, osiągają już znacznie wyższy poziom sportowy w jeździectwie. Każdego roku biorą udział w zawodach jeździeckich organizowanych na szczeblu regionalnym (Wielkopolska), które kwalifikują do udziału w zawodach ogólnopolskich. Zawodnicy mają okazję pokazać swoje umiejętności w ujeżdżaniu, biegu z przeszkodami, wyścigu dookoła beczek galopem na czas. Przepisy sportowe są opracowane tak, aby umożliwić udział w zawodach nawet głęboko upośledzonym sportowcom. Zawodniczka naszego klubu Marta Borowska uczestniczyła w 2015 roku w Światowych Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w Los Angeles, gdzie zdobyła dwa srebrne medale, jadąc na koniu wylosowanym tuż przed zawodami!

Zawodnikom K.O.S. „Olimpijskie Konie" należą się duże słowa uznania, sportowców tak często niezauważanych, stojących w cieniu osiągnięć innych. Cieszmy się z ich osiągnięć i bądźmy dumni z ich odwagi, samozaparcia i walki wewnętrznej, jaką muszą stoczyć sami ze sobą nim staną na upragnionym „pudle" i zdobędą swoje medale. „Warto nam kibicować, łączy nas pasja do sportu".

Wiesław Wójcicki

fot. O.S. Poznań, W. Wójcicki

1% dla Sportowców Olimpiad Specjalnych - KRS 0000190280