Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Uwaga na barszcz Sosnowskiego

18.07.17

W związku z pojawiającymi się ostatnio doniesieniami coraz częściej obserwowanym występowaniu barszczu Sosnowskiego (Heracleum Sosnowski Mandel) na terenie naszej gminy, Urząd Miasta i Gminy w Swarzędzu przedstawia Państwu procedurę postępowania w przypadku zauważenia stanowiska tej rośliny. Informujemy, również że zgodnie z obowiązującymi przepisami z zakresu ochrony roślin barszcz Sosnowskiego nie jest rośliną kwarantannową i w związku z tym nie podlega urzędowemu obowiązkowi zwalczania. Oznacza to, że działania związane ze zwalczaniem tej rośliny nie mogą być narzucone przez Urząd posiadaczom danego gruntu.

Barszcz Sosnowskiego może stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt - włoski na liściach i łodygach wytwarzają parzącą substancję, która może powodować zapalenie skóry oraz błon śluzowych, powstawanie pęcherzy i trudno gojących się ran. Parzące działanie nasila się podczas słonecznej pogody, wysokiej temperatury i dużej wilgotności powietrza. Szczególnie podatne są dzieci i osoby cierpiące na alergie.

Biorąc pod uwagę powyższe, zasadnym jest aby właściciele gruntów, na których występuje barszcz Sosnowskiego podjęli działania w celu zniszczenia tych roślin.

Z uwagi na duże niebezpieczeństwo, należy unikać bezpośredniego kontaktu z tą rośliną.Kontakt z tymi roślinami powoduje zapalenie skóry, powstawanie pęcherzy, nie gojące się rany i długo nie zanikające blizny, zapalenie spojówek. Działanie to jest szczególnie niebezpieczne dla alergików i dzieci. Parzące działanie tego związku nasila się podczas słonecznej pogody i wysokiej temperatury oraz dużej wilgotności powietrza.

W razie konieczności należy chronić skórę, ubierając się szczelnie, najlepiej w strój z materiałów syntetycznych, wodoodpornych oraz długie rękawice. Chronić należy także oczy. Nie należy czekać na reakcję organizmu tylko bezzwłocznie udać się do lekarza! Jeżeli w miejscu, gdzie przebywamy nie możemy liczyć na pomoc lekarza, to należy działać szybko i miejsce zetknięcia z rośliną przemyć obficie chłodną wodą, a następnie zastosować preparat na oparzenia zawierający panthenol.

Pamiętajmy!

 

NIE WOLNO DOTYKAĆ BARSZCZU SOSNOWSKIEGO!

W przypadku pytań lub wątpliwości, zgodnie z przedstawioną procedurą jesteśmy do Państwa dyspozycji pod numerami telefonów:

61 65 10 986 - Straż Miejska

61 65 12 000 - Urząd Miasta i Gminy w Swarzędzu

Prosimy również o zapoznanie się z wytycznymi Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska oraz ulotką Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa związanymi z barszczem Sosnowskiego.