Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Regionalny System Ostrzegania

12.08.15

RSO to usługa, która umożliwia powiadamianie obywateli o lokalnych zagrożeniach, zarówno na stronach internetowych urzędów wojewódzkich, jak i w naziemnej telewizji cyfrowej, w naziemnym multipleksie cyfrowym MUX-3 w programach regionalnych: w standardzie HbbTV, w telegazecie, z wykorzystaniem napisów DVB, a także w aplikacji na telefon. Od 1 lipca 2015 ostrzeżenia przed najważniejszymi zagrożeniami otrzymujemy również poprzez SMS. Poprzez RSO rozpowszechniane są także poradniki postępowania w sytuacjach kryzysowych.

Aplikacja mobilna RSO

Użytkownicy smartfonów mogą korzystać z bezpłatnej aplikacji w telefonach komórkowych dla trzech najbardziej rozpowszechnionych systemów operacyjnych (Android, iOS, WindowsPhone). Aplikacja posiada funkcję „push” – tj. powiadomienia o otrzymaniu nowego komunikatu. Aplikacja RSO dostępna jest w sklepach na poszczególne platformy (odpowiednio: Google Play, Apple App Store, Windows Phone Store). Aplikację można wyszukać w sklepach po słowach kluczowych „RSO” oraz „Regionalny System Ostrzegania”. Aplikacja zawiera także poradniki postępowania w sytuacjach kryzysowych.

Telewizja Polska SA

Komunikaty Regionalnego Systemu Ostrzegania można zobaczyć w programach Telewizji Polskiej w naziemnej telewizji cyfrowej – naziemnym multipleksie cyfrowym MUX-3 – programach ogólnopolskich TVP: TVP1HD, TVP2HD, TVP Info, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia, TVP Rozrywka (w telegazecie od str. 190, pasek DVB), telewizji regionalnej (telegazeta od str. 430, pasek DVB), telewizji hybrydowej. Najistotniejsze komunikaty pojawiają się na specjalnym pasku na ekranie telewizora. Wszystkie komunikaty dostępne są także na stronach telegazety w programach TVP1, TVP2, TVP Kultura, TVP Historia i TVP Polonia od str. 190, natomiast w TVP Regionalnej od str. 430.

Strony internetowe urzędów wojewódzkich

Ostrzeżenia są dostępne także na stronach internetowych urzędów wojewódzkich.

SMS


Od 1 lipca 2015 r. uruchomiono usługę ostrzegania obywateli za pomocą SMS.

RSO-SMS dostępny jest dla użytkowników sieci Plus, T-mobile, Play, Orange. Tą drogą przekazywane będą wyłącznie najistotniejsze komunikaty i ostrzeżenia, które dotyczyć będą tak poważnych zagrożeń jak np. powódź.

Rodzaje komunikatów RSO

Generalnie w RSO umieszczane są trzy rodzaje komunikatów: powiadomienia, ostrzeżenia i ostrzeżenia alarmowe. Na potrzeby użytkownika wystarczy wiedzieć, że wraz z rosnącą ważnością komunikatu (ostrzeżenia alarmowe to komunikaty o najwyższym stopniu ważności), będzie on wygenerowany w możliwie najszerszym zakresie – z użyciem wszystkich dostępnych kanałów dystrybucji. I tak:

Powiadomienia pojawiają się każdorazowo na stronach internetowych urzędów wojewódzkich,
w aplikacjach mobilnych i we wszystkich kanałach naziemnej telewizji cyfrowej MUX-3
(w telegazecie i telewizji hybrydowej);

Ostrzeżenia pojawiają się z wykorzystaniem kanałów dystrybucji komunikatów RSO jak opisano powyżej w przypadku powiadomień, a ponadto na pasku DVB telewizji regionalnej.

Ostrzeżenia alarmowe z kolei pojawiają się z wykorzystaniem kanałów dystrybucji komunikatów RSO jak opisano powyżej w przypadku ostrzeżeń, a ponadto na pasku DVB
we wszystkich programach telewizji TVP.

Komunikat RSO-SMS należy do ostrzeżeń alarmowych. Użycie RSO-SMS poddane jest dodatkowym obostrzeniom i jest niezależne/komplementarne w stosunku do wskazanych powyżej kanałów dystrybucji ostrzeżeń alarmowych. Oznacza to, że w RSO można wygenerować np. wyłącznie RSO-SMS lub łącznie z ostrzeżeniami alarmowymi.Źródło: Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji