Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Żłobki z wyższą dopłatą - przybywa miejsc

30.11.16

29 listopada Rada Miejska w Swarzędzu na wniosek burmistrza Mariana Szkudlarka podjęła uchwałę zwiększającą kwotę dotacji dla podmiotów prowadzących żłobki. Od przyszłego roku na każde dziecko objęte opieką żłobkową wypłacana będzie dotacja w wysokości 500 zł miesięcznie.

Dotacja taka w naszej gminie została wprowadzona po raz pierwszy od stycznia 2015 i wynosiła dotychczas 400 zł. Z chwilą jej wprowadzenia obniżeniu uległa opłata ponoszona przez rodziców, dzięki czemu swarzędzanie zaczęli częściej posyłać dzieci do żłobków. Za sprawą gminnej dotacji i zwiększonemu zainteresowaniu tą formą opieki nad dziećmi,+ od 2015 roku powstało już ponad 80 nowych miejsc w żłobkach prywatnych, a do UMiG w Swarzędzu zgłaszają się kolejne podmioty zainteresowane utworzeniem żłobka. Korzyścią takiego rozwiązania jest także to, że Gmina Swarzędz nie musi brać na siebie kosztów związanych z budową i utrzymaniem własnego żłobka.

W najbliższej przyszłości, dzięki dotacjom i współpracy gminy z podmiotami prywatnymi, problem braku miejsc w żłobkach zostanie w ten sposób rozwiązany, podobnie jak nie ma już problemu z przedszkolami.

Dla przypomnienia: Gmina Swarzędz ma tylko jeden żłobek Miejski „Maciuś" z 95 miejscami. Od 2013 roku powstało 5 prywatnych żłobków z miejscami dla 183 dzieci.

Gmina Swarzędz wyróżnia się też wśród sąsiadów wysokością dopłat do miejsc w żłobku. W Dopiewie i Pobiedziskach dopłata wynosi zaledwie 200 zł, w innych jest to przeważnie 250-300 zł.

/mw, edu/