Biuletyn Informacji  Publicznej
Aktualności

Utrudnienia w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej w dniu 04 maja 2014 roku


Pierwsze majowe weekendy w Swarzędzu zapowiadają się jako święto biegów. W dwie kolejne niedziele tj. 04 i 11 maja pasażerowie Swarzędzkiej Komunikacji Autobusowej mogą spodziewać się znaczących utrudnień komunikacyjnych.

04 maja 2014 roku na terenie Poznania oraz gmin Swarzędz, Pobiedziska i Łubowo zorganizowana zostanie polska edycja międzynarodowej akcji Wings for Life World Run. Trasa biegu rozpoczyna się w okolicach poznańskiej Malty i biegnie przez Rondo Śródka, ul. Główną, Gnieźnieńską do Bogucina, Janikowa i Kobylnicy, a dalej do Jerzykowa (dawną drogą krajową nr 5). Łączna długość trasy to ponad 100 km.

Specyficzna formuła tego biegu (za sportowcami po 30 min. wyruszy samochód, a każdy z biegaczy po wyprzedzeniu przez ten samochód automatycznie kończy bieg) oznacza, że nie można dziś jednoznacznie określić godziny zakończenia biegu, a tym samym godziny zakończenia utrudnień drogowych.

Na dzień dzisiejszy można jedynie powiedzieć, że cała trasa biegu na terenie Gminy Swarzędz zostanie zamknięta od godz. 12:00 (najprawdopodobniej na 1 h). Zamknięte zostanie równiez Rondo Śródka.

W związku z przebiegiem trasy biegu możemy się spodziewać utrudnień w funkcjonowaniu linii dojeżdżających do Poznania: 401, 405 i 412 oraz linii S3 łączącej Swarzędz z Karłowicami i Uzarzewem.

W kolejnym tygodniu (11.05.) utrudnienia wynikać będą z organizacji naszego swarzędzkiego biegu, tj 3 edycji 10 km Szpot Swarzędz.

Dla obu biegów wkrótce podane zostaną szczegóły planowanych zmian w funkcjonowaniu Swarzędzkiej Komunikacji Autobusowej.

Komunikacja miejska w Swarzędzu w okresie 01 - 04 maja


W trakcie weekendu majowego Swarzędzka Komunikacja Autobusowa kursować będzie wg następującego rozkładu jazdy:

 • 01 maja - świąteczny rozkład jazdy
 • 02 maja - sobotni rozkład jazdy
 • 03 maja - świąteczny rozkład jazdy
 • 04 maja - świąteczny rozkład jazdy

Dodatkowo, 04 maja trasami linii 401, 405, 412 i S3 organizowany jest bieg w ramach Wings for Life World Run. Spodziewać należy się utrudnień w ich funkcjonowaniu w godz. 11:00 - 13:00.

Informację o kursowaniu komunikacji publicznej miasta Poznania w czasie weekendu majowego można znaleźć TUTAJ

Informacje o karcie PEKA


Komunikat Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu

Coraz bliżej do startu systemu Poznańskiej Elektronicznej Karty Aglomeracyjnej, która zmieni sposób opłacania przejazdów w transporcie miejskim. PEKA to m.in. możliwość płacenia za przejechane przystanki, łatwość oferowania atrakcyjnej propozycji taryfowej i interesujących programów lojalnościowych i duża elastyczność w długości obowiązywania biletów okresowych (każdy dobierze czas obowiązywania „sieciówki" do własnych potrzeb).

Informujemy, że od 1 maja 2014 r. bilety okresowe (UWAGA! dotyczy wyłącznie komunikacji organizowanej przez ZTM, w tym linii 55 i 73!) będą sprzedawane wyłącznie na kartę PEKA. (czytaj na stronie ZTM)

Prace zmierzające do uruchomienia systemu trwają od wielu miesięcy. Wymienionych zostało około 150 tys. KOM-kart na kartę PEKA. Proces ten przebiega systematycznie od około dwóch lat. Jest rozciągnięty w czasie po to, żeby każdy mógł wybrać dogodny dla siebie czas na wymianę karty. W trosce o komfort pasażerów którzy jeszcze korzystają z KOM-kart, zwracamy się z prośbą o ich wymianę na kartę PEKA. Chcielibyśmy uniknąć problemu spiętrzenia wniosków i związanego z tym wydłużonego czasu oczekiwania na kartę. Dlatego każdego - kto jeszcze tego nie zrobił - zachęcamy do wymiany już teraz.

Od 1 maja 2014r. bilety okresowe będą sprzedawane wyłącznie na kartę PEKA, z wyjątkiem:

 • dzieci w wieku od 6. do 13. roku życia, które (do czasu rozpoczęcia dystrybucji kart PEKA Junior) wciąż będą mogły kupować bilety okresowe na KOMkartę,
 • studentów, którzy do 30 czerwca 2014r. jako nośnika biletów okresowych mogą używać Elektroniczną Legitymację Studencką.

Przypominamy, że kartę PEKA można uzyskać bezpłatnie w dwojaki sposób:

1. Poprzez złożenie wniosku przez internet, wchodząc na stronę: www.peka.poznan.pl. To najwygodniejsza i najprostsza metoda. Wystarczy wypełnić wniosek, dołączyć zdjęcie w formacie jpg lub png, a później odebrać kartę w Punkcie Obsługi Klienta ZTM.

2. Poprzez złożenie wniosku w jednym z 11 Punktów Obsługi Klienta Zarządu Transportu Miejskiego, w następujących lokalizacjach:

 • ul. Matejki 59,
 • ul. Głogowska 133,
 • Górczyn - dworzec autobusowy,
 • Junikowo - pętla autobusowo-tramwajowa
 • Ogrody - pętla tramwajowa,
 • rondo Kaponiera - ul. Zwierzyniecka (przy punkcie dyspozytora ruchu MPK),
 • plac Wiosny Ludów - Kupiec Poznański,
 • os. Jana III Sobieskiego - dworzec autobusowy,
 • Dębiec - pętla tramwajowa,
 • rondo Rataje - dworzec autobusowy,
 • rondo Śródka - dworzec autobusowy.

 

INFORMACJE O PROJEKCIE POZNAŃSKIEJ ELEKTRONICZNEJ KARTY AGLOMERACYJNEJ można znaleźć TUTAJ


 

UWAGA! Najprawdopodobniej od 01.07.2014 roku (rozmowy między Gminą Swarzędz a ZTM są zaawansowane), będzie możliwość wykorzystania karty PEKA do umieszczania na niej również biletów okresowych Swarzędzkiej Komunikacji Autobusowej. Szczegółowe informacje przekażemy wkrótce.

Uwaga! Zmiana trasy autobusu linii S4 obowiązuje do 01.06.2014


Zbliża się zakończenie inwestycji „Rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 433 Swarzędz - Gądki na odcinku Swarzędz - Garby" prowadzonej od początku 2013 roku przez Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich. Mimo starań Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu, przywrócenie trasy autobusów linii S4, wg zarządcy drogi (pismo z dnia 05.03.2014 roku), nastąpi dopiero 01.06.2014 roku z możliwością skrócenia tego terminu o 2 tygodnie. Przypominamy, że od ponad dwóch miesięcy na ul. Kórnickiej przywrócony został ruch samochodowy, mimo ciągłego trwania prac budowlanych.

Przypominamy, że w związku z utrudnieniami w ruchu na ul. Kórnickiej w Swarzędzu i Zalasewie, od 12.04.2012 roku zmianie uległa trasa autobusu linii S4. Autobusy linii S4 na odcinku od ul. Transportowej do ul. Granicznej jeżdżą ul. Planetarną korzystając z istniejących przystanków: przy ul. Transportowej, przy ul. Mokrej, przy ul. Glebowej oraz przy Gimnazjum w Zalasewie. Dodatkowo autobusy linii S4 zatrzymuje się na przystankach położonych przy ul. Granicznej na wysokości ul. Kupieckiej (korzystają z nich autobusy linii 55).

W ostatnich dwóch latach w ul. Kórnickiej realizowane były 3 znaczące inwestycje:

 • budowa kanalizacji przez Związek Międzygminny Puszcza Zielonka,
 • budowa kanalizacji przez Gminę Swarzędz,
 • trwająca do dnia dzisiejszego inwestycja Wielkopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich.

Za utrudnienia przepraszamy i jednocześnie mamy nadzieję, że tym razem termin wskazany przez Inwestora nie ulegnie przesunięciu.

UWAGA! Zmiana stanowisk na Dworcu Poznań Śródka


Informujemy, że od 01 marca 2014 roku zmieniona zostanie kolejność stanowisk na peronie odjazdów autobusów Swarzędzkiej Komunikacji Autobusowej z Dworca Poznań Śródka.

Ze względów bezpieczeństwa (ułatwienie manewrów autobusom 18-metrowym) zamieniona zostanie kolejność stanowisk między linią 401 a liniami 405, 406 i 407.

Kolejność przystanków (stanowisk) po wprowadzonej zmianie:

>> Stanowisko 1 (patrząc od strony ul. Prymasa St. Wyszyńskiego): linia 412

>> Stanowisko 2: linie 405, 406, 407

>> Stanowisko 3: linia 401

Prosimy o zwracanie uwagi na tablice kierunkowe autobusów.

Uwaga! Zmiana trasy linii 55 w mieście Poznaniu


Od 20 lutego br. (czwartek) z uwagi na zły stan techniczny wiaduktu na ul. Krzywoustego i konieczność jego częściowego zamknięcia, zmianie ulegnie trasa autobusów linii 55.

 • Linia 55

RATAJE DWORZEC – Piłsudskiego – Inflancka - Bobrzańska - Chartowo - abpa Dymka - Piwna - Kobylepole - Darzyborska - Borówki - Żywiczna - Swarzędz/Graniczna - ZALASEWO/PLANETARNA (powrót: Chartowo - Wiatraczna – Inflancka)

Mapka

Zaplanuj podróż z jakdojade.pl


Z przyjemnością informujemy, że Swarzędzka Komunikacja Autobusowa funkcjonuje w serwisie jakdojade.pl (wersja mobilna m.jakdojade.pl).

Gmina Swarzędz zawarła z właścicielem portalu, poznańską firmą City-nav porozumienie o współpracy, na podstawie którego pasażerowie swarzędzkich autobusów dołączą do mieszkańców innych miast i aglomeracji, w tym miasta Poznania (w systemie funkcjonuje komunikacja organizowana przez Zarząd Transportu Miejskiego oraz spółkę Przewozy Regionalne) i będą mogli szczegółowo zaplanować podróż prawie w całej aglomeracji poznańskiej.

Serwis jakdojade.pl, podając informacje o trasie przejazdu z wykorzystaniem transportu publicznego, bierze pod uwagę prowadzone roboty drogowe, rozkłady linii specjalnych, a także uwzględnia trasy piesze, pozwalające omijać przeszkody wydłużające czas przejazdu komunikacją miejską. Oblicza też czas przejazdu i koszty biletów.

Innowacyjność aplikacji i jej stały rozwój pozwolą już wkrótce prezentować rozkłady jazdy w czasie rzeczywistym.


Jakdojade.pl - to nowoczesna wyszukiwarka połączeń komunikacji miejskiej, ułatwiająca podróżowanie po mieście. Usługa umożliwia dostęp do kompleksowej i pełnej informacji pasażerskiej prezentowanej w użyteczny i przyjazny sposób. Z rozwiązania miesięcznie korzysta kilka milionów osób.

Z serwisu można korzystać nie tylko w przeglądarkach internetowych, ale także, dzięki specjalnym aplikacjom, na smartfonach, tabletach i w telefonach komórkowych (przygotowane zostały aplikacja dla systemów Android, i-Phone i Symbian).


Planner podróży dostępny jest TUTAJ

 

22 września Europejskim Dniem Bez Samochodu


Przypominamy, że w 2013 roku po raz drugi Swarzędz współuczestniczył w Europejskim Dniu Bez Samochodu. 22 września każdego roku osoby, które rezygnują z jazdy samochodem na rzecz przejazdu Swarzędzką Komunikacją Autobusową mogą podróżować bezpłatnie, a jedynym dokumentem do tego uprawniającym jest ważny dowód rejestracyjny pojazdu.

Europejski Dzień Bez Samochodu jest ostatnim dniem prowadzonej w Polsce i Europie pod patronatem Komisji Europejskiej kampanii "Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu". Stanowi on doskonałą okazję do przedstawienia różnych możliwości i form transportu publicznego i prywatnego w celu spowodowania zmiany zachowań na proekologiczne i zmniejszające uciążliwości codziennego życia. Od 2002 r. w Europie i od 2004 roku w Polsce, podczas Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu organizatorzy kampanii promują alternatywne postawy społeczne pokazując, że można przemieszczać się w sposób, który nie wpływa lub mniej wpływa na degradację środowska naturalnego. Kampania promuje publiczny transport zbiorowy, a także korzystanie z rowerów, jako doskonałej alternatywy dla jazdy samochodami, szczególnie po zatłoczonych aglomeracjach.

Zachęcamy do zgłaszania swoich propozycji imprez towarzyszących Europejskiemu Tygodniowi Zrównoważonego Transportu, a być może w przyszłym roku Swarzędz nie poprzestanie jedynie na uczestniczeniu w tej kampanii poprzez Europejski Dzień Bez Samochodu.

Europejska strona akcji - http://www.mobilityweek.eu/

 

Powiat Poznański i m. Poznań realizują badania do planu transportowego


Wykonawca prac obejmujących zebranie danych oraz opracowanie Planu transportowego Aglomeracji Poznańskiej, Konsorcjum firm: Biuro Inżynierii Transportu Pracownie Projektowe Cejrowski & Krych sp. j. i SMG/KRC Poland – Media S.A., rozpoczęło badania w gospodarstwach domowych. Ankieterzy pojawili się u pierwszych respondentów w dniu 22 maja br. i będą prowadzić swoje badania do 23 czerwca br. W tym czasie zamierzają odwiedzić 4200 gospodarstw domowych w Powiecie Poznańskim i przeprowadzić w nich wywiady z członkami gospodarstw, którzy ukończyli 13 rok życia. Z członkiem gospodarstwa domowego będą rozmawiać na temat jego motywacji i ilości codziennych podróży, a także o długości i czasie przemieszczania się w ciągu doby.

Wywiad jest podzielony na 2 części. W pierwszej części rozmowa będzie dotyczyła ogólnych informacji o gospodarstwie domowym i zostanie przeprowadzona z osobą, która najwięcej może powiedzieć o wszystkich członkach gospodarstwa, w tym o posiadanych samochodach. Ta część zajmie około 15 minut. Następnie ta sama osoba, o ile podróżowała w dniu, którego dotyczy badanie, będzie jeszcze opowiadała o swoich podróżach - w zależności od ich ilości może to zająć kolejne 15 minut. Następnie zostaną przeprowadzone rozmowy, po ok. 15 minut,  z każdym członkiem gospodarstwa domowego.

Ankieterzy nie będą uprzedzać telefonicznie o wizytach, ponieważ w tym badaniu posługują się metodą "random route", czyli wybierania respondentów/gospodarstwa domowego zgodnie z zasadami doboru próby losowej tzn. ankieter rozpoczyna realizację badania od wyznaczonego adresu startowego, otrzymanego na początku, a następnie porusza się zgodnie z przyjętą zasadą przeprowadzając kolejne wywiady w co n-tym mieszkaniu, w ramach określonego rejonu.

Serdecznie zachęcamy wszystkich Państwa do udziału w tym przedsięwzięciu i udzielenia przedstawicielom Instytutu Badawczego Millward Brown oraz Biura Inżynierii Transportu wyczerpujących informacji, ponieważ efekt merytoryczny badań zależy między innymi od Państwa zaangażowania. Jednocześnie zapewniamy, że rozmowy mają charakter anonimowy, a uzyskane w  ich toku informacje zostaną wykorzystane jedynie do zbiorczej analizy i opracowania wyników projektu badawczego (udział w badaniu jest dobrowolny).

Źródło: plantap.pl/aktualnosci/rozpoczeto-badanie-gospodarstw-domowych-/

Szczegółowe informacje o projekcie realizowanym przez Powiat Poznański i m. Poznań można znaleźć na stronie www.plantap.pl

Nowy nabytek dla Swarzędzkiej Komunikacji Autobusowej


Zgodnie z informacjami przekazywanymi wcześniej, 21.12.2012 roku Swarzędzka Komunikacja Autobusowa wzbogaciła się o nowy środek transportu. Autobus miejski Solaris Urbino 18, identyczny jak autobus zakupiony przez Gminę w 2010 roku, w najbliższych dniach wyjedzie na linię 401.

Autobus jest wyposażony w dwa biletomaty, internet Wi-Fi, ekrany LCD oraz system monitoringu pokładowego.

-----------

foto1 foto2

CallPay już w Swarzędzu - Teraz również z kartą VISA


Przypominamy, że Gmina Swarzędz od 16 kwietnia 2012 roku wprowadziła możliwość zakupów telefonem komórkowym miejskich biletów jednorazowych i miesięcznych imiennych na Swarzędzką Komunikację Autobusową obsługiwaną przez Zakład Gospodarki Komunalnej w Swarzędzu.

Operatorem usługi i systemu jest firma CallPay, oferująca jeden z najprostszych systemów do sprzedaży biletów autobusowych i tramwajowych, działających już w kilkunastu miastach, m.in. w Poznaniu. Zakup odbywa się poprzez wykonanie krótkich połączeń na odpowiednio przyporządkowane numery, które określają dany bilet. System podczas połączenia prosi o tonowy wybór numeru linii autobusu, którą pasażer rozpoczął podróż. Dzięki takiemu rozwiązaniu zakup może odbywać się z każdego telefonu komórkowego, także tego bez dostępu do Internetu i bez konieczności wgrywania specjalnych aplikacji. Poza Gminą Swarzędz, która jest najmłodszym uczestnikiem tego systemu, w systemie CallPay można dokonywać płatności w Koninie, Poznaniu, Aglomeracji Katowickiej, Rzeszowie, Legnicy, Zamościu, Gorzowie Wielkopolskim, Grudziądzu, Łodzi i Ostrowie Wielkopolskim. Rejestracja użytkownika pozwoli mu na korzystanie z wszystkich usług objętych systemem CallPay w całej Polsce.

W listopadzie 2012 roku CallPay wprowadził możliwość zakupu biletów komunikacji miejskiej za pomocą kart VISA. Od teraz Użytkownicy tych kart płatniczych mogą podpiąć swoją kartę w systemie CallPay i w prosty sposób kupować bilety za pomocą telefonu komórkowego. Pieniądze za transakcje będą pobierane prosto z karty VISA.
Do tej pory CallPay oferował swoje usługi Użytkownikom kart MasterCard, w związku z umożliwieniem płatności za pomocą VISY, CallPay zaczął obsługiwać 99% kart płatniczych w Polsce. Wprowadzenie kart VISA w systemie CallPay oraz wcześniejsze wprowadzenie usługi MasterCard Mobile znacząco wpłynie na dostępność, prostotę oraz szybkość działania systemu. Pasażerowie zyskają więc nowy wachlarz możliwości w dokonywaniu zakupów biletów komunikacji.

Klient ma możliwość wyboru sposobu zapłaty za bilet, może się on odbywać za pomocą karty płatniczej lub dokonując wcześniejszej przedpłaty na specjalnie wydzielone konto w CallPay. Rozwiązanie z kartą płatniczą (MasterCard lub VISA) daje pasażerowi pełną swobodę, gdyż płatności odbywają się bezpośrednio z rachunku bankowego, identycznie jak w sklepie.

Na naklejkach znajdujących się na przystankach i w autobusach będzie można znaleźć numery telefonów przypisane do zakupu danego rodzaju biletu. Podczas połączenia system podpowiada wszystkie instrukcje, także dla linii oznaczonych literowo. Jeżeli w momencie zakupu biletu chcemy jechać np. linią S6 - podajemy jako nr linii cyfrę 6, a jeżeli linią 401, podajemy pełen nr linii - 401.

W ramach specjalnych okresów promocyjnych, wszyscy Klienci, którzy kupią bilety za pomocą swojego telefonu i karty płatniczej systemu MasterCard (Maestro lub MasterCard) otrzymają 50% zwrotu poniesionych kosztów zakupu biletu. Warunkiem otrzymania zwrotu jest podłączenie do systemu CallPay swojej karty płatniczej Maestro lub MasterCard, z której później on-line będą mogły być rozliczane zakupy. Taka forma płatności w kartach płatniczych to zupełna nowość. Terminy promocji można śledzić na stronie Callpay.

W celu skorzystania z nowej formy płatności wystarczy zarejestrować swój numer telefonu komórkowego w systemie CallPay na stronie www.callpay.pl lub telefonicznie pod nr 22 100 1 600. Następnie podłączyć swoją kartę płatniczą lub dokonać przedpłaty.

Szczegółowe informacje, można znaleźć na stronie www.callpay.pl oraz na przystankach.

Regulamin usług CallPay
Instrukcja dla pasażerów
Ulotka informacyjna

Ogłoszenie Burmistrza Miasta i Gminy Swarzędz


Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz informuje, że odstąpił od zamiaru przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia w trybie art. 19 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 16.12.2010 roku o publicznym transporcie zbiorowym.

Realizacja publicznego transportu zbiorowego, począwszy od 01.01.2012 roku, zostanie powierzona Zakładowi Gospodarki Komunalnej w Swarzędzu, który jest zakładem budżetowym Gminy Swarzędz.

Treść ogłoszenia