Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Kapliczka w Alei Filozofów

14.11.16

Przed południem 10 listopada 2016 roku, Aleja Filozofów w Wierzenicy wzbogaciła się o kapliczkę. Obiekt ten wieńczy kilkuletnie działania na rzecz tego miejsca podjęte przez Nadleśnictwo Babki we współpracy z parafią Wierzenica i zespołem redakcyjnym pisma „Wierzeniczenia".

Kapliczka, pomysł jej ustawienia wyszedł od Pawła Springera, leśniczego Leśnictwa Mechowo, stanęła w miejscu jak ze słów piosenki: Na rozstaju dróg, gdzie przydrożny Chrystus stał. Na leśnym rozstaju stanął jednak nie Chrystus, a Matka Boża ze szczygłem, według wizerunku na obrazie odnalezionym w dworku Cieszkowskich, tu w Wierzenicy.

Gospodarz tego miejsca - nadleśniczy Mieczysław Kasprzyk powitał przybyłych gości: ks. Przemysława Kompfa, reprezentującą Gminę Swarzędz sekretarz Agatę Kubacką, dziekana Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu prof. Piotra Łakomego, rodzinę Kundzewiczów - właścicieli dworku Cieszkowskich, redaktorów pisma „Przegląd Leśniczy" Annę i Władysława Kusiaków, uczniów Szkoły Podstawowej w Wierzonce wraz z opiekunką Małgorzatą Zawilską, liczne grono leśników i osób współpracujących.

Symbolicznego przecięcia wstęgi - wiązki pnączy bluszczu dokonali między innymi A. Kubacka i prof. P. Łakomy. Ks. P. Kompf poświecił dzieło Piotra Wolińskiego z Kcyni (płaskorzeźba) i Jacka Napiontka z Kicina (konstrukcja kapliczki). Następnie uczestnicy tego wydarzenia udali się do kościoła św. Mikołaja gdzie jego gospodarz pokazał co się zmieniło od ostatniej wizyty leśników, a goście zeszli do krypty rodu Cieszkowskich.

Zakończenie spotkania, przy świętomarcińskim rogalu, odbyło się w dworku Cieszkowskich. Nadleśniczy M. Kasprzyk podsumował to co zostało zrobione i dzięki czemu niepozorna, zaniedbana leśna dróżka zmieniła się w pierwszą w Polsce Leśną Aleję Filozofów. Włodzimierz Buczyński przypomniał niektóre związane z tym zdarzenia. Wszystkim leśnikom Nadleśnictwa Babki za ich rozpoczęte w marcu 2012 roku  działania związane z Aleją Filozofów i cmentarzami ewangelickimi w Wierzonce w imieniu zespołu redakcyjnego „Wierzeniczeń" podziękowała Ewa J. Buczyńska.

Prof. Zbigniew Kundzewicz wraz z synem Witoldem przedstawili swoje działania związane z ratowaniem dworku, odnalezieniem i konserwacją obrazu, którego odwzorowaniem jest płaskorzeźba w kapliczce. Zachęcamy do odwiedzania Alei Filozofów, gdzie przywrócona pamięć o przeszłości służy mieszkańcom nie tylko ziemi swarzędzkiej.

Ewa J. i Włodzimierz Buczyńscy