Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Aktualności


Zawsze najświeższe informacje: SKA Facebook

Od 01.06.2020 roku zmiana rozkładu jazdy Swarzędzkiej Komunikacji Autobusowej


Mając na uwadze trwający stan pandemii, przy jednoczesnym stopniowym łagodzeniu obostrzeń, od 01.06.2020 roku na okres trzech miesięcy zostanie wprowadzony tzw. "letni" rozkład jazdy autobusów z jednoczesną rezygnacją z funkcjonowania naszej komunikacji autobusowej w dni robocze na podstawie sobotniego rozkładu jazdy.

Zmiana oznacza powrót kursów na liniach 406 i 497, a także zwiększenie częstotliwości na większości pozostałych linii. Przestanie kursować wprowadzona tymczasowo linia A6. Nie będą również realizowane pojedyncze kursy na liniach 484, 499 i 492, wprowadzane w okresie nauki szkolnej.

Przystankowy rozkład jazdy:ZOBACZ

Planner podróży: ZOBACZ lub JAKDOJADE.PL

Rozkład jazdy można pobrać TUTAJ

Informujemy ponadto, że w piątek, 12.06.2020 roku, będzie obowiązywał sobotni rozkład jazdy (wraz z uzupełnieniami, oznaczonymi na tabliczkach przystankowych jako "kursy realizowane w dni robocze, w których obowiązuje sobotni rozkład jazdy").

Przypominamy o konieczności stosowania się przez pasażerów do zaleceń wprowadzonych w związku z profilaktyką antywirusową. Nadal obowiązują limity pasażerów w autobusach, konieczność zachowania odstępu oraz zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych, w tym w autobusach. Nie zostanie na razie przywrócona sprzedaż biletów przez kierowców, a w autobusach nadal pozostanie wydzielona z użytkowania strefa za kabiną kierowcy.

Uwaga! od 27.04 zmiany na linii 484


W związku z rozpoczęciem kolejnego etapu budowy ronda na skrzyżowaniu ul. Transportowej i Kórnickiej w Zalasewie, od poniedziałku, 27 kwietnia nastąpi zamknięcie dla ruchu przejazdu z ul. Transportowej w ul. Kórnicką w każdym kierunku i wprowadzone zostaną zmiany w przebiegu tras linii 484 Swarzędzkiej Komunikacji Autobusowej:

> kursy do i z os. Leśnego => ul. Planetarną, Kupiecką i ul. Graniczną (nie kursuje ul. Kórnicką!); dotyczy również kursów z i do os. Leśnego jadących dotychczas przez Garby Wielkie,

> kursy do i z Garbów oraz Tulec nie będą realizowane przez ul. Transportową (przystanek Os. Leśne nie będzie obsługiwany!).

Połączenia między os. Leśnym w Zalasewie a Garbami Wielkimi będzie realizowała tymczasowa linia „A4". Jej rozkład stanowi jednak uzupełnienie rozkładu linii 484 w przypadkach realizacji niezbędnych dojazdów na przystanek początkowy (Garby Wielkie) lub końcowy (os. Leśne).

Na okres budowy został przygotowany i opublikowany (również na przystankach) tymczasowy rozkład jazdy dla linii 484 i A4.

Przypominamy, że nadal w dni robocze obowiązuje sobotni rozkład jazdy.

Od 15 marca nastąpi modyfikacja rozkładu jazdy SKA i PKM


Od 15 marca obowiązywać będzie zmodyfikowany rozkład jazdy autobusów komunikacji miejskiej Swarzędza. Zmiany dotyczą:

1. rozkładu jazdy linii 494 w związku z wprowadzeniem właśnie od tego dnia nowego rozkładu jazdy pociągów Poznańskiej Kolei Metropolitalnej.

2. pojedynczych kursów na liniach 491 i 412, które wymagały korekty.

Prosimy o przeanalizowanie nowego rozkładu jazdy pociągów. Kolejna zmiana kolejowego rozkładu jazdy planowana jest na czerwiec 2020, ale ze względu na trwające remonty linii kolejowych kolejowy rozkład jazdy będzie wcześniej modyfikowany.

Zmodyfikowany rozkład jazdy można pobrać TUTAJ (obowiązuje od 15.03) lub sprawdzić w systemie jakdojade.pl. Przystankowy rozkład jazdy na stronie swarzedz.pl będzie dostępny od godzin popołudniowych w piątek, 13.03.2020.

Ważne informacje:

Informujemy, że w związku z wprowadzonym stanem zagrożenia epidemicznego i później stanem epidemii na terenie Polski, od 17 marca do 31 maja, Swarzędzka Komunikacja Autobusowa w dni robocze będzie kursować według SOBOTNIEGO rozkładu jazdy.

Od 25.03.2020 liczba miejsc w komunikacji publicznej jest ograniczona, dozwoloną liczbą osób jest połowa miejsc siedzących. Stosowne informacje zostały zamieszczone na pojazdach i prosimy o stosowanie się do nich... Nie jesteśmy w stanie tego sami egzekwować, stąd liczymy na samodyscyplinę pasażerów...

Od poniedziałku, 16 marca, linia 494 nie dojeżdża do ronda na skrzyżowaniu ulic Transportowej i Planetarnej. Ponadto, w ciągu najbliższych tygodni rozpoczną się prace przy budowie ronda Kórnicka/Transportowa w Zalasewie, co wymusi również zmiany w funkcjonowaniu linii 484. O szczegółach będziemy informować z odpowiednim wyprzedzeniem.

Informujemy, że w związku z profilaktyką przeciwko koronawirusowi - aż do odwołania, na każdym przystanku, na którym zatrzyma się nasz autobus, otwierane będą wszystkie drzwi bez konieczności wykorzystania specjalnych przycisków, co pozwoli jednocześnie jak najbardziej przewietrzyć pojazd.

Do odwołania (od 12.03) została zawieszona sprzedaż biletów przez kierowców. Ponadto, celem ochrony kierowcy, w pojazdach nieczynne są pierwsze drzwi, a strefa kierowcy została tymczasowo oddzielona taśmą.

Rozpoczęła się również dezynfekcja przystanków.

 

22 września Europejskim Dniem Bez Samochodu


W 2019 roku Swarzędz po raz kolejny współuczestniczy w Europejskim Dniu Bez Samochodu.

22 września każdego roku osoby, które rezygnują z jazdy samochodem na rzecz przejazdu Swarzędzką Komunikacją Autobusową mogą podróżować bezpłatnie, a jedynym dokumentem do tego uprawniającym jest ważny dowód rejestracyjny pojazdu.

Europejski Dzień Bez Samochodu jest ostatnim dniem prowadzonej w Polsce i Europie pod patronatem Komisji Europejskiej kampanii "Europejski Tydzień Mobilności". Stanowi on doskonałą okazję do przedstawienia różnych możliwości i form transportu publicznego i prywatnego w celu spowodowania zmiany zachowań na proekologiczne i zmniejszające uciążliwości codziennego życia. Od 2002 r. w Europie, a od 2004 roku w Polsce, podczas Europejskiego Tygodnia Mobilności organizatorzy kampanii promują alternatywne postawy społeczne pokazując, że można przemieszczać się w sposób, który nie wpływa lub mniej wpływa na degradację środowska naturalnego. Kampania promuje publiczny transport zbiorowy, a także korzystanie z rowerów, jako doskonałej alternatywy dla jazdy samochodami, szczególnie po zatłoczonych aglomeracjach.

Zachęcamy do zgłaszania swoich propozycji imprez towarzyszących Europejskiemu Tygodniowi Mobilności, a być może w przyszłym roku Swarzędz nie poprzestanie jedynie na uczestniczeniu w tej kampanii poprzez Europejski Dzień Bez Samochodu.

Europejska strona akcji - http://www.mobilityweek.eu/

01.09.2019 - Zimowy (zasadniczy) rozkład jazdy SKA


Od 01 września zacznie obowiązywać zasadniczy rozkład jazdy Swarzędzkiej Komunikacji Autobusowej. W tym samym dniu zmieni się rozkład jazdy Poznańskiej Kolei Metropolitalnej, co dodatkowo spowoduje modyfikację godzin kursowania linii 494.

Wprowadzenie zasadniczego rozkładu jazdy oznacza powrót większej częstotliwości kursowania linii 401 i 405 w dni robocze oraz przywrócenie wszystkich kursów szkolnych na liniach 484, 492 i 499. Ponadto, w wybranych godzinach autobusy linii 494 będą przejeżdżać przez nowe rondo przy ul. Transportowej w Zalasewie.

Prosimy o zapoznanie się z nowym rozkładem jazdy, który dla pojedynczych kursów na niektórych liniach może różnić się od rozkładu, który obowiązywał w czerwcu.

Rozkład przystankowy na stronie swarzedz.pl zostanie uruchomiony w godzinach popołudniowych w najbliższy piątek, a TUTAJ można pobrać rozkład jazdy w formie książkowej. Rozkład jazdy dostępny jest już w systemie JakDojadę.

Dodatkowo informujemy, że w systemie mPay dostępne są już bilety okresowe.

Od 01 sierpnia 2019 roku uczniowie szkół podstawowych ze wszystkich miejscowości objętych porozumieniami międzygminnymi, w tym również z terenu gminy Swarzędz, będą mogli podróżować liniami organizowanymi przez ZTM bezpłatnie.

Podjęta we wtorek, 9 lipca 2019r. przez Radę Miasta Poznania uchwała dotycząca uprawnień do zwolnień i ulg w opłatach za przejazdy liniami organizowanymi przez ZTM w dużej mierze ma na celu uporządkowanie i ujednolicenie, a także doprecyzowanie zapisów dotyczących uprawnień do ulgowych przejazdów na liniach organizowanych przez ZTM. Najważniejszymi zmianami, które wprowadzili radni w związku z coraz częstszym przekraczaniem granic powiatu poznańskiego przez linie autobusowe, jest jednak rozszerzenie uprawnień do bezpłatnej komunikacji dla uczniów szkół podstawowych oraz zakupu korzystnych cenowo biletów okresowych: Biletu Metropolitalnego oraz Biletu Seniora. Jednocześnie prawo do ulgowych przejazdów uzyskają osoby korzystające ze świadczenia „Mama 4 plus".

Uchwała rozszerza zakres bezpłatnej komunikacji dla uczniów szkół podstawowych (lub innych typów szkół realizujących podstawę programową kształcenia ogólnego wyżej wymienionych szkół). Od sierpnia br. bez konieczności zakupu biletu będą mogli podróżować liniami organizowanymi przez ZTM uczniowie podstawówek nie tylko z Poznania, ale również mieszkający w innych gminach objętych porozumieniem międzygminnym: Czerwonaku, Dopiewie, Kleszczewie, Komornikach, Kostrzynie, Kórniku, Luboniu, Mosinie, Murowanej Goślinie, Pobiedziskach, Puszczykowie, Rokietnicy, Suchym Lesie, Swarzędzu, Szamotułach, Tarnowie Podgórnym, Dusznikach, Kaźmierzu oraz Zaniemyślu.

/ZTM Poznań/

Rowerowy autobus - kolejny sezon linii 471


Już po raz piąty Powiat Poznański z Gminą Swarzędz uruchamiają linię autobusową nr 471 na trasie Swarzędz, Czerwonak, Murowana Goślina, Suchy Las (Biedrusko), a także Tuczno i Pobiedziska. W ciągu każdego weekendowego dnia dwa autobusy wraz z przyczepami na rowery będą wykonywały 14 kursów o długości blisko 50 km każdy.

Linia funkcjonować będzie we wszystkie soboty, niedziele i święta od 01 maja do 13 października. Trasa 471 przebiega przez następujące szlaki rowerowe: EuroVelo R1 - R6 i R9, Szlak Kościołów Drewnianych, Małą i Dużą Pętlę Rowerową, Cysterski Szlak Rowerowy oraz Pierścień dookoła Poznania. Dojedziemy nią również w rejon kąpieliska Tropicana w Owińskach oraz nad jeziora Stęszewskie, Wronczyńskie i Jerzyńskie.

Linię ponownie obsługiwać będzie Swarzędzkie Przedsiębiorstwo Komunalne, które jako jedyne w metropolii posiada dwie przyczepy do przewozu rowerów (z których każda może zabrać około 15 jednośladów), a także autobusy niskopodłogowe przystosowane do ich holowania.

Wszystkich mieszkańców wraz z rodzinami i przyjaciółmi, a także turystów zapraszamy zatem na rowerową przygodę. Uruchomiona linia umożliwia miłośnikom dwóch kółek bezpieczne omijanie dróg publicznych o dużym natężeniu ruchu, które nie posiadają ścieżek rowerowych oraz pozwala odkryć bogactwo powiatowej przyrody. Linia autobusowa to świetna oferta dla małych turystów, aby wraz z rodzicami poznawali tereny bardziej odległe od swojego domu.

Podobnie jak w ubiegłym roku za bilet zapłacimy:

 • jednoprzejazdowy: normalny 3,00 zł / ulgowy 1,50 zł
 • całodniowy: normalny 5,00 zł / ulgowy 2,50 zł
 • grupowy (max. 2 dorosłych + 3 dzieci) jednoprzejazdowy: 6,00 zł
 • grupowy całodniowy: 10,00 zł

W ramach zakupionego biletu przewóz rowerów jest bezpłatny. Ważny bilet okresowy PEKA na strefy ABC oraz B, C i BC albo ważny bilet okresowy Swarzędzkiej Komunikacji Autobusowej również będzie honorowany.

TUTAJ sprawdzisz rozkład jazdy

Zmiany w komunikacji miejskiej od 15 kwietnia 2019


Od poniedziałku, 15 kwietnia, zmieniony został rozkład jazdy linii 485 obowiązujący w dni robocze. Zmieniły się dwa kursy realizowane ze Swarzędza i dwa realizowane z Pobiedzisk.

Odjazdy z Węzła PKP w Swarzędzu:

 • Kurs realizowany dotychczas o 5:00 zostanie przesunięty na godz. 4:35,
 • Kurs realizowany dotychczas o 14:00 zostanie przesunięty na godz. 14:13.

Odjazdy z Dworca PKP w Pobiedziskach:

 • Kurs realizowany dotychczas o 5:40 zostanie przesunięty na godz. 5:15,
 • Kurs realizowany dotychczas o 14:40 zostanie przesunięty na godz. 14:53.

Powyższe zmiany wynikają z wniosków mieszkańców i zostały zgłoszone przez Gminę Pobiedziska. Sobotni rozkład jazdy linii 485 pozostanie niezmieniony!

Bilety SKA dostępne w mPay!


Od 21 stycznia 2019 r. pasażerowie Swarzędzkiej Komunikacji Autobusowej, której organizatorem jest Gmina Swarzędz, mają nową możliwość zakupu biletów za pomocą telefonu komórkowego w systemie mPay. Rozwiązanie jest darmowe i dostępne także w wielu innych miastach na terenie całej Polski. Ceny biletów kupowanych telefonem są takie same, jak w tradycyjnych punktach sprzedaży.

W systemie dostępne są na razie bilety jednorazowe, a wkrótce planowane jest również uruchomienie sprzedaży biletów okresowych.

Sprawdź szczegóły TUTAJ

Swarzędzka Komunikacja Autobusowa wsparciem dla rodziców, seniorów i środowiska


Od 01 lipca 2018 roku wprowadzone zostały kolejne elementy bezpłatnej komunikacji miejskiej na liniach Swarzędzkiej Komunikacji Autobusowej. Dotyczą one:

=> zamieszkałych na terenie gminy Swarzędz pasażerów Swarzędzkiej Komunikacji Autobusowej w I strefie, korzystających również z kolejowego publicznego transportu zbiorowego,

Podstawą do skorzystania z ulgi jest ważny w dniu przejazdu autobusem (UWAGA! dotyczy tylko linii Swarzędzkiej Komunikacji Autobusowej) jednorazowy bądź okresowy bilet dowolnego przewoźnika kolejowego, który pozwala wsiadać i/lub wysiadać na stacjach i przystankach kolejowych położonych na terenie gminy Swarzędz (Ligowiec, Kobylnica, Paczkowo lub Swarzędz) wraz z dokumentem potwierdzającym tożsamość i miejsce zamieszkania;

=> zamieszkałych na terenie gminy Swarzędz osób, które ukończyły 60 rok życia i pobierają świadczenie emerytalne,

Podstawą do skorzystania z ulgi jest legitymacja emeryta-rencisty, z której wynika prawo do świadczenia emerytalnego (Na legitymacji emeryta-rencisty starego wzoru w polu nr świadczenia zawarta jest lit. „E", a na legitymacji nowego wzoru w polu "Rodzaj świadczenia" wpisane jest: EMERYTURA) wraz z dokumentem potwierdzającym tożsamość i miejsce zamieszkania.

Uczniom do 24 roku życia oraz studentom zamieszkałym na terenie naszej gminy, bezpłatne korzystanie z usług Swarzędzkiej Komunikacji Autobusowej przysługuje od 1 stycznia 2017 roku (UWAGA! Nie dotyczy linii wjeżdżających na teren gminy Swarzędz obsługiwanych przez MPK i Transkom na zlecenie ZTM Poznań). Darmowe przejazdy możliwe są na podstawie zaświadczenia wydawanego w Urzędzie Miasta i Gminy w Swarzędzu (Rynek 1, pok. 115) na dany rok szkolny/akademicki.

Znacznie wcześniej, bo już od 1.01.2016 roku z takiego uprawnienia korzystają już nie tylko dzieci, ale i opiekunowie rodzin wielodzietnych oraz osoby w wieku 65+.

Celem wszystkich wprowadzanych zmian, poza chęcią wsparcia naszych Mieszkańców w wychowaniu dzieci i młodzieży oraz poprawą warunków życia starszym mieszkańcom, jest promowanie publicznego transportu zbiorowego.

Przypominamy, że w przypadku, gdy uprawnienie do ulgi przysługuje z kilku różnych tytułów, zastosowanie ma uprawnienie najkorzystniejsze dla pasażera.

TUTAJ można sprawdzić wybrane obowiązujące ulgi w SKA.

W każdym przypadku za potwierdzenie miejsca zamieszkania uznawany będzie każdy dokument urzędowy, z którego będzie wynikać miejsce zamieszkania - np. prawo jazdy, rozliczenie roczne PIT z potwierdzeniem złożenia i inne).

W celu potwierdzenia, czy dany dokument może stanowić podstawę uznania miejsca zamieszkania, prosimy o kontakt tel. pod nr: 61 6512401.

Bilety okresowe SKA można kupić przez internet


Pasażerowie Swarzędzkiej Komunikacji Autobusowej mają możliwość zakupu biletu okresowego przez internet. Zakup taki jest możliwy w przypadku posiadania karty PEKA.

Od teraz nie trzeba już stać w kolejce, aby kupić bilet tradycyjny lub załadować bilet elektroniczny na kartę PEKA w Punkcie Sprzedaży Biletów, ale można zakupić bilet okresowy przez Internet, a następnie przetransferować go na kartę PEKA w każdym pojeździe SPK, ZTM lub ZK w Kleszczewie. Jest to duże ułatwienie dla pasażerów, a jego wprowadzenie możliwe było dzięki przystąpieniu m.in. gminy Swarzędz na początku 2015 roku do tzw. „modelu gminnego" systemu PEKA.

SPRAWDŹ jak kupić bilet SKA przez internet.

Przypominamy, że system Poznańskiej Elektronicznej Karty Aglomeracyjnej dla komunikacji miejskiej wdrożony został w dwóch modelach:

» Modelu ZTM - dla wszystkich linii komunikacyjnych zarządzanych przez Miasto Poznań (w tym linii 55 i 73 wjeżdżających na teren Gminy Swarzędz) - obejmuje pełen zakres funkcjonalności (bilet okresowy, tPortmonetka), według taryfy obowiązującej w ZTM Poznań, uchwalanej przez Radę Miasta Poznania. Model został uruchomiony z dniem 1 lipca 2014 r.

» Modelu gminnym - dla linii autobusowych zarządzanych przez poszczególne gminy - obejmuje wyłącznie funkcjonalność biletu okresowego (nie obejmuje tPortmonetki), według taryfy obowiązującej w poszczególnych gminach, uchwalanej przez rady tych gmin. Model został uruchomiony w gminach: Swarzędz (funkcjonuje od lutego 2015), Kleszczewo i Kórnik dla linii autobusowych zarządzanych przez te gminy.

Po uruchomieniu Modelu gminnego, na kartę PEKA można załadować jednocześnie bilety okresowe 3 różnych organizatorów (np. ZTM Pń + Swarzędzka Komunikacja Autobusowa + Zakład Komunalny w Kleszczewie).

Bilety okresowe Swarzędza na kartę PEKA można nabywać przez internet, a także są one dostępne w wybranych  punktach sprzedaży.

Na karcie PEKA można mieć jednocześnie bilety okresowe Gminy Swarzędz i poznańskiego ZTM oraz środki na tPortmonetce (do wykorzystania tylko na liniach ZTM i w parkomatach w Poznaniu).

W pojazdach SPK, w pobliżu kabiny kierowcy, zamontowane zostały czytniki kart PEKA - przy ich użyciu można  sprawdzić stan karty, czyli rodzaj posiadanego biletu i termin jego obowiązywania oraz dokonać transferu e-biletu (dotyczy biletu kupionego przez Internet).

Jakie są korzyści dla pasażera wynikające z Modelu gminnego?

 • Jeden nośnik biletu okresowego dla różnych organizatorów;
 • Możliwość zakupu biletów okresowych różnych organizatorów w jednym punkcie - każdy z terminali w ponad 100 Punktach Sprzedaży Biletów zorganizowanych przez ZTM umożliwia sprzedaż biletów okresowych także innych organizatorów, podobnie gminne punkty sprzedaży będą miały możliwość sprzedaży biletów ZTM i doładowania tPortmonetki;
 • Możliwość zakupu biletów okresowych przez internet;
 • Dostęp do tzw. Wirtualnego monitora przez stronę internetową, pozwalający na określenie rzeczywistej godziny odjazdu pojazdu z wybranego przystanku.

Informacje o karcie PEKA


Po uruchomieniu systemu Poznańskiej Elektronicznej Karty Aglomeracyjnej, zmienił się sposób opłacania przejazdów w transporcie miejskim miasta Poznania. PEKA to m.in. możliwość płacenia za przejechane przystanki (z zachowaniem możliwości kupowania biletów papierowych jednak bez możliwości stosowania taryfy przystankowej), łatwość oferowania atrakcyjnej propozycji taryfowej i interesujących programów lojalnościowych i duża elastyczność w długości obowiązywania biletów okresowych (każdy dobierze czas obowiązywania „sieciówki" do własnych potrzeb).

Już od 1 maja 2014 r. bilety okresowe są sprzedawane wyłącznie na kartę PEKA.

Kartę PEKA można uzyskać bezpłatnie w dwojaki sposób:

1. Poprzez złożenie wniosku przez internet, wchodząc na stronę: www.peka.poznan.pl. To najwygodniejsza i najprostsza metoda. Wystarczy wypełnić wniosek, dołączyć zdjęcie w formacie jpg lub png, a później odebrać kartę w Punkcie Obsługi Klienta ZTM.

2. Poprzez złożenie wniosku w jednym z 11 Punktów Obsługi Klienta Zarządu Transportu Miejskiego, w następujących lokalizacjach:

 • ul. Matejki 59,
 • ul. Głogowska 133,
 • Górczyn - dworzec autobusowy,
 • Junikowo - pętla autobusowo-tramwajowa
 • Ogrody - pętla tramwajowa,
 • rondo Kaponiera - ul. Zwierzyniecka (przy punkcie dyspozytora ruchu MPK),
 • plac Wiosny Ludów - Kupiec Poznański,
 • os. Jana III Sobieskiego - dworzec autobusowy,
 • Dębiec - pętla tramwajowa,
 • rondo Rataje - dworzec autobusowy,
 • rondo Śródka - dworzec autobusowy.

INFORMACJE O PROJEKCIE POZNAŃSKIEJ ELEKTRONICZNEJ KARTY AGLOMERACYJNEJ można znaleźć TUTAJ


Na podstawie umowy między Gminą Swarzędz a Miastem Poznaniem w sprawie przystąpienia przez Swarzędz do projektu PEKA w tzw. modelu gminnym, występuje możliwość wykorzystania karty PEKA do umieszczania na niej również biletów okresowych Swarzędzkiej Komunikacji Autobusowej.

Przepisy porządkowe na terenie przystanków autobusowych


Przypominamy, że przystanki autobusowe są miejscami publicznymi, które zgodnie z Ustawą z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych objęte są całkowitym zakazem palenia wyrobów tytoniowych. Za nieprzestrzeganie zakazu palenia grozi kara grzywny do 500 zł.

Prosimy również o przestrzeganie zakazu umieszczania na wiatach przystankowych (jako miejscu publicznym do tego nieprzeznaczonym) ogłoszeń, plakatów, afiszów, apeli, ulotek, napisów lub rysunków bez zgody zarządzającego przystankiem. Zakaz ten wynika z art. 63a ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń i jego nieprzestrzeganie jest wykroczeniem zagrożonym karą ograniczenia wolności lub grzywny.

Przypominamy, że zarządzającym wszystkimi przystankami na terenie gminy Swarzędz jest Urząd Miasta i Gminy w Swarzędzu.

Zaplanuj podróż z jakdojade.pl


Z przyjemnością informujemy, że Swarzędzka Komunikacja Autobusowa funkcjonuje w serwisie jakdojade.pl (wersja mobilna m.jakdojade.pl).

Gmina Swarzędz zawarła z właścicielem portalu, poznańską firmą City-nav porozumienie o współpracy, na podstawie którego pasażerowie swarzędzkich autobusów dołączą do mieszkańców innych miast i aglomeracji, w tym miasta Poznania (w systemie funkcjonuje komunikacja organizowana przez Zarząd Transportu Miejskiego oraz spółkę Przewozy Regionalne) i będą mogli szczegółowo zaplanować podróż prawie w całej aglomeracji poznańskiej.

Serwis jakdojade.pl, podając informacje o trasie przejazdu z wykorzystaniem transportu publicznego, bierze pod uwagę prowadzone roboty drogowe, rozkłady linii specjalnych, a także uwzględnia trasy piesze, pozwalające omijać przeszkody wydłużające czas przejazdu komunikacją miejską. Oblicza też czas przejazdu i koszty biletów.

Innowacyjność aplikacji i jej stały rozwój pozwolą już wkrótce prezentować rozkłady jazdy w czasie rzeczywistym.


Jakdojade.pl - to nowoczesna wyszukiwarka połączeń komunikacji miejskiej, ułatwiająca podróżowanie po mieście. Usługa umożliwia dostęp do kompleksowej i pełnej informacji pasażerskiej prezentowanej w użyteczny i przyjazny sposób. Z rozwiązania miesięcznie korzysta kilka milionów osób.

Z serwisu można korzystać nie tylko w przeglądarkach internetowych, ale także, dzięki specjalnym aplikacjom, na smartfonach, tabletach i w telefonach komórkowych (przygotowane zostały aplikacja dla systemów Android, i-Phone i Symbian).


Planner podróży dostępny jest TUTAJ