Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Uczniowie na stażach w Niemczech

07.12.16

Uczniowie Zespoły Szkól nr 1 w Swarzędzu z Zasadniczej Szkoły Zawodowej o specjalności monter-mechatronik w dn. 22.05-11.06 uczestniczyli w stażu w BBZ Hildesheim, natomiast elektromechanicy pojazdów samochodowych w dn. 13.11-03.12.2016 przebywali w BBZ Kreishandwerkerschaft Waldeck-Frankenberg w miejscowości Korbach na terenie Niemiec w ramach programu Erasmus Plus.

O bezpieczeństwo i prawidłowy przebieg szkolenia ze strony polskiej dbali opiekunowie - nauczyciel przedmiotów zawodowych: Wiesław Światłowski w jednym i drugim stażu, Andrzej Borejszo w Hildesheim, a w Korbach Witold Jeżewski. Tłumaczem na dwóch stażach była germanistka Aldona Urbaniak. Uczestnicy projektów poznawali nowoczesne technologie informatyczne, specjalistyczny sprzęt związany z diagnostyką pojazdów i mechatroniki ogólnej, poszerzając tym samym swoją wiedzę w zakresie mechatroniki przemysłowej i mechatroniki pojazdów samochodowych.

Obydwa Centra Kształcenia Zawodowego to miejsca szkoleniowe bardzo dobrze wyposażone w nowoczesny sprzęt związany z mechatronika przemysłową i samochodową. Posiadają urządzenia diagnostyczne do wyszukiwania i usuwania usterek występujących na nowoczesnej linii produkcyjnej oraz w urządzeniach mechatronicznych występujących w pojazdach samochodowych. Połączenie teorii nabytej w szkole z praktyką wpływa znacząco na zdobycie wiedzy przez uczestników projektu. Podczas stażów było widać bardzo duże zaangażowanie naszych uczniów w proces szkoleniowy oraz chęć poznania najnowszych rozwiązań technologicznych.

Istotną sprawą związaną z wyjazdem do niemieckich ośrodków szkoleniowych była również potrzeba kształcenia i doskonalenia języka niemieckiego i angielskiego. Uczniowie ćwiczyli swoje umiejętności językowe poprzez częste konwersacje z kolegami z Niemiec oraz instruktorami podczas zajęć szkoleniowych w ramach staży. Umiejętności praktyczne, które uczniowie zdobyli podczas zajęć, zostały potwierdzone przez otrzymane certyfikaty oraz dokumenty Europass-Mobilność. Wizyta w Korbach i Hildesheim była również znakomitą okazją do poznania kultury, historii i tradycji regionu..

Dla wielu z nich będzie to duże doświadczenie zawodowe oraz niezapomniana przygoda życiowa, którą będą mogli wspominać.

Wiesław Światłowski