Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

15.000 zł dla biblioteki ZS nr 1

12.01.17

W 2016 roku biblioteka szkolna Zespołu Szkół nr 1 w Swarzędzu otrzymała dofinansowanie w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w kwocie 15 tysięcy złotych. Koordynatorką projektu była Mariola Grześ.

Aby móc skorzystać z tych pieniędzy, szkoła musiała spełnić szereg warunków. Należało współpracować z bibliotekami działającymi w środowisku lokalnym, to znaczy z Biblioteką Publiczną i Biblioteką Pedagogiczną w Swarzędzu. W ramach tej współpracy zaplanowana została organizacja wspólnych imprez propagujących czytelnictwo i określone potrzeby czytelnicze, na podstawie których stworzono listę książek do zakupu. Biblioteki wzajemnie informowały się o wszelkich przedsięwzięciach czytelniczych, a projektów, w których główną rolę odgrywała książka, w samej Swarzędzkiej Jedynce zrealizowano naprawdę dużo. Te najważniejsze to między innymi: bicie rekordu masowego czytania połączone z „Dniem Zabawy z Książką i Sztuką", akcja „Książka pod choinkę" dla dzieci z sąsiedniego przedszkola i szkoły podstawowej, konkursy czytelnicze (po polsku, angielsku i niemiecku), literackie i plastyczne, prezentacje multimedialne o czytaniu tworzone dla i przez młodych ludzi w ramach Dnia Języka Polskiego i obchodów Roku Sienkiewicza. Należy też podkreślić, że uczniowie Zespołu Szkół nr 1 zaprezentowali dużą wiedzę historyczną podczas obchodów rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego przygotowanych przez Bibliotekę Publiczną i połączonych z prezentacją książki o powstańcu ze Swarzędza. Uczniowie Swarzędzkiej Jedynki brali również udział w „Nocy Bibliotek" zorganizowanej przez Bibliotekę Pedagogiczną.

Zakupy książek były konsultowane z nauczycielami Zespołu Szkół nr 1, Radą Rodziców, Samorządem Uczniowskim oraz uczniami. Każdy w szkole mógł mieć wpływ na to, o jakie książki wzbogaci się biblioteka. Za kwotę 15004,04 zł zakupiono i wprowadzono do księgozbioru szkolnego 529 pozycji bibliotecznych, w tym 66 płyt DVD, 2 dokumenty elektroniczne oraz 461 książek. Zakupione pozycje czytelnicze pomogą rozwijać wiedzę z różnych dziedzin, np.: z zakresu historii, geografii, biologii czy matematyki, są wśród nich książki biograficzne i reportaże, poradniki, lektury, książki przydatne do nauki języka polskiego oraz rozwijające zainteresowania (np. dot. fotografii, szachów, sztuk plastycznych, gry na gitarze). Biblioteka Swarzędzkiej Jedynki zainwestowała także w nowości czytelnicze: kryminały, thrillery, książki sensacyjne, przygodowe, psychologiczne oraz literaturę fantasy. Zakupiono również książki, na podstawie których powstały w ostatnim czasie filmy kinowe, np.: „Dziewczyna z pociągu", „Syberiada polska", „50 twarzy Greya", „Sahara", „Złodziejka książek", „Osobliwy dom pani Peregrine", „Światło między oceanami", „Ziarno prawdy", „Moje córki krowy", „Zielona mila", „Kamienie na szaniec", „Lot nad kukułczym gniazdem", seria „Gra o tron", „Igrzyska śmierci", saga „Zmierzch" oraz książki Sparksa i Grishama. Zadbano także o potrzeby uczniów niepełnosprawnych, nabyto bowiem książki napisane większym drukiem, e-booki i płyty DVD. Biblioteka dysponuje również dużym wyborem lektur w formie płyt DVD, płytami o charakterze profilaktycznym, przeznaczonymi na lekcje wychowawcze. Każdy znajdzie tu coś ciekawego dla siebie, biblioteka szkolna Swarzędzkiej Jedynki to prężnie działająca instytucja, która jest w stanie zaspokoić apetyt na książki najbardziej wybrednego czytelnika. Z uwagi na ostatni duży zakup książek i to, że nie mieszczą się już one na dotychczasowych półkach, Zespół Szkół nr 1 planuje obecnie nabytek kolejnych, nowych regałów. Dopiero na nich odpowiednio zostaną wyeksponowane piękne, nowo zakupione książki.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa to znakomity projekt, niezwykle wzbogacający księgozbiory bibliotek szkolnych. Ożywia on i mobilizuje do działania na rzecz rozwoju czytelnictwa dzieci i młodzieży - nie tylko biblioteki, ale całe szkoły. W dzisiejszym świecie zdominowanym przez Internet i komputery bardzo ważna jest promocja czytelnictwa i książek w każdej postaci, zwłaszcza tej tradycyjnej. Biblioteka Zespołu Szkół nr 1 ma nadzieję na powtórzenie działalności w ramach tego programu w przyszłości.

Mariola Grześ