Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

NSZZ „Solidarność" w Swarzędzu 1980-81

14.12.16

8 grudnia 2016, w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia" w Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu odbyła się dyskusja nad książką „Solidarność 1980-1981 w kraju i w Wielkopolsce. Szkice do portretu", w której udział wzięli: dr. Grzegorz Waligóra, dr Przemysław Zwiernik, dr Karolina Bittner i Arkadiusz Małyszka. Moderatorem spotkania był prof. dr hab. Krzysztof Brzechczyn.

Wśród szesnastu tekstów składających się na to wydawnictwo jest artykuł autorstwa Arkadiusza Małyszki NSZZ „Solidarność" w gminie Swarzędz w latach 1980-1981. Artykuł omawia powstanie i działalność NSZZ „Solidarność" w Swarzędzu i okolicach, gminie będącej satelitą Poznania, w okresie od września 1980 do 13 XII 1981 r. Mimo trudniejszej sytuacji pracowników w zakładach funkcjonujących na prowincji to ogniwa nowego związku powstały w zdecydowanej większości przedsiębiorstw i instytucji działających na terenie gminy Swarzędz. Do NSZZ „Solidarność" należała większość pracowników najemnych pracujących zarówno w przemyśle, jak i rolnictwie. Liderem lokalnym był tu największy zakład w mieście Swarzędzkie Fabryki Mebli. Poza tym w gminie Swarzędz powstał związek rolników indywidualnych NSZZ „Solidarność Wiejska". Powstanie niezależnych od ówczesnych władz organizacji stworzyło warunki do powstawania społeczeństwa obywatelskiego, także na skalę lokalną, małego miasteczka czy gminy. W latach 1980-81 m.in. w takiej gminie jak Swarzędz ujawniło się wiele osób o cechach przywódczych, którzy w systemie komunistycznym nie mieli szans zaistnieć jako liderzy.

Artykuł o Swarzędzu, a także pozostałe teksty powinny znaleźć odbiorców nie tylko w kręgach naukowych, ale także wśród mieszkańców naszej gminy zainteresowanych najnowszą historią Polski.

/m/